Четвер, 11 серпня 2016 14:59

Стилістичні засоби лексикології. Узагальнення і систематизація вивченого. Автор - учитель ТЗОШ№25 Н.С. Дужа

ТЕМА. Стилістичні засоби лексикології.       

МЕТА: узагальнити і систематизувати  знання з теми «Стилістичні засоби лексикології, розвивати навички пояснення й обґрунтовування  найскладніших орфограм та пунктограм, здійснювати лексичний аналіз слів, навички роботи із словниками та додатковою літературою,виховувати повагу до рідної мови, до  людей, які займаються  популяризацією української мови на рідних теренах.

ТИП УРОКУ. Узагальнення й  систематизації знань.

Форма проведення уроку. Гра - урок.

Засоби навчання : ПК, мультимедійні засоби, роздавальні і дидактичні матеріали, орфографічний і тлумачний словники,ключі до перевірки завдань, підручник.

 Епіграф до уроку

                                                                                                Усі слова – співучі струни ,

                                                                                          Коли під майстровим смичком

                                                                                                                       М.Рильський

                                                 Перебіг уроку

I. Визначення емоційної готовності учнів до  уроку.                                

Вчитель. Доброго дня! Холодний зимовий день, але сонячний.Та якою б холодною читеплою  не була б  погода, кожному з вас світить вогник -  сподівання, надії, віри, добра.Я гадаю, що на сьогоднішньому уроці вогники ваших сердечок допоможуть згуртувати нашу родину, подарують тепло один одному, засвітять ще одну зірочку добра і любові(обмін побажаннями – технологія « Підбадьормо одні одних»і «Незакінчене речення» - «Я хочу, щоб..» ). Тож на символічних зірочках добра і любові напишіть побажання,продовжуючи речення «Я хочу,щоб..». Усміхніться і подаруйте зірочки однокласнику.

ІІ. Цілевизначення та планування.

Сьогодні ми беремо участь у незвичайному уроці – грі. Адже ви особистості творчі, вмієте думати, аналізувати, висловлювати свої думки.

Пропоную відгадати загадку ( слайд 1).

Незчисленна ми родина,

В нас на всіх – одна хатина,

Але в ній  і мир, і лад,

І сусід сусіду рад,

Ну, а хто із нас щось значить –

Кожен сам вам розтлумачить.

   Відповідь: тлумачний словник.

Діти, що ж означає слово творчість?

Хвилинка – цікавинка ( робота з тлумачним словником)

  • Хто бажає знайти лексичне значення цього слова у тлумачному словнику?
  • А ви як розумієте це слово?( Відповіді учнів)
  • Творчість – це діяльність людини, спрямована на творення духовних і матеріальних цінностей ( зачитує учень).

Учитель. Тож зробимо ще один крок в країну прекрасну, країну чудову, що нас так чекає і збагачує мову. У країну Лексикологію. Хай вам щастить і таланить, демонструйте свої знання. Надихайте інших. Не сумнівайтесь. Вперед.

На дошці прикріплене «художнє дерево» з листочками.

Учитель. Перед вами «художнє дерево», на листочках якого записані слова. Їх треба об’єднати в речення, а речення в строфу. Зачитати епіграф уроку

                                          Усі слова – співучі струни ,

                                          Коли під майстровим смичком

                                                                                          М.  Рильський

Учень зачитує (слайд 2)

  • Як ви розумієте слова М.Рильського? (Відповіді учнів)

Учитель. Тож володіти мовою досконало престижно для будь-якої людини. Важливою ланкою в оволодінні секретами спілкування є вміння застосовувати знання про лексикологію. Отож на уроці ми узагальнимо й систематизуємо знання з теми « Стилістичні засоби лексикології», удосконалимо вміння визначати лексичний аналіз слів, пояснювати основні орфограми та пунктограми, удосконалюватимемо мовний етикет. Адже пізнаючи й удосконалюючи самих себе, ми пізнаємо й удосконалюємо світ і людство.

Розгорніть зошити, запишіть дату і тему уроку( слайд 3).

УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З ТЕМИ « Стилістичні засоби лексикології».

Вправа «Інтерв’ю» (бліц - опитування).

Учитель. Скажіть, чого ви очікуєте від цього уроку, зважаючи на його тему й форму проведення (відповіді учнів)

Я очікую, що…

lll. Повторення та узагальнення вивченого матеріалу

Учитель .Я погоджуюся з вами. Успіхів вам. Отож розпочнімо урок - гру. За кожне виконане завдання,ви будете прикріплювати на дошку частинки пазлу, зображення голуба – символу щирої любові, злагоди й ніжності.

Лінгвістична розминка «Вірю – не вірю»( слайд 4)

1.Лексика – це словниковий склад мови +

2.  Усі терміни – багатозначні слова -

3.У реченні «сумують ластівки в садах» слово «сумують» ужите в переносному значенні +

4.Слова «велетень, титан, гігант» - синоніми +

5.Слова «вдень – вночі, гарячий – холодний, зима – літо» - омоніми -

6.У реченнях «Учитель використовує ефективні методи викладання» та « Моя сестра – ефектна дівчина» вжито пароніми +

7.Слова «диспетчер, авіатор, фотограф» - іншомовні +

8.Слова «феодал, очіпок, урядник» - діалектні -

9.Слова « вода, земля, подяка» - стилістично забарвлені -

10.Сполучення « пекти раків, ловити гав, як курка лапою» - фразеологізми +

11.Фразеологізми « як кіт наплакав, і кури не клюють» - синонімічні -

12.Фразеологізми роблять мову яскравою, влучною, образною+

Розминка. Інтерактивна вправа  « Місткий кощик» (робота біля дошки).Записати 10понять на тему «Лексокологія». Дати визначення одного з них. Скласти речення.

Вправа « Лексичний футбол»

За лексичним значенням назвати слово( прикріплюють пазл).

                       1 команда.                       2 команда

1. Винагорода, яку вручають переможцеві  конкурсу ( приз )

2.  Масове інфекційне захворіння (епідемія )

3.Знання, вміння, здобуті в житті, на практиці ( досвід) 

4.  Слова, що мають протилежне значення ( антоніми )

5.  Певний обмежений режим харчування ( дієта )

6.  Людина, яка виявляє надзвичайну відвагу, хоробрість в бою чи в праці (герой)

7.  Прохід, прокладений під землею (тунель )

8. Музичний супровід

( акомпанемент)

9. Склад зброї і військового спорядження ( арсенал)

10. Суперечка з якогось питання (полеміка, диспут, дебати)

1.  Особа, яка очолює заклад

( директор )

2. Людина, яка понад усе ставить власні інтереси ( егоїст )

3.  слова, близькі за значенням (синоніми )

4.  умовні знаки секретного письма (шифр )

5.  той, хто любить свою батьківщину (патріот )

6.  особа, яка виголошує промову (оратор )

7. розмова між багатьма особами (діалог ).

8. Людина, яка знає багато мов (поліглот)

9. Документ, який дає право на постійне відвідування чогось

( абонемент)

10. Офіційний документ про закінчення навчального закладу

( атестат)

Гра « Підбери синоніми»

 Учитель. Уживання синонімів збагачує мову, допомагає  уникати повторів. Тому наш наступний конкурс присвячений саме цій групі слів.

Дібрати синоніми до поданих слів ( мінімум три). Хто це зробить швидше і якісніше додається додатковий бал( прикріплюють пазл)

Прикрашати ( оздоблювати, квітчати, заквітчувати)

Гарний ( чудовий, красний, славний, прекрасний, чудесний, чарівний, вродливий, красивий…)

Думати ( міркувати, роздумувати, мислити…)

Іти ( ходити, простувати, крокувати, прямувати, чимчикувати….)

Поважний ( серйозний, солідний, статечний, важний, величний…)

Скільки ти знаєш мов,

Стільки разів ти людина.

Вправа « Боротьба з варваризмами»

Учитель. Деякі люди вважають, що вживання запозичених слів не збагачує, а лише засмічує мову. Тому намагатимемось уникати вживання запозиченої лексики і знаходити їй українські відповідники( прикріплюють пазл).

Підібрати синоніми  запозиченим слова( слайд 5)

І команда. ІІ команда

Чемпіон ( переможець)

Лідер( керівник)

Афіша ( оголошення)

Мемуари ( спогади)

Доза ( кількість)

Протест ( заперечення)

Натура ( природа)

Конкурс ( змагання)

Аргумент ( доказ)

Інвестиція ( вклад)

Фініш ( закінчення)

Аналіз ( розбір)

Раціональний ( розумний)

Сигнал( знак)

Компетенція ( обізнаність)

Рекомендувати ( радити)

Еволюція ( розвиток)

Консенсус ( домовленість)

Толерантність (  терпимість)

Лозунг –  (заклик)

Вправа « Коректор»

Учитель. Уявіть себе працівником газети. Людиною, яка перевіряє роботи журналістів подані до друку. Чи не помилились журналісти?Зрівнявши з ключем до перевірки завдання,оцініть один одного(взаємоперевірка, прикріплюють пазл).

1 команда 2 команда

Терміново подзвонити

 (зателефонувати)

Нанести удар( завдати удару)

Трудівники журналу( працівники)

Приймати участь( брати)

 Іти по вулиці( вулицею)

Кожної неділі( щонеділі)

Закрийте двері ( зачиніть)

Мені повезло ( поталанило)

При допомозі словника

( за допомогою)

Рана зажила ( загоїлася)

На протязі тижня( протягом)

Дати вірну відповідь( правильну)

Перевертати сторінки( перегортати)

Відкривати двері( відчиняти)

Переслати по пошті(поштою)

Без двадцяти десять( за 20 десята)

Любий учень ( будь-який)

Ні в якому разі ( в жодному)

Прийняти міри( вжити заходи)

Являюється учнем школи ( учнем)

Здати іспити ( скласти)

Вправа « Ти – стиліст»

Учитель. Ви вже досвідчені працівники, допоможіть письменнику – початківцю дібрати більш влучне і доцільне слово з низки синонімів.

 Робота виконується одночасно обома командами, враховується швидкість і правильність виконання (прикріплюють пазл) .

Стояла …. погода Безвітряна, спокійна, лагідна, тиха
Дерева ніби …. в непорушній тиші Заціпеніли, заклякли, заніміли, застигли
Здавалось, що і вітер вирішив….. від праці Передихнути, відпочити, вгомонитись, перевести дух
….. сосни ніби заснули на мить. Здоровенні, гігантські, велетенські, титанічні, колосальні
І над усім цим розкинулось …. Небо без жодної хмаринки Безхмарне, прозоре, ясне,  чисте

        Вправа « Скажи без затримки»

Учитель. Як не згадати нам сьогодні ще одну групу слів – антоніми. ( Що це?)

Дібрати антоніми до наведених слів ( кожен учень по черзі, прикріплюють пазл)

І команда ІІ команда

Швидко ( повільно)

Гарний ( поганий)

Теплий ( холодний)

Ранок ( вечір)

Зима ( літо)

Скупість ( щедрість)

Старість ( молодість)

Дружба ( ворожнеча)

Шкідливий ( корисний)

мудрий ( дурний)

Зло ( добро)

Увійти ( вийти)

Високо ( низько)

Чистий ( брудний)

хвалити ( лаяти)

мир ( ворожнеча, війна)

стояти( сидіти)

чистий ( брудний)

порожній ( повний)

кислий ( солодкий)

Учитель. Перед вами пучечок калини. У середині є кісточка,що вона нагадує?(Серце- символ любові.Чому?Має червоний колір.)

Запитання для капітанів. А чи має слово колір синоніми?Навести приклад.(Відповіді учнів).

Інші члени команди визначають  художні засоби(робота в парах, прикріплюють пазл)

Пара 1

Ліс ще живий. У нього добрі очі,

Шумлять вітри у нього в голові,

Старезні пні, кошлаті поторочі,

Літопис тиші пишуть у траві.

Пара 2

Пекучий день… Лісів солодка млява…

Смага стежок… Сонливиці левад…

Іде гроза дзвінка і кучерява

Садам зомлілді руки цілувать.

Пара 3

А небо зацвітає синім рястом,

Бринить струмок  і губиться в імлі.

І хочеться в обійми трав упасти

І слухать серце рідної землі.

Пара 4

День дзвенів, як роса на блакитній стеблині,

Золотилась Десни зорецвіть.

І гадав я, як мало потрібно людині,

Щоб душею в цій тиші прозріть.

Учитель . Творчі особистості. Письменники – новатори,патріоти,творчість яких увійшла у золотий фонд української літератури,а коли говорити про літературу 20ст.,то саме він -  один із найяскравіших зірок, який її утверджував. Це Михайло Коцюбинський. «Тіні забутих предків». Повість - шедевр красного письменства.

Робота з текстом 

Тепер Іван був уже легінь, стрункий і міцний, як смерічка, носив широкий черес і пишну кресаню. Марічка теж вже ходили в заплітках. Не пасли більше вкупі ягнята і стрічалися лише в свято або в неділю. Прикладав він мережану дудку до повних уст, і чудна пісня тихо спадала на зелену отаву царинок, де пасли свої тіні смереки…

- Назвати стиль мовлення,тему ти основну думку.

- Виписати діалектні слова, пояснити їх значення.

- Пояснити орфограми і пунктограми.

ІV.Оцінювання роботи учнів на уроці.

V.Рефлексія . Підсумки уроку. 

Інтерактивна технологія «Стрічки».

Учитель. Діти, чи справдилися ваші очікування?

Червона  – колір почуттів. Що ви відчули під час сьогоднішнього уроку?

Зелений – колір нового. Що нового ви дізналися на уроці?

Синій – колір знань. Які знання сьогодні стануть вам у пригоді?

Жовтий – колір переваг. Які переваги має сьогоднішній урок порівняно з попередніми?

Блакитний – колір досягнень. Чого ви досягли сьогодні на уроці?

Оголошення домашнього завдання.

 

 

     

            

Прочитано 1148 разів