Тема: Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків.
Мета:
* навчальна: удосконалити вимову приголосних звуків за нормами літературної вимови; ознайомити учнів з явищами уподібнення приголосних звуків; формувати навички обґрунтування орфограми «Уподібнення приголосних звуків».
* розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення, фонетичних слух, критичне мислення учнів.
* виховна: виховувати пошану до української мови.
Очікувані результати:
Знаннєвий складник:
– учні знають та обгранковують написання слів відповідними правилами.
Діяльнісний складник.
– учні вимовляють звуки в словах відповідно до правил орфоепії, помічають і виправляють орфоепічні та орфографічні помилки відповідно до вивчених правил, розпізнає в словах явища уподібнення.
Ціннісний складник.
– учні усвідомлюють красу, естетичну довершеність української мови.
Обладнання: підручники, зошити, орфоепічні словники, презентація,
«світлофори».
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
- Створення емоційної атмосфери (Презентація. Слайд № 1).
Уявіть, що у ваших долоньках – дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд із вами. Гасло нашого уроку: «Неможливо змінити світ, але можливо змінити себе».
- Актуалізація опорних знань (Презентація. Слайд № 2).
- 1.«Какографія» (Прочитайте текст. Випишіть правильно слова, в яких допущено орфографічну помилку).
Українська мова є дуже мелодійною та милозвучною. Вона чарівно вплетена в пісні – святиню нашого народу, його духовний скарб. Видатний письменник О. Довженко писав: «Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу».
- 2.Перевірка Д/з (Презентаціями учнями власних «орфографічних» схем).
- Мотивація навчальної діяльності.
- 1.Проблемне завдання. (Презентація. Слайд № 3).
– Дослідіть, чому виникає розбіжність між вимовою і написанням у словах:
просьба – [про́з́ба]
боротьба – [бород́ба́]
сніг – [с́н́іг]
вокзал – [воґза́л]
легко – [лех́ко]
– Відбувається уподібнення приголосних – це наближення одного звука до іншого, коли глухий звук перед дзвінкими переходить у парний дзвінкий або навпаки, а також коли попередній приголосний стає м’яким під впливом наступного.
- Оголошення теми й очікуваних результатів. (Презентація. Слайд № 4).
ІІ. Основна частина.
- Опрацювання теоретичного матеріалу підручника (ст.. 117–120).
- 1.Метод «Кластер». Робота в групах.
І-ша група складає «Кластер» до теоретичного матеріалу на ст. 117.
ІІ-га група складає «Кластер» до теоретичного матеріалу на ст. 119.
ІІІ-тя група складає «Кластер» до теоретичного матеріалу на ст. 120.
- 2.Презентація опрацьованого теоретичного матеріалу групами.
- 3.Опрацювання таблиці «Асиміляція приголосних звуків» (Презентація. Слайд № 5).
Асиміляція за дзвінкістю | Асиміляція за глухістю | Асиміляція за м’якістю |
Дзвінкий шумний приголосний, впливаючи на попередній глухий, що стоїть з ним поряд, перетворює його на відповідний дзвінкий: боротьба – [б о р о д´б а́], молотьба – [м о л о д´б а́] |
Дзвінкі звуки перед глухими в середині слова не уподібнюється до глухих. Лише звук [г] перед глухими звуками вимовляється так, як парний йому глухий [х] у деяких словах: легко – [л е́ х к о], вогко – [в о́ х к о], нігті – [н´і х т´і], кігті – [к´і х т´і], дьогтю – [д´о́ х т´у] |
Перед наступними м’якими або пом’якшеними приголосними у вимові виступають м’які [д´], [т´], [з´], [с´], [ц´], [н´], [д´]: [р а́ д´і с´т´]. Але перед приголосними [р´], [к´], [г´], [м´], [б´], [в´], [ф´], [ш´], [ч´], [ш´], що стоять на початку кореня, приголосні [д´], [з´] у кінці префікса зазвичай не пом’якшуються: відвіку – [в´і д в´і к у], звідкіля – [з в´і д к´і л´а́], |
- Узагальнення та систематизація набутих компетентностей.
- 1.Словниковий само диктант (Впр. 241).
(Записати подані слова звукописом, дібрати до них перевірні слова).
Завдання:
І-ша група – Чи уподібнюються в середині та в кінці слова дзвінкі приголосні? Який приголосний становить виняток?
ІІ-га група – Чи уподібнюються глухі приголосні? Перед якими приголосними?
ІІІ-тя група – Яка умова є обов’язковою щодо уподібнення глухих приголосних?
- 2.Робота біля дошки.
Вправа 244 (Переписати прислів’я, до кожного з виділених слів дібрати перевірне слово й записати його в дужках. Позначити у виділених словах орфограму; пояснити розділові знаки у реченнях).
- 3.Робота у групах.
Впр. 246 (переписати записуючи буквами подані звукописом слова) |
Впр. 249 (переписати – прислів’я, уставляючи дібрані з довідки дієслова) |
|
І-ша група | 1, 3 речення | 1, 2 речення |
ІІ-га група | 2, 4 речення | 3, 4 речення |
ІІІ-тя група | 5, 1 речення | 5, 6 речення |
! Пояснити написання дієслів та орфограму «літера, що позначає приголосний звук, який уподібнюється».
- 4.Редагування тексту (Презентація. Слайд № 6).
Мова ожела, росправила свої крила і росквітла у всіх поетичних барвах. Українська мова ніби шукає стешку до кожного українця, хоче стати справді рідною. Мені дуже хочеться, щоб назавжди відродилася наша мова – різнобарвна, як кольори веселки, співуча, як солов’їна пісьня. Я пишаюся тим, що мешкаю в Україні, де живе і працює україньський народ, де лунає україньське слово, де україньською мовою створюєця велика культура. І я хочу з гордісьтю говорити про себе: «Я – українець!»
ІІІ. Рефлексія.
- Творча робота (Презентація. Слайд № 7).
(скласти з поданих словами речення. Пояснити різницю між написанням та вимовою).
- Прийом «Світлофор».
(Вчитель називає вивчену орфограму, а учні «світлофорами» звітують. Червоний – не зрозумів, зелений – зрозумів, жовтий – частково зрозумів).
- Домашнє завдання.
- Повторити правила.
- Виконати Впр. 250.
- Для учнів високого рівня: побудувати 3 зв’язані за змістом речення, використовуючи слова, в яких відбувається уподібнення.