Неділя, 15 жовтня 2017 02:23

Діалог. Розділові знаки в діалозі. Автор - учитель УМЛ ТСШ№3 Гандзій Н.Б.

Тема. Діалог. Розділові знаки при діалозі.

Мета: ознайомити п’ятикласників з особливостями побудови діалогу; розвивати вміння ставити і пояснювати розділові знаки в діалогах, перебудовувати репліки діалогу на речення з прямою мовою, формувати культуру спілкування; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння знань (формування мовної і мовленнєвознавчої компетенції).

Засоби навчання: підручник «Українська мова», О.В. Заболотний, В.В. Заболотний, комп’ютер, телевізор.

Перебіг уроку

I.Організаційний етап.

Діти, продзвенів дзвінок. Почався урок. Поверніться один до одного. Загляньте в очі один одному. Усміхніться, зігрійте добротою свого товариша і збережіть гарний настрій на весь урок.

II.Перевірка домашнього завдання.

ІII.Оголошення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

Ну щоб б, здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється – ожива,

Як їх почую!.. (Т.Шевченко)

Справді, малесеньке слово, вимовлене з добротою, порух душі або сльозинка часто зцілюють розбите серце людське або лікують його. Щасливою є та людина, яку розуміють. Уроки української мови покликані приносити це щастя вам. Від того, наскільки ви подружитесь із правилами, навчитесь чітко й образно висловлювати свої думки, залежить ваше майбутнє.

Учні записують тему уроку

IV.Актуалізація і корекція опорних знань.

Робота з текстом.

– Прослухайте текст. Скільки осіб бере участь у спілкуванні?

(Текст на екрані)

Розмова про сонце

– Скажи мені, мамо, де сонце йде спати?

– За високу гору в золоту комору.

– А хто йому буде стелить на білій постелі?

– Зіронька вечірня, гарна, як царівна.

– А хто ж його колише усе тихше й тихше?

– Соловей піснями, тиха нічка снами.

– А які сни має, коли засинає?

– Сняться йому квіти, що вдень для них світить.

– А хто його збудить, як світати буде?

– Пташечки веселі збудять із постелі.

– А на що, як встане, то найперщ погляне?

– На дітей, серденько, чи встають раненько.

                                 Марійка Підгірянка

Бесіда.

-       Що таке пряма мова?

-       На що вказують слова автора?

-       Чи сподобалася Вам розмова матері та дитини?

-       Чим цікаві відповіді мами?

-       Прочитайте вірш в особах.

-       Яким настроєм сповнена розмова?

-       Якими словами авторка передає любов до сонечка?

-       Які речення за метою висловлювання вжиті в розмові?

-       Чи помітили ви особливості запису розмови? (З нового рядка, з великої букви, перед нею стоїть тире).

V.Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Пояснення вчителя.

– Спілкування людей може відбуватися у формі монологу (говорить тільки один, а інший слухає) і діалогу (мовець і слухач міняються ролями).

Монолог – це висловлювання однієї особи, розраховане на слухача.

Діалог – це розмова, яка відбувається між двома особами, кожна з яких виступає і мовцем, і слухачем.

Залежно від стилю мовлення діалоги бувають побутові, ділові, художні і навчальні. Побутовий діалог використовують у повсякденному спілкуванні в невимушеній обстановці. Діловий діалог (ділова розмова) застосовується в офіційно-діловому стилі. Навчальний діалог визначається як форма спілкування між учителем і учням або між учнями. Невід’ємними компонентами діалогу є міміка і жести.

Висловлювання кожного мовця називають реплікою. Репліки співрозмовників, чергуючись, висвітлюють певну тему. Вони можуть містити повідомлення, запитання, спонукання до повідомлення чи відповіді на поставлене запитання.

Кожну репліку пишуть з нового рядка. Перед репліками ставлять тире. Якщо висловлювання супроводжується словами автора, то ставлять ті самі розділові знаки, що й при прямій мові, але без лапок.

Робота з підручником.

Фізкультхвилинка.

Раз – підняти руки вгору.

Два – нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири – прямо стати,

Будем знову починати.

Руки в боки, нахилились вперед,

Нахилились назад,        

І направо, і наліво, щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири – набираємося сили.

Нахилились, повернулись, до товариша всміхнулись!

Вправа «Зістав».

-       Прочитайте діалог і скажіть, чим він відрізняється від попереднього в мовному оформленні?

– Мамо, чи кожна пташина в вирій на зиму літає? –

У неньки спитала дитина.

– Ні, не кожна, – одказує мати, –

Онде, бачиш, пташина сивенька

Скаче швидко отам біля хати, –

Ще зосталась пташина маленька… (Леся Українка)

-       Чи є в діалозі слова автора? Де вони стоять?

-       Які розділові знаки їх виокремлюють?

-       Переробіть поданий діалог у пряму мову. Запишіть.

VI.Узагальнення і систематизація знань.

Творче завдання.

-       Уявіть себе звукорежисерами. Складіть діалог, пригадавши казки: «Колобок», «Рукавичка», «Івасик-Телесик». Діалог запишіть.

Орфографічно-пунктуаційний практикум.

-       Запишіть текст відповідно до правил.

Смачна каша! А ти їв? Ні! А ти звідки знаєш, що смачна? Чув, як говорили, що бачили, як їли (Народний гумор).

Творчий практикум.

-       Дотримуючи правил спілкування, складіть діалог телефонної розмови (на вибір):

  • Ви телефонуєте однокласникові, щоб дізнатись домашнє завдання з математики.
  • Ви повідомляєте другові, що не зможете прийти до нього на день народження.

VII.Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Метод «Незакінчене речення».

  • Я розумію…
  • Найбільше труднощі відчувалися, коли…
  • Я не вмів (ла), а тепер умію…

VIII.Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

  • Скласти і записати діалог «Улюблена книжка».
Прочитано 677 разів