П'ятниця, 06 квітня 2018 09:09

Узагальнення та систематизація вивченого про прикметник. Автор - учитель ТЗОШ№16 Р.В.Петрокушин

Тема уроку. Узагальнення та систематизація вивченого про прикметник.

Мета уроку:

-        узагальнити й систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови;

-        вдосконалювати усне і писемне мовлення шестикласників;

-        виховувати в учнів любов до рідної природи, вміння бачити її неповторність і незвичайну красу за будь-якої пори року.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Епіграф уроку:

                                                                                                   Природа – мудра.

                                                                                                  Все створила мовчки.

Ліна Костенко

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент.

         

          Вступне слово вчителя. (Музичне тло – «Весняна інтродукція». Соло на етнічній сопілці – М.Блощак, вокал – Руслана).

        Ось і минула зима з тріскучими морозами, білосніжними заметілями, Різдвяними святами…На календарі – уже весна. І хоча вона ще не стала повноправною володаркою, але її свіже дихання вже відчутне в повітрі. Скоро проб’ється перша зелена травичка, зацвітуть весняні квіти. І ми й не помітимо, як на зміну красуні весні прийде тепле літечко з грозовими дощами і спекотними днями. А його згодом змінить барвиста осінь.. І почнеться все спочатку…

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.

        Діти, узагальнюючи тему «Прикметник» з української мови, влаштуймо свято краси природи, краси кожної пори року. І нехай лейтмотивом уроку будуть слова Ліни Костенко: «Природа – мудра. Все створила мовчки».

        

          Учні самостійно формулюють завдання уроку (узагальнити свої знання про прикметник як частину мови, його граматичні ознаки та синтаксичну роль; систематизувати знання про поділ прикметників на групи за значенням та ступені порівняння прикметників;пригадати основні орфограми, пов’язані з написанням прикметників;зробити висновок про роль прикметників у мові і мовленні).

ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

  1. Пояснювальний диктант

     - Розставити розділові знаки в реченні, пояснити їх. Назвати слова з орфограмами.

-        Вказати прикметники, визначити їхній морфологічні ознаки.

(Речення написане на дошці).

Як швидко плине час!   Золотими віхолами відшуміла осінь, білими хуртовинами вітровіє зима, зеленою повінню розливається весна-красна, а там, дивись, уже й літо на порозі…(І. Цюпа).

-        Усне повідомлення про прикметник як частину мови, його значення, граматичні ознаки, синтаксичну роль.

  1. Розподільний диктант.

-        Записати у три стовпчики словосполучення з прикметниками: у першу – з якісними, у другу – з відносними, у третю – з присвійними.

    

          Ведмежий барліг, лисяча нора, лисячий погляд, січневі морози, північний вітер, заяча душа, пухнастий сніг, зимовий вечір, ведмежа лапа, ведмежа послуга, ялинкова прикраса.

-        Про яку пору року, на вашу думку, піде мова?

-        Усне лінгвістичне повідомлення про групи прикметників за значенням.

-        Скласти і записати речення з одним із словосполучень (на вибір).

          Учитель. Послухайте, діти, який вірш написав Василь Симоненко про зимовий вечір.

Зимовий вечір,

Закуривши люльку,

Розсипав зорі,

Неначе іскри,

Пустив хмарки,

Мов кільця диму,

І, проскрипівши чобітьми,

Шепнув морозам,

Щоб готували вікна,

Ліси вбирали,

У білий іній

Та готували

Йому постіль.

             (В.Симоненко).

  1. Діалогічне мовлення.

     Звучить аудіозапис спів пташок. Дві учениці ведуть діалог-розмову пташок.

          Учитель. Ось так непомітно пташки на своїх крилах принесли нам весну. Весна – улюблена пора року багатьох із нас. І часто ми її називаємо найкращою, найбажанішою порою року. Тому вона допоможе нам пригадати ступені порівняння прикметників.

  1. Вправа «Ключові слова».

Доповнити вірш Анатолія Костецького прикметниками-означеннями:

Кожній квітці навесні

сняться кольорові сни:

кульбабі сняться…(золоті),

тюльпанові…(червоні),

і дуже-дуже…(голубі) –

дзвіночку лісовому.

Бузку…(бузкові) сняться сни,

волошці –…( волошкові),

ромашці - …(срібні) від роси,

фіалці - …(фіалкові).

-        До якої групи за значенням належать ці прикметники? Чи від усіх можливо утворити ступені порівняння? Утворіть і запишіть усі форми ступенів порівняння прикметника червоний.

Прощаючись із весною-чарівницею, подаруймо їй слово-прикметник: прекрасна, многоцвітна, чепурна, запашна, барвиста, квітчаста

  1. Коментоване письмо.

       

         Молодий, широкоплечий, зеленолистий осокір увібрався в білий-пребілий пух з голови до самого стовбура (І.Цюпа).

  

  • Виконати повний синтаксичний розбір речення.
  • Назвати прикметники з вивченими орфограмами.
  • Індивідуальне завдання на дошці. Виконати морфемний і словотвірний розбір слова зеленолистий. За допомогою яких способів словотвору творяться прикметники?
  • Які образи-асоціації у вас викликає слово літо? З яким кольором асоціюється ця пора року? Ось яким побачив літо поет Микола Воробйов:

Літо зверху зелене, а всередині,

                                         мов кавун.

Літо солодке від зорі до зорі.

Засмаглі хлоп’ята,

                         як зернятка в кавуні,

перекочуються,

перегукуються,

пересміюються

     від одного краю землі до другого.

          -Які орфограми, пов’язані з написанням прикметників ви знаєте? Свої знання продемонструйте за допомогою карток.

(Учитель демонструє на слайді прикметники з орфограмами:

  • «Літери о, е (є) в суфіксах -ов-, -ев-(-єв-)»
  • «Літери и, і в іншомовних словах»
  • «Не з прикметниками»
  • «Подвоєні літери»
  • «Написання складних прикметників через дефіс або разом»).
  1. Учитель. Ось і прийшла до нас осінь…

       Осінь така мила.

       осінь

       славна.

       Осінь матусі їсти несе:

       борщик у горщику,

       кашка у жменьці,

       скибка у пазусі, грушки в хвартушку.

       Осінь така мила,

       осінь

       славна.

                   П.Тичина.

  1. Вправа «Трасформація».

Робота в парах. Завдання для цієї вправи написане на кленових

листочках, виготовлених з кольорового паперу.

        - Прочитати. Визначити тип мовлення тексту. Замінити опис пізньої осені на опис осені золотої.

          Це була осінь пізня, скупа на барви. Смутні дерева скидали убоге листя. Небо було хмурне і низьке. З нього точили холодні й дрібні дощі. Віяли суворі вітри (За Оленою Пчілкою).

   Зробити висновок про роль прикметників у мовленні.

ІV. Рефлексія. Оцінювання.

«Мікрофон»

-        Чи справдилися ваші очікування?

-        Що на уроці сподобалося найбільше?

-        Яким чином здобуті знання зможете використати практично?

V. Домашнє завдання.

1. Скласти сенкан про улюблену пору року.

2. Написати твір-мініатюру про улюблену пору року з використанням прикметників.

Акмеологічна скарбничка

  • Кожна пора року красива по-своєму.
  • Прикметники допомагають виразити свої враження про красу рідної природи.
Прочитано 1756 разів