Тема. Дієприкметниковий зворот. Відокремлення дієприкметникових зворотів (після означуваних іменників).
Мета: навчити учнів знаходити дієприкметникові звороти в реченнях і текстах; формувати вміння відрізняти одиничні дієприкметники від дієприкметникових зворотів; розвивати творчі вміння використання дієприкметникових зворотів у висловлюваннях; виховувати любов до української мови,культури, природи.
Обладнання: блок-схеми, презентація уривка із казки М. Коцюбинського «Хо» (Ранок у лісі), підручник, мультимедійний комплекс, роздатковий матеріал аудіозапис уривка тексту.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
До щему у серці, до терпкого солодкого щему
Я кохаю Вкраїну, омиту прозорим дощем.
Любов Забашта
Хід уроку
І. Організаційний момент
Людському вдосконаленню немає меж. І ми не повинні зупинятися ні у своєму навчанні, ні у творчості, ні в опануванні мови. Лише тоді кожен із нас може стати мудрою, творчою, всебічнорозвиненою особистістю. Тож розпочнемо урок.
Візьміть картку самоаналізу знань із теми «Дієприкметник», проаналізуйте свої знання та вміння. Слайд №1 («Дієприкметник»)
Пригадайте, що таке дієприкметник?
Визначте граматичні ознаки, які властиві прикметнику; а тепер -- дієслову. Ще дієприкметник має стан (активний і пасивний).Синтаксична роль у реченні – означення, рідше -- присудок.
Молодці, ви справилися із завданням, пригадали граматичні ознаки дієприкметника, а також його синтаксичну роль.
ІІ. Захист здобутих знань.
- Запишіть дату уроку.
Ми перевіримо, чи вмієте ви застосовувати теоретичні знання на практиці. Першою письмовою вправою буде розподільний диктант.
Запишіть у 1-у колонку прикметники, а у 2-у – дієприкметники. Поясніть вивчені орфограми.
Безсонний, рум’яний, розкидані, зів’ялі, вкриті, легенькі, веселий, обважнілі, незрівнянна, непрогріта, прекрасний, пе́чена, пече́на.
Звірте написане і прокоментуйте орфограми. Слайд №2
Нашу увагу привернули слова: пе́чена, пече́на
............... готувала вдома мовну інформацію із рубрики
«Цікаво знати». Слайд №3
Слова розрізняють за місцем наголосу. Якщо наголос падає на суфікс – це прикметник, на корінь – дієприкметник. Такий граматичний спосіб розрізнення граматичних форм називається ад’єктивацією.
Н: печена картопля – дієприкметник;
печена картопля –прикметник
А перехід дієприкметника (або будь-якої іншої частини мови) в іменник – субстантивацією.
Н: поранений кулею солдат;
поранений стогнав.
Наступний крок до вивчення нової теми – вправа «Сніжка кулька» Слайд №4
До поданих дієприкметників доберіть із довідки слова і утворіть словосполучення.Біля дошки працюватиме...........(картка). Пригадайте, що таке словосполучення. Запишіть їх у зошиті, вкажіть їх будову і спосіб вираження словосполучення за головним словом,зробіть синтаксичний розбір.
Розкидані
вкриті
обважнілі
оповите
вітром
плодами
від насіння
тишею
Усі словосполучення сконструйовано правильно. Продовжуємо роботу.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
Отож запишіть тему сьогоднішнього уроку: «Дієприкметниковий зворот. Відокремлення дієприкметникових зворотів (після означуваного слова)».
Сьогодні ми будемо удосконалювати вміння конструювати речення, розвивати зв’язне мовлення і здобуватимемо нові знання.
Що ви очікуєте від уроку? Опрацюйте буклет «Стежинка успішного навчання» і повідомте, які завдання ви ставите перед собою?
Сьогодні на уроці я хочу:
- Дізнатися, що таке дієприкметниковий зворот?
- Дізнатися, яку синтаксичну роль у реченні виконує дієприкметниковий зворот?
- Навчитися правильно інтонувати речення з дієприкметниковим зворотом.
- Ознайомитися із правилами вживання розділових знаків при дієприкметникових зворотах.
Окрім того, ми будемо виховувати любов до рідного краю. Епіграфом сьогоднішнього уроку є рядочки із поезії Любові Забашти. (Учитель зачитує).
До щему у серці, до терпкого солодкого щему
Я кохаю Вкраїну, омиту прозорим дощем.
Запишіть їх у зошит і прокоментуйте, як ви їх розумієте? (Правильно, кожна вихована людина відчуває велику любов до рідної землі, малої батьківщини, цінує кожну мить життя, поважає своюї звичаї і культуру).
Знайдіть дієприкметник із залежними словами у епіграфі і сформулюйте відповідь на питання: як ми називаємо дієприкметник разом із залежними словами? Слайд №5
Дієприкметник разом із залежними словами– це дієприкметниковий зворот.
Дієприкметниковий зворот у реченні виконує роль поширеного означення.
Речення із дієприкметниковими зворотами вимагають відповідної інтонаці -- паузи, а на письмі -- розділових знаків.
Прочитайте у підручнику на с. 79 правила відокремлення у реченні розділовими знаками дієприкметникових зворотів. Слайд №6
Другим етапом вправи «Сніжна кулька» є крок «Сконструюй і запиши».
Слайд №7
Складіть речення так, щоб вищезгадані дієприкметникові звороти стояли після означуваного слова, запишіть їх на дошці, розставте розділові знаки і визначте синтаксичну роль. Означуване слово --
- По небу пливли легенькі хмарки, розкидані вітром.
- Крислаті яблуні, вкриті плодами, нахилили гілля до землі.
- Село, оповите тишею, з жалем прощалося із журавлиним ключем.
- Лапаті соняшники, обважнілі від насіння, схилялися до землі.
Щоденно ми дбаємо про багатство і неповторність рідної мови, працюємо над збагаченням свого мовлення. Словникова робота допоможе досягнути бажаного результату. Підберіть синоніми до слів:
Обважнілі – обтяжені, схилені.
Загорнені – сповиті, обгорнені, замотані, закутані.
Розкидані – розставлені,
Вкриті –
Оповиті – огорнені, обвиті, замотані.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
Сьогодні на уроці ми ще поринемо у чарівний світ природи.
Перегляньте презентацію та послухайте уривок казки «Хо» (Ранок у лісі), який написав відомий український прозаїк Михайло Коцюбинський. Слайд №8
Ліс ще дрімає в передранішній тиші... Непорушне стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво... Лиш де-не-де прокинеться пташка, непевним голосом обізветься зі свого затишку. Ліс ще дрімає... а з синім небом вже щось діється: воно то зблідне, наче від жаху, то спахне сяйвом, немов од радощів. Небо міниться, небо грає усякими барвами, блідим сяйвом торкає вершечки чорного лісу... Стрепенувся врешті ліс і собі заграв... Зашепотіли збуджені листочки, оповідаючи сни свої, заметушилась у травиці комашня, розітнулося в гущині голосне щебетання й полинуло високо - туди, де небо міниться, де небо грає всякими барвами...
На галяву вискакує з гущини сарна і, зачарована чудовим концертом, зупиняється,
витяга цікаву мордочку до кривавої смуги обрію і слуха.
У вас на партах є картки із надрукованим уривком цієї казки. Прочитайте текст, знайдіть речення із дієприкметниковими зворотами, поясніть розділові знаки, визначте синтаксичну роль дієприкметникових зворотів.
У тексті яскраво змальовано красу ранкового лісу. У ньому є 2 речення із дієприкметниковими зворотами:
У реченні №1 є два дієприкметникових звороти, ми знаємо, якщо одного слова стосується кілька зворотів, то між ними ставляться знаки, як між однорідними членами речення.
У реченні №2 є дієприкметниковий зворот, який виділяється комами.
Чому кома стоїть після сполучника? Що поєднує він у реченні? (однорідні присудки).
Зробіть повний синтаксичний розбір останнього речення.
IV. Рефлексія.
На початку ми окреслювали цілі, які намагалися досягнути. Чи досягли ми бажаного результату? З’ясувати це допоможе вправа «Незакінчене речення»
Слайд №9 із буклета «Стежинка успішного навчання»
Сьогодні на уроці я …
- дізнався …
- зрозумів …
- навчався …
- я не вмів, а тепер умію …
- найбільші труднощі я відчув …
Отож на уроці ми досягли останньої станції на символічній стежинці – станція «Успіх». Удосконалювати рівень успішного засвоєння теми продовжимо на наступному уроці.
А також ми сьогодні говорили про неповторну красу рідної землі – України. Тож розфарбуємо світ дієприкметниковими барвами. Доберіть до слова край дієприкметникові звороти. Запишіть їх на символічних серцях і прикріпіть на символічну карту України., доведіть свою безмежну любов до рідного краю.
Україна— мій рідний край.
Оспіваний у піснях, омитий дощами, загартований у боях, зачарований красою, осяяний сонцем, пропахлий хлібами. оповитий славою, припорошений білим снігом, закоханий у людську щедрість, визволений козаками, схвильований подіями, зачарований материнською піснею, прославлений у віках, не забутий нащадками, уславлений видатними іменами, сповнений
V. Домашнє завдання.
1) Вивчити теоретичний матеріал с. 78-79 §16.
2) Виписати із творів художньої літератури 6-7 речень про красу рідного краю, щоб у їх складі були дієприкметникові звороти.
3) Напишіть твір-мініатюру «Мій край – Україна»,використовуючи дієприкметникові звороти.