Середа, 13 травня 2020 18:46

ОСОБЛИВОСТІ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Й ЛІТЕРАТУРИ

ОРГАНІЗАЦІЯ  НАВЧАННЯ

1. Дистанційне навчання школярів української мови й літератури повинно відбуватися відповідно до календарно-тематичних планів на ІІ семестр 2019/2020 н.р. 

2. Основні форми уроків під час карантину:

 • телеуроки,
 • відеоуроки,
 • дистанційні уроки.

3. Онлайн-уроки для учнів середньої ланки варто планувати після 12.00 (у дітей є шанс подивитися телеуроки).

4. Дистанційний урок онлайн (наприклад, конференція Zoom) триває не більше 30хв. Час варто розподілити так: 10 хвилин повторення вивченої теми або виклад нової теми + 20 хвилин виконання завдань. Варто суттєво зменшити кількість вправ (1-2), підготувати гугл-форму для опитування (будуть поточні оцінки). На день учень витримає не більше трьох дистанційних уроків (додайте до них ще три телеуроки – і робочий день учня вдався!).

5. Відеоурок офлайн триває не більше 10 хв. Це – відеопояснення нового матріалу, яке учитель відзняв і відправив на е-пошту учнів, виклав у закритій групі, е-класі тощо. Ці відео варто зберегти, згодом його можна буде викласти (за бажанням учителя) на ютуб-каналі, у блозі тощо.

6. Оприлюднюйте завдання з відповідної теми з української мови та літератури для самостійної роботи учнів на сайті закладу освіти (можна й у вайбергрупі для батьків).

7. Організовуйте щоденне навчальне спілкування з учнями через Skype, Viber, Zoom тощо.

8. Розміщуйте в мережі Інтернет (Google Диск) мультимедійні матеріали (презентації, відеоролики тощо), які допоможуть учневі у вивченні зазначеної вчителем теми.

9.Давайте учням перелік інтернет-джерел, які сприятимуть засвоєнню програмового матеріалу.

10. Активно використовуйте сервіси Gооgle: https://www.google.com.ua.

11. Розробляйте цікаві дидактичні матеріали можна на платформах: http://learningapps.orghttp://open-3d-viewer.googlecode.com/svn/trunk/web/index.htmlhttp://puzzlecup.com/crossword-ru/; онлайн-презентації : http://prezi.com; ребуси: http://rebus.com/index.php;схеми: www.mindmeister.com.

11. Зберігайте списки учасників онлайн-уроків. Навіть коли це «спільний дзвінок» у вайбері. Не карайте тих, хто не долучився, краще розробіть заохочувальну бонусну систему для активних учасників.

12. Ведіть «перспективний щоденник». Це допоможе у вересні реалізувати коригувальне навчання. Зраззок:

Клас Тема І лінія (потрібноповноцінний урок/уроки) ІІ лінія (достатньо групової консультації/консультацій) ІІІ лінія (індивідуальна консультація, вказати прізвища дітей, які потребують консультації)
6-Б Числівник Відмінювання числівників Узгодження числівників з іменниками (Бойчук, Федорчук, Семчук, Палійчук, Осініна, Мариновська)

Правопис числівників (Іваненко, Петренко - вивчення)

Узгодження числівників з іменниками (Сидоренко, Вільниченко – закріплення, попередження помилок)

Складні випадки узгодження чмслівників з іменниками (Панасенко – підготовка до олімпіади)

13. Готуйте завдання для вхідного діагностичного оцінювання.

14. Обов’язково давайте зворотний зв’язок

15. Інформацію про проведені заняття надають лише директору школи: це може бути запис у журналі; онлайн-ресурс, у якому працює вчитель (перегляд уроків).

16. Ведіть щоденник успіхів і нового досвіду (блог, записник, нотатник, гугл-папку тощо).

17. Діліться позитивними враженнями й досвідом!

МЕТОДИКИ, ТЕХНІКИ, ПРИЙОМИ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

 • Технологія  «вебінар». За допомогою інтернет-технологій вебінар зберіг головну ознаку уроку – інтерактивність, яка забезпечує моделювання функцій доповідача, слухача, що працюватимуть інтерактивно, комунікуючи  за сценарієм проведення такого уроку. Саме тому під час дистанційного навчання термін «урок» дорівнює терміну «вебінар».
 • Метод часового навчання. Цей метод враховує особливості роботи мозку, щоб допомогти швидко засвоїти теоретичний матеріал. Його розробив нейрознавець Р. Дуглас Філдс на основі дослідження того, як функціюють спогади.  Ідея полягає у послідовному вивченні невеликої кількості теоретичного матеріалу, чергуючи з новий матеріалом, що абсолютно не стосується теорії. Основними, на думку дослідника, є чіткі часові межі, встановлені на інформаційні блоки, із елементів яких побудований урок. Навчальний матеріал поділяється на основний (теоретичний) та допоміжний (розважальний, творчий тощо). Кожен теоретичний блок чергується з допоміжним. У такий спосіб можна оптимізувати природний процес кодування пам'яті в мозку.
 • Метод «Знайди слова»: під час вебінару учитель демонструє на екрані таблицю зі словами, завдання учнів –  розгадати головоломку та записати слова, які вони знайшли. Це завдання допоможе учням запам’ятати написання складних слів. Таблиці зі словами можна зробити на сайті https://childdevelop.com.ua/. Рекомендований час на виконання завдання – 10 хвилин, після закінчення вправи варто дати учням можливість пояснити, чому саме так записані слова. 
 • Метод навчання ведення блогу. Цей метод  може бути реалізований за допомогою програми Edmodo. Edmodo – це  освітня технологічна платформа, що пропонує комунікацію, співпрацю та можливість тренерської роботи для загальноосвітніх шкіл, коледжів і викладачів. Мережа Edmodo дає вчителям змогу ділитися вмістом, створювати тести, вікторини та опитування, керувати спілкуванням з учнями, колегами та батьками. Система орієнтована на вчителя: учні та їх батьки можуть приєднатися до Edmodo тільки після запрошення.
 • Метод інтерактивних вправ. Це метод варіативних вправ, які за завданням схожі до традиційних, та спосіб їх виконання – інший. Наприклад, умова традиційної варіативної вправи: «Запишіть прикметники у дві колонки відповідно до способу їх написання: окремо чи з дефісом», – та умова інтерактивної варіативної вправи: «Перетягніть мишкою прикметники в колонку з правильним _ написанням». Використати чи створити інтерактивну вправу можливо за допомогою інтернет-сайтів. Ми наведемо приклад  використання методу інтерактивних вправ за допомогою learningapps.org для засвоєння теми «Написання прислівників» у 7 класі. 
 • Крок 1. Учитель відкриває сайт, розділ «Українська».
 • Крок 2. Учитель обирає вправу «Написання складних прислівників».
 • Крок 3. Учитель копіює веб-покликання на вправу.
 • Крок 4. Під час вебінару вчитель надсилає учням веб- покликання.
 • Крок 5. Учні відкривають вправу, читають завдання: «Перетягніть мишкою прикметники в колонку з правильним _ написанням».
 • Крок 6. Учні виконують вправу. Розподіляють прислівники: «в/ногу» –  окремо, «ледве/ледве» – із дефісом.
 • Крок 7. Учні зачитують, як виконали вправу.
 • Крок 8. Учні клікають мишкою на _ «Закінчити», і алгоритм програми перевіряє правильність відповідей.
 • Крок 9. Учні надсилають знімок екрана вчителю для оцінювання.

МОДЕЛЬ ДИСТАНЦІЙНОГО УРОКУ

 • Мотиваційний блок. Мотивація – необхідна складова дистанційного навчання, яка повинна підтримуватися впродовж усього процесу навчання. Велике значення має конкретна мета, яка ставиться перед учнями. Мотивація швидко знижується, якщо рівень поставлених завдань не відповідає підготовці учня.
 • Інструктивний блок (інструкції і методичні рекомендації).
 • Інформаційний блок (система інформаційного наповнення).
 • Контрольний блок (система тестування і контролю).
 • Комунікативний і консультативний блок (система інтерактивної взаємодії учасників дистанційного уроку з учителем і між собою).

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Й ЛІТЕРАТУРИ

Прочитано 283 разів