У ІІ семестрі 2019- 2020 навчального року робота з українськими словесниками була спрямована на забезпечення високого рівня методичної підготовки вчителів в умовах неперервної і дистанційної освіти
З метою реалізації актуальних освітніх вимог у практиці навчання української мови й літератури упродовж січня-лютого 2020 року на високому рівні проведено 8 очних науково-методологічних заходів, у яких взяли участь 113 учителів, забезпечено курсову підготовку 1 групи у складі 24 осіб.
Успішним стало введення онлайнового дискурсу педагогічного спілкування. У дистанційному режимі завершено курсову підготовку 4 груп (охоплено 116 осіб), проведено 5 вебінарів, у яких взяли участь 94 філологи.
У ролі спікерів, тренерів й модераторів на очних науково-методологічний заходах для українських словесників виступили:
- Анна-Марія Богосвятська, кандидатка філологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри гуманітарних дисциплін ЛОІППО (майстер-клас із теми "Пленерні уроку в системі роботи вчителя-словесника");
- Оксана Романишин, докторка педагогічних наук, доцентка кафедри інформатики та методики її навчання ТНПУ ім. В.Гнатюка (тренінг з теми «Гейміфікація в навчальній діяльності: використання гри "Kahoot");
- Галина Генсерук, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри інформатики та методики її навчання ТНПУ ім. В.Гнатюка тренінг з теми «Гейміфікація в навчальній діяльності: можливості "LearningApps" та "Генератора ребусів");
- Оксана Лабащук, докторка філологічних наук, професорка кафедри теорії і методики української та зарубіжної літератури ТНПУ ім. В.Гнатюка (тренінг з теми «Навчання в системі Moodle та його використання в роботі вчителя-словесника закладу загальної середньої освіти»);
- Тетяна Решетуха, кандидатка наук із соціальних комунікацій, асистентка кафедри журналістики ТНПУ ім. В.Гнатюка (тренінг з теми «Як розпізнати фейк?» );
- Леся Гапон, кандидатка філологічних наук, методистка ТКМЦНОІМ (інтерактивні заняття з тем «Актуальні аспекти діяльності вчителя НУШ», «Дискурсна особистість учителя-словесника: особливості педагогічного дискурсу», «Проектування педагогічної в діяльності вчителя-словесника в умовах змін», «Дидактичні ігри на уроках словесності», «Методична творчість учителя-словесника»).
У травні 2020 року Гапон Л.О., PhD, методистка ТКМЦНОІМ, провела вебінари з тем:
- «Основні аспекти мовленнєво-методичної компетентності сучасного вчителя в умовах дистанційного навчання»,
- «Оцінювання рівня сформованості компетентностей на уроках української словесності»,
- «Формування читацької грамотності в умовах дистанційного навчання»,
- «Оцінювання учнів (поточне і формувальне, підсумкове; у синхронному й асинхронному режимах) в умовах дистанційного навчання»,
- «Створення нового освітнього середовища в умовах очного та дистанційного навчання».
Для підсилення методологічної підготовки вчителів на сайті http://gapon.te.ua/ упродовж січня-червня 2020 року Гапон Л.О., PhD, методистка ТКМЦНОІМ,опубліковала методичні рекомендації з тем:
- «Показники ефективності навчальної діяльності»;
- «Механізм побудови у закладі освіти внутрішньої системи оцінювання якості освіти»;
- «Педагогіка співробітництва: сутність, ключові ідеї, форми та методи»;
- «Як оцінюємо урок словесності»;
- «Про формувальне оцінювання учнів 5-11 класів у системі впровадження концептуальних засад НУШ»;
- «Методичні рекомендації про ведення журналу під час карантину»;
- «Особливості дистанційного навчання української мови й літератури»;
- «Підсумкове оцінювання із застосуванням дистанційних технологій».
Високий професіоналізм працівників філологічної галузі засвідчують успіхи учасників мовно-літературних конкурсів.
У лютому 2020 року на урочистій церемонії нагородження переможців міських етапів філологічних випробувань та олімпіади з української мови й літератури нагороджено 85 учнів із 39 шкіл. Усього на міських етапах мовно-літературних конкурсів та олімпіади з української мови й літератури 116 призових місць (1, 2, 3 місця) посіли 85 учнів. По три нагороди здобули: Бартіш Олена (Школа-колегіум), Мерецька Анна (ТУГ), Лепявко Катерина (ТУГ), Зубар Ірина (ТСШ№3). По дві нагороди вибороли: Лукащук Василь (ТСШ№3), Сліпченко Дарина (ТСШ№3), Андрейчин Ігор (ТСШ№5), Гавришко Анна (ТЗОШ№19), Ляска Анастасія («Гармонія»), Сивак Валерія (ТУГ), Салюк Анастасія (ТЗОШ№14), Філик Тетяна (ТНВК№15), Бугера Юлія (ТЗОШ№16), Малюта Олена (ТСШ№29), Закордонець Соломія (ТЗОШ№16), Кушнірчук Ірина (ТЗОШ№19), Василишин Богдана (ТУГ).
У січні-лютому 2020 року забезпечено участь філологічно обдарованих учнів у ІІІ етапі олімпіади з української мови й літератури, XІХ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!», а також у ІV етапі XХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка .
На обласному етапі олімпіади переможцями стали: Мерецька Анна Вікторівна, 8 клас , ТУГ - 3 місце; Сивак Валерія, 9 клас, ТУГ - 1 місце; Лепявко Катерина, 10 клас , ТУГ - 1 місце; Пановик Петро, 10 клас, ТСШ№17 - 2 місце; Лукащук Василь, 11 клас, ТСШ№3 - 1 місце; Турчин Софія, 11 клас, ТУГ - 1 місце.
На обласному етапі XХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика дипломом І ступеня отримали: Дзюбан Анастасія, учениця 3 класу Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 29 з поглибленим вивченням іноземних мов; Ковальчук Богдан, учень 5 класу Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №19; Матвіїв Софія, учениця 4 класу Тернопільської спеціалізованої загальноосвітньої школи І ступеня повного дня з поглибленим вивченням іноземних мов; Чернявська Вікторія, студентка ДПТНЗ «Тернопільське ВПУ сфери послуг та туризму». Диплом ІІ ступеня здобули:Василишин Богдана, учениця 7 класу Тернопільської Української гімназії імені І.Франка, Гач Катерина, учениця 6 класу Тернопільської Української гімназії імені І.Франка; Лепявко Катерина, учениця 10 класу Тернопільської Української гімназії імені І.Франка; Лукащук Василь, учень 11 класу Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №3 з поглибленим вивченням іноземних мов.
За результатами всеукраїнського етапу Х Міжнародний мовно-літературний конкурс імені Тараса Шевченка дипломом ІІ ступеня нагороджено: ученицю 6 класу ТЗОШ№16 Іванюк Ілону (учителька – Савінцева Л.М.), студентку Тернопільського ВПУ сфери послуг та туризму Чернявську Вікторію. Дипломом ІІІ ступеня – ученицю 7 класу ТНВК "Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого" Олену Бартіш (учителька – Даценко О.І.) та ученицю 9 класу Української гімназії імені Івана Франка Валерію Сивак (учительки: Нова М.І., Балабан Г.М.).