Версія для друку
Неділя, 15 жовтня 2017 01:18

Проблема кохання і зради в драмі – феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». Автор - учитель УМЛ ТЗОШ№21 Кучерук С.П.

Тема. «Я душу дав тобі? А тіло звабив!» (Проблема кохання і зради в драмі-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня»)

 Мета:

  • удосконалювати навички змістового аналізу тексту, аналітичного мислення;
  • формувати вміння висловлювати й аргументувати власні думки;
  • поглибити уявлення про кохання й зраду;
  • виховувати вміння розуміти й поважати красу людських стосунків.

Тип уроку: урок практичного застосування знань, навичок і вмінь.

Засоби навчання: портрет Лесі Українки, ілюстрації до драми- феєрії «Лісова пісня», дидактичний матеріал (тест-контроль, питання дискусії).

Методи і прийоми: створення позитивного емоційного фону уроку, тестовий контроль знань, постановка проблемного питання, асоціативний кущ, робота з цитатним матеріалом, метод незакінчених речень, дискусія, Метод ПРЕС, «Дерево очікувань», «Мікрофон».

Епіграф. Любов виникає з любові;коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю.                                                                                              

Перебіг уроку

I.Організаційна частина.

Створення емоційного фону уроку( під музичний супровід учитель декламує уривок із твору: «Твоя сопілка має кращу мову. Заграй мені,а я поколишуся». Мавка сплітає довге віття на березі, сідає в нього й гойдається тихо, мов у колисці. Лукаш грає , прихилившись до дуба, і не зводить очей з Мавки.

Мавка, слухаючи, мимоволі озивається тихесенько на голос мелодії: «Як солодко грає, як глибоко крає, розтинає білі груди, серденько виймає!»

II. Актуалізація опорних знань.

Тест-контроль з метою перевірки домашнього завдання: взаємоперевірка за допомогою ключа(Додаток 1)

III. Повідомлення теми, мети, очікуваних результатів.

Запис теми, епіграфа у зошити.

«Дерево очікувань» (очікування від уроку)(спроектовано на мультимедійній дошці).

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Постановка проблемного питання.

Учитель. – Сьогодні ми будемо вести розмову про два поняття, які були і залишаються складовими життя людини. Кохання і зрада. Як треба кохати? Як пережити зраду? Чи кожен здатен на високі почуття? Чому в житті є місце зраді? ( питання записані на дошці). Я думаю, що для вас, п’ятнадцятилітніх, ці питання є актуальними й важливими. Епіграфом нашого уроку пропоную взяти слова: «Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Чи відомий вам автор цього афоризму? Епіграф уроку- проблемне питання, відповідь на яке ви зможете дати, активно працюючи на уроці.

V. Основний зміст уроку. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу(осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій; самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя; звіт учнів про роботу і теоретичне обґрунтування отриманих результатів).

Створення «Асоціативного куща» поняття «кохання».

Завдання: доповнити створену модель символами щасливого й нещасливого кохання. 1 група підготувала символи щасливого кохання, 2 група – нещасливого.

Робота з текстом драми-феєрії.

Учитель.

- Цінність будь- якого літературного твору полягає в тому, що в ньому відбивається наше життя. Проблема кохання була , є і буде актуальною в усі часи. Прийти до власного розуміння цього поняття можна й слід, вивчаючи літературні шедеври, до яких належить драма- феєрія «Лісова пісня». Пристрасна, ніжна, хвилююча. Звернімося ж до тексту. У драмі- феєрії знайдіть цитати, які б ілюстрували розуміння кохання представниками світу природи й світу людини.

«Мозковий штурм».Бесіда за питаннями:

  • За що покохав Той, що греблі рве, Русалку? Чи закохуються люди у зовнішність?Ваше ставлення до такого почуття?
  • Чи можна покохати людину через її матеріальні статки? Чому?Чи можна таке почуття назвати справжнім? Кого з героїв прочитаного твору пов’язувало лише матеріальне? Чи можемо назвати їхні стосунки щирими?
  • Чи може почуття бути вічним?
  • Чи здатне кохання , прокидаючись у душі людини, змінити для неї бачення світу?
  • На що здатна людина заради коханого? А Мавка? Якою вона прагне стати в очах коханого?
  • З чого виникло кохання Лукаша до Мавки? Чи стане це почуття глибоким та міцним?Чи можна назвати Килину романтичною натурою? Доведіть.

(Робота з цитатним матеріалом).

3. «Метод незакінчених речень».

Учитель. – Про любов сказано й написано чимало, Леся Українка так визначала це поняття: «Любов – це чудова поема, що люди потім перечитують у спогадах, без болю, без прикрого почуття».І цю чудову поему ми знаходимо в кожному її творі. А яке визначення дасте ви цьому поняттю?

Поточне оцінювання.

4. Хвилинка відпочинку. Інсценування гуморески про кохання.

(Під час відпочинку пропонуємо послухати, яким постає кохання в розумінні деяких учнів).

  1. 3.Дискусія

Учитель.

-         Кохання – це красиве почуття, однак частим супутником кохання, на жаль, є зрада. Проблема зради стане предметом нашої дискусії.

На попередніх уроках, аналізуючи «Лісову пісню», ми звертали увагу й на проблему зради. Відповідаючи на питання анкети(Додаток 2), ви виявили різне розуміння й сприйняття цього поняття. Пропоную озвучити деякі аспекти.

Основні питання дискусії:

         1.Зрада. Це страшно чи буденно?

         2. За яких умов можна пробачити зраду з боку коханої людини і     чи можливе це взагалі ?

         3. Від якої зради найбільше страждала Мавка?

         4. «Я душу дав тобі! А тіло збавив!» Чи ілюструє ця цитата     розуміння Лукашем своєї зради?

         5. Мавка пробачила Лукаша? Чому?

         6.Чиє почуття можна назвати любов’ю? Чому?

  1. 4.Вирішення проблемного питання за допомогою інтерактивного методу ПРЕС.

- Епіграфом нашого уроку став афоризм: «Любов виникає з любові ; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Протягом уроку ми довели чи спростували дане висловлювання?

( «Я вважаю…», «Я думаю…», «Отже,…»).

VI. Підсумок уроку. Оцінювання.

«Мікрофон».

-         Чим захопив вас твір?

-         У чому невмирущість духовної краси людини?

-         Щ о означає кохання для вас? А зрада?

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності.

Інтерактивна вправа «Моя думка».

-Що ви взяли для себе із сьогоднішнього уроку?

- Який вид роботи був найпродуктивнішим?

- Що ви здобули для себе в пізнавальному, моральному, естетичному плані?

-Що ми маємо найбільше цінувати у житті?

VIII. Домашнє завдання.

Підготуватися до написання контрольного твору на одну з тем:

«Проблема кохання й зради в драмі- феєрії «Лісова пісня»; «Ні! Я жива! Я буду вічно жити!»; «Чарівна казка, навіяна волинськими лісами( за драмою- феєрією Лесі Українки «Лісова пісня»)».

Додаток 1

Тест – контроль за драмою- феєрією «Лісова пісня»

  1. Драматичний твір, у якому відбуваються неймовірні , незвичайні перетворення, а поряд із людьми діють постаті, створені їхньою уявою, називається…
  2. «Лісова пісня» за жанром…
  3. Композиційно «Лісова пісня» складається з…
  4. «Старезний, густий, предковічний ліс… Посеред лісу простора галява з плакучою березою і з великим престарим дубом». Ці рядки є частиною …(указати складову частину твору).
  5. Дія в творі відбувається на…(указати місцевість).
  6. Які два світи представлені у творі?
  7. Ідею гармонійної єдності двох світів, представлених у творі, втілено в образі …
  8. Символом нетлінних духовних цінностей у «Лісовій пісні» є образ…
  9. «Ні, я жива! Я буду вічно жити! …»,- говорить у творі…
  10. Кому адресовані слова головної героїні «- Ну, як таки, щоб воля та пропала? Се так колись і вітер пропаде?»
  11. «Я душу дав тобі, а тіло звабив!».Кому належать слова?
  12. «Не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись…». Ці слова звернені до…

Ключ до тест-контролю за драмою- феєрією «Лісова пісня»

  1. Феєрія
  2. Драма-феєрія
  3. Пролог, три частини
  4. Пролог
  5. На Волині
  6. Людини і природи
  7. Дядька Лева
  8. Мавки
  9. Мавка
  10. Лісовику
  11. Лукаш
  12. Лукашу

Додаток 2

Анкета

(Розуміння понять «кохання» і «зрада»)

  1. За що люблять людину:

-         краса зовнішня;

-         доброта душевна;

-         розум;

-         багатство;

-         духовні потреби;

-         інше

  1. Чого більше в коханні – егоїзму чи самовіддачі?
  1. За яких умов можна пробачити зраду?
  1. Чи зможете пробачити зраду ви?
  1. Кохання «навіки» чи «на час». За яке ви?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

                  

Прочитано 3563 разів