Версія для друку
Неділя, 15 жовтня 2017 01:31

«Людина має право на щастя» (за романом Івана Багряного «Тигролови»). Автор - учитель ТЗОШ№21 Кучерук С.П.

Мета:

  • поглиблювати вміння учнів аналізувати художній текст, розкривати  ідейний зміст твору;
  • вдосконалювати вміння мотивувати вчинки персонажів;
  • з’ясовувати символічний зміст образів;
  • вчити учнів    концентруватися на проблемі та вмінню її розв’язувати;
  • стимулювати  учнів до самоосвіти; розвивати навички логічного, образного та  критичного мислення, культуру зв’язного мовлення, пам’ять, уміння        робити самостійні висновки;
  • на матеріалі роману виховувати прагнення до свободи як єдиної запоруки розвитку особистості, нації;
  • виховувати  почуття власної гідності, інтерес до історичного минулого нашого  народу, принциповість.

Засоби навчання: портрет І.Багряного, комп’ютерні слайди до теми, уривки з кінофільму «Тигролови»(постановка Р.Синька, 1994 р.), учнівські ілюстрації до твору, комп’ютерна презентація «І.Багряний і його роман «Тигролови», презентація «Ми пам’ятаємо…», міні – виставка літератури з теми, карта СРСР,аудіозапис бурлацької пісні «Забіліли сніги» у виконанні М.Садовської.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування опорних умінь і навичок.

Форма уроку: урок із застосуванням інтерактивних технологій.

Вид уроку: урок – проект.

Міжпредметні зв’язки: історія , зарубіжна література, музика, образотворче мистецтво.

 Перебіг уроку

  1. I.Організаційна частина.

Звучить мелодія бурлацької пісні «Забіліли сніги» у виконанні М.Садовської.

Забезпечення емоційної готовності до уроку(прийом афірмації). Модель «Рада вас бачити…» , «Нас сьогодні чекає незвичайний урок…» (побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи).

II.Актуалізація опорних знань.

1.«Дошка запитань»

Евристична міні – бесіда.

2.Гра «Станція ДЧЦМЗ» - «Для чого це мені знадобиться?»

«Знаємо – Хочемо дізнатися – дізналися»

  1. III.Мотивація навчальної діяльності.

«Прогнозування».

Робота з епіграфом уроку «Сміливі завжди мають щастя».

«Семантична карта слова».- Із чим асоціюється у вас слово «ЩАСТЯ»? Створіть семантичну карту цього слова.

«Лінія цінностей». Проблемне питання: - А чи справді у сміливих є щастя? Якою має бути справжня людина? Яке її призначення на землі? Чи можливо бути ЛЮДИНОЮ та ще й щасливою в умовах тоталітарної системи? Чи можуть ці слова виражати життєве кредо Г.Многогрішного? Яка ЛЮДИНА може змінити Україну?

«Інформаційне гроно ЛЮДИНА».

IV.Повідомлення теми, мети, завдань, очікуваних результатів.

Запис теми уроку, епіграфа у зошити.

«Дерево очікувань» (очікування від уроку).

V.Основний зміст уроку. Захист творчого проекту.

1.«Прогнозування»: - Спробуйте спрогнозувати про що цей твір.

2.«Психологічна настанова». Визначення проблемних питань для обговорення, аргументація своєї позиції.

3.Метод «Подвійний щоденник».

Інформація, яка вразила, викликала спогади й асоціації Описати думки, коментарі, питання, що з цього приводу виникли

4. Презентація випереджувальних завдань

˃ Презентація роботи 1-ї групи «Два демони- дві сили»(вплив сталінських репресій на долю людини):

1.Метод ПРЕС. - З’ясувати, чому перший розділ називається «Дракон».

-Які почуття викликають у вас описи етапування людей з України до «понурої, невідомої Колими»?

(На мультимедійній дошці демонструється уривок із кінофільму 2.«Семантична карта слова». За допомогою тексту твору відтворіть «Асоціативний малюнок потягів».

3.«Словесне малювання». Презентація ілюстрацій до твору учнем – художником.

4. «Павутинка дискусії». Обговорення проблемних питань, аргументація своєї позиції.

5. «Карта персонажа».Монолог Медвина від 1-ї особи.

6.Інтерактивна технологія «Коло думок»: - Як ви вважаєте, чи мав право Григорій вбивати Медвина, адже він теж «людина», а вбивство вважається великим гріхом?

˃Презентація роботи 2-ої групи «Могутня воля до життя, гідного людини»

  1. «Карта персонажа». Монолог від 1-ої особи (Григорій Многогрішний).
  2. «Займи позицію».Проблемне запитання: - Чи не краще було б Григорію змиритися, не піддавати смертельному ризику своє і так уже надломлене життя?
  3. Метод «Мікрофон».

     - Чому автор дав героєві прізвище Многогрішний?Які ж такі гріхи спокутував Григорій?

˃Презентація роботи 3-ої групи «Доля України та українців на сторінках роману. Український світ Сірків».

1.Історична довідка учня – історика про Зелений Клин.Робота з картою СРСР.

2. «Карта персонажа».Монолог від 1-ї особи(Сірчиха). Монолог від 1-ї особи (Сірко).

      ˃Презентація роботи 4-ї групи «Лицарська любов і дівоче серце».

  1. «Карта персонажа».Монолог від 1-ї особи (Наталка).
  2. Прийом «Почергові запитання».
  3. «Лінія цінностей».

-Як молоді люди виявляють свої почуття? Чи додержує сучасна молодь такої моделі поведінки?

VI.Підсумок уроку. Оцінювання.

1.Метод «Синтез думок». Підсумкове обговорення спільного проекту, узагальнення і формулювання висновків. Бесіда.

2. «Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися».

3. Презентація «Психологічної моделі ідеальної сучасної молодої людини».

4.Презентація «спільного проекту» - нової сюжетної лінії роману «Тигролови» у формі інсценізації «Дорога у нове життя».

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності.

1.Інтерактивна вправа «Моя думка».

2. «Група експертів».Оцінювання за номінаціями.

3. «Рюкзак»( - Які з тих знань, умінь,способів дій, засвоєних на уроці, використаєте на інших уроках, у житті, під час виконання домашнього завдання, тематичного оцінювання? Аркуші з відповідями учні складають у рюкзак).

VIII. Домашнє завдання.

  1. Написати нову сюжетну лінію «Як склалася доля Григорія і Наталки , коли вони приїхали на рідну Україну».
  2. Знайти описи природи , зачитати їх , визначити їхнє смислове навантаження у творі.
  3. Створити (за бажанням) модель сильної особистості українця , опираючись на текст.
Прочитано 1097 разів