Тема. Неологізми. Тренувальні вправи
Мета: формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати лексику за активністю вживання, розрізняти слова, що є в повсякденному вжитку, і ті, які рідко використовуються в мовленні, поглибити знання шестикласників про неологізми; удосконалювати навички використання нових слів; виховувати прагнення учнів до підвищення культури власного мовлення.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (удосконалення мовної і мовленнєвознавчої компетенцій).
Засоби навчання: підручник, роздавальний матеріал, тлумачний словник, словник іншомовних слів.
Перебіг уроку
- Організаційний етап.
- Актуалізація і корекція опорних знань, навичок та вмінь.
Перевірка домашнього завдання.
- Повідомлення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу
Робота з текстом.
— Прослухайте текст, усно його перекажіть. Які слова з’явились у мові за вашої пам’яті? Розкажіть, коли і як вони увійшли до вашого мовлення.
Такі українські слова, як «мрія» або «годинник», — зовсім молоді, їм нема ще й ста років. Вони ввійшли до усної мови з художньої літератури, яка, відповідаючи на вимоги часу, створила їх на ґрунті наявних уже в народній мові слів «мріяти» й «година». Цікаво відзначити, що, коли з’явилося в нашій мові слово «годинник» із відповідним розрізненням — стінний або кишеньковий, стало зникати давнє слово «дзиґарі», яке теж позначало годинник, але не кишеньковий, яких раніше взагалі не було, а стінний чи на вежі (Б. Антоненко-Давидович).
Орфографічний диктант (компетентність саморозвитку й самоосвіти).
— Серед записаних слів назвіть неологізми, поясніть їхнє значення. За потреби зверніться до словника.
— Чому, на вашу думку, не всі слова можна знайти в словнику іншомовних слів?
Біологія, цирк, чипси, скайп, бюлетень, пенальті, флеш-моб, віолончель, спагеті, блютуз, директор, кулінарія, ілюмінація, арбітр, брутто, дистриб’ютор, капучино, квест.
— Складіть і запишіть речення зі словами «флеш-моб», «квест».
Творче моделювання (комунікативна, соціальна компетентність).
— Складіть і розіграйте діалог на подані теми, використовуючи неологізми.
- Мій новий мобільний телефон.
- Похід у магазин цифрової техніки.
Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу про авторські неологізми.
- Осмислення практичних знань у процесі роботи, удосконалення загальнопізнава- льних і творчих умінь з теми,
«Літературна хвилинка».
— Знайдіть у вірші авторські неологізми.
Живе собі кульбаба, вся сива од роси.
А де кульдід у неї, кульдоня і кульсин?
Давним-давно в кульбаби нікого більш нема.
Живе собі кульбаба на цілий світ сама.
До неї завітаю. Скажу їй: «Кульбабусю,
Добридень вам. Не ждали? Я дівчинка Ганнуся.
Візьміть пиріг, будь ласка, ми з мамою пекли,
Щоб ви мені віночок з квіток своїх сплели.
Вам, певне, дуже тяжко на самоті весь час.
То можна, щоб була я кульвнучкою у вас?»
Степан Павленко
Вибірковий диктант (компетентність продуктивної творчої діяльності).
— Випишіть з наведених речень неологізми, створені поетами. Утворіть за поданими зразками два власні неологізми.
- Серце моє розхристане крізь віки гряде, і голосить, і радується на шляху золотолірному (В. Сосюра).
- У ластівки — ластовенятко, в гаю у стежки — стеженятко. У хмари в небі — хмаренятко. В зорі над садом—зоренятко (М. Вінграновський).
- Твій сірий вовк в воді намок і спати завовчився (М. Вінграновський).
- Іде кіт через лід чорнолапо на обід (М. Вінграновський).
- Одвересніло. Сніг. Мороз (М. Ільницький).
Диктант з коментуванням (навчально-пізнавальна компетентність).
— Укажіть авторські неологізми (письменницькі новотвори) та слова, які увійшли до мови відносно недавно у зв’язку з розвитком науки і техніки.
- Ракетяться ранкові небеса. «На старт!» — лунають дальні космодроми. І пахне материнкою роса, а космонавт вертається додому (А. Камінчук).
- Звичними персонажами телестрічок стали безжальні кіборги та підступні андроїди (3 газети).
- Вже скоро, скоро хмарнокрилі дні завісять світ марудними дощами (Б. Чіп).
- Зеленіє світ, зеленіє. І майбутній квіт брунькотіє (Я. Кремінський).
- Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Бесіда.
— Чи задоволені ви підсумками своєї роботи?
— Чи поліпшилися ваші знання?
— Що було цікавого на уроці?
— Чи досягай поставлених цілей?
— Що потрібно повторити, вивчити?
- Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Обов’язкове: опрацювати теоретичний матеріал підручника, виконати вправу.
За бажанням: скласти завдання для проведення в школі квесту на тему «Шевченко відомий і невідомий».