Тема. Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України.
Мета: домогтися розуміння учнями значення мови у житті суспільства, ролі української мови як державної в Україні; розкрити поняття мовлення, види мовленнєвої діяльності; викликати інтерес до мовних проблем; виховувати національну гідність, повагу до мови як національного скарбу й символу державності.
Обладнання: тлумачні словники, схеми «Українська мова» і «Види мовленнєвої діяльності».
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя.
Дорогі друзі! Усі ви любите казку Р.Кіплінга «Мауглі». Про що вона?
Очевидно, вам відомі випадки з життя, коли діти зростали серед диких тварин. Повернені в суспільство, ці діти так і не змогли стати людськими особистостями. Вони не оволоділи мовою й притаманним людині мисленням… Проте не можна стверджувати, що тварини позбавлені здатності мислити. Численні спостереження й експерименти доводять, що й іншим високоорганізованим видам властиве вміння приймати рішення в якихось непростих ситуаціях. Наприклад, для молодого шимпанзе влаштували своєрідний тест на кмітливість. Далеко від клітки поклали ласощі, а дістати їх можна було лише довгою палицею. Натомість шимпанзе мав дві коротенькі. Прововтузившись досить довго, він їх таки з’єднав. Та от біда: доки шимпанзе «воював» із палицями, забув, для чого все це робилося. Отже, цілеспрямована, спланована й відповідно організована діяльність – це набагато вищий ступінь розвитку інтелекту. А він не можливий без мови. Здатність мислити й володіти мовою в людини не вроджена. І якщо не розвивати в малюка цих умінь, станеться непоправне. Втім краще послухайте ще одну реальну історію.
Колись давно, у XVI ст., хан Акбар наказав поселити в далекому замку двадцять немовлят. Доглядали їх німі годувальниці. Через дванадцять років хан викликав дітей… Поміркуйте: чи вміли вони говорити? Чому? Про що свідчить цей факт?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Справді, тільки в суспільстві людина стає людиною. Про значення мови в житті суспільства, про мовлення та види мовленнєвої діяльності ми й поговоримо на уроці.
- Робота з тлумачним словником.
Знайти визначення слова суспільство, записати й прокоментувати його.
(Суспільство – це сукупність людей, об’єднаних певними відносинами. Члени суспільства мають спільну історію та культуру.)
ІІІ. Вивчення теми уроку.
Ознайомлення з легендами про походження мови.
Як люди навчилися говорити
Первісні люди, розповідав давньоримський архітектор Вітрувій, жили, як і тварини, у лісах, печерах і гаях. Якось у місці, де густо росли дерева, розгойдувані бурями й вітрами, гілки, що терлись одна об одну, спалахнули вогнем. Люди, які були поблизу, розбіглися, перелякані сильним полум’ям. Потім, коли все втихло, вони підійшли ближче і, помітивши, що тепло від вогню дуже приємне, почали підкладати у вогонь дрова.
Так вони підтримували вогонь і заохочували до цього інших людей, показуючи знаками, яку корись з цього можна мати. У тому зборищі людей кожен по своєму видав звуки. Та завдяки щоденному виправлянню люди створили слова і, позначаючи ними предмети, почали говорити.
- Дібрати заголовок до тексту. Назвати його структурні частини.
- Як пов’язані процеси перетворення людиноподібних істот на людей і виникнення мови?
Біблійна легенда «Як на землі стало багато мов»
І була вся земля – одна мова та одні слова. І сказали люди один одному: «А ну, наробімо цегли і добре її випалімо! І місто збудуймо собі та башту, а вершина її аж до неба». І зійшов Господь, щоб побачити місто та башту, що людські сини будували її. І промовив Господь: «Один це народ, і мова одна для всіх них, а це ось початок їх праці. Не буде тепер для них неможливого, що вони замишляли чинити. Тож зійдімо і змішаймо так їхні мови, щоб не розуміли вони один одного». І розпорошив їх звідти Господь по поверхні всієї землі, і вони перестали будувати те місто. І мало те місто назву Вавилон. Зводили в ньому Вавилонську вежу. А саме будівництво вежі (створення стовпа) назвали вавилонським стовпотворінням.
- Наскільки важливе взаєморозуміння в суспільстві? Пояснити роль мови для встановлення взаєморозуміння? Які легенди про походження мови відомі Вам?
- Що таке діалог? монолог?
Робота зі схемою «Види мовленнєвої діяльності».
- З’єднати лініями терміни з їх визначеннями. У разі необхідності скористатися тлумачним словником.
Мова Використання мови.
Мовлення Сукупність загальноприйнятих у
суспільстві сигналів для позначення явищ
навколишньої дійсності, а також правила
їх поєднання.
Діалог Розгорнуте усне або писемне мовлення
однієї особи.
Монолог Розмова між двома або кількома особами.
Читання Усне висловлювання думок і поглядів.
Письмо Сприймання чого небудь записаного літерами.
Говоріння Передача слів та текстів за допомогою літер.
Аудіювання Слухання й розуміння слів й інших
текстів.
Міні – диктант з усним міркуванням.
Кажуть, краще б було, якби всі люди говорили однією мовою, не треба б було затрачувати часу на те, щоб вивчитися чужим мовам, а той час краще б було використати на що-небудь корисніше задля людей. Чудні то бажання! Це все одно як сказати, - як добре було б, якби всі люди їли однакову їжу, носили однакову одежу… Наша мова – та ж і є одежа нашого духу (Панас Мирний).
- Чому кожна мова цінна для всього людства? Чи згодні ви зі словами Панаса Мирного?
Робота в парах. Продиктувати сусідові по парті відомі вам назви мов інших народів.
ІV. Формування вмінь і навичок користуватися мовленням.
Робота у творчих групах.
1-ша г р у п а. Прочитати перші дві строфи. Про якого Тараса в ньому йдеться? Побудувати на основі прочитаного монологічне висловлювання. Який вид мовлення при цьому використано?
2-га г р у п а. З трьох останніх строф побудувати діалог за зразком:
- Звідки прийшла до тебе мова? – Із бабусиної казки. – Кому у спадок перейде мова? – Дітям.
- Який вид мовлення при цьому використано?
3 –тя г р у п а. Повправлятися у виразному читанні двох останніх строф вірша . Який вид мовлення при цьому використано?
У с і г р у п и. Записати строфу, яка найбільше сподобалася. Який вид мовленнєвої діяльності використано при цьому ? Чим відрізняється письмо від інших видів мовлення?
Щира втіхо – рідна мово,
Краю отчого окраса,-
Є в тобі вогонь Тараса,
Щира втіхо – рідна мово
Краю батьківського пісне,
Невмируща, незрівняна, -
Ти мов ружа полум’яна,
Краю батьківського пісне.
Рідна мово материнська,
Ти – душа мого народу,
Будь від роду і до роду,
Рідна мово материнська!
Я тебе ввібрав до серця
Із бабусиної казки.
Для любові і для ласки
Я тебе ввібрав до серця.
Передам у спадок дітям –
І дочці своїй, і сину, -
Ніжну мову солов’їну
Передам у спадок дітям.
Д.Кононенко
Робота зі схемою «Українська мова». Розглянути схему і пояснити.
vПідготувати усне повідомлення на одну з тем: «Українська мова багата (милозвучна, рідна…)» (див. схему). При потребі скористатися запропонованими цитатами, записавши їх у зошит.
Мова народу твориться колективно, беруть участь у цьому великому процесі й сивий людський досвід, і закохана юність, і бурхлива дитяча уява (О.Гончар).
Запашна, співуча, гнучка, милозвучна, сповнена музики і квіткових пахощів – скількома епітетами супроводжується визначення української мови! (О.Гончар).
Любо в гаю соловейко виспівує,
Слухаю ніжне лящання;
Чистую, щирую річ українськую
Чую я в тім щебетанні.
А.Кримський
Як довго ждали ми…Уклін чолом народу,
Що р ідну мову нам зберіг.
Зберіг в таку страшну негоду,
Коли він сам стоять не міг.
Олександр Олесь
Рідна мова в рідній школі!
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче, і миліш,
І дорожче в час недолі?!
Олександр Олесь
Ти милозвучна, як рідна мати,
Що, нахилившись над сном дитини,
Тиху молитву шепче, щоб спало
Мале спокійно до світа днини.
І.Кращук
Хай іншим словом володію…
Хоч мов я знатиму до ста –
На материнській лиш посмію
Розкрить до матері вуста
Г.Петрук-Попик
Розвивайся й далі, мово наша рідна,
І про нас нащадкам вістку донеси.
О.Підсуха
Це – матері мова. Я звуки твої
Люблю, наче очі дитини…
О мова вкраїнська!.. хто любить її,
Той любить мою Україну.
В.Сосюра
Мово моя українська –
Батьківська, материнська,
Рідна мені до болю, -
Дужий я із тобою!
В.Бичко
Мова, наша мова –
Літ минулих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість
Ю.Рибчинський
vВиписати із вірша синоніми. Про що свідчить наявність синонімів у мові?
Ось сушений виноград –
Всюди він на ринку.
Мама каже: це ізюм.
Бабця – це родзинки.
Ось же кулі золоті –
Кислі всередині.
Інші кажуть – це лимон,
Я кажу – цитрина.
Ось оранжеві кульки,
Чи жовтогарячі.
Не кажи – це апельсин,
Кажи –помаранча.
І.Калинець
vЩо означає вислів «Українська мова – державна мова»? Де українська мова використовується як державна? Записати слова, розмістивши їх за алфавітом. Скласти речення з поданими словами.
Школи, університети, радіо, телебачення, газети, журнали, книги, парламент, суд, театри, сім’я, армія.
- Робота з текстом Конституції України. Переписати і вивчити статтю 10 Конституції України.
С т а т т я 10. Державною мовою в Україні є українська мова.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Що означає вислів функціонування мови ? Які народи, крім українського, живуть у нашій державі? Чому вони мають знати українську мову? Які мови ти хочеш вивчити і чому?
V. Домашнє завдання. Виконати вправу з підручника. Вивчити кілька висловів про мову.