Тема. Способи дієслів. Тренувальні вправи.
Мета:
- поглибити свої знання про особливості цієї граматичної категорії дієслів, навчитися утворювати форми дієслів різних способів;
- розвивати логічне мислення, усне і писемне мовлення школярів, підвищувати культуру мовлення учнів;
- виховувати в учнів позитивне сприйняття світу, навчити бачити «зорі навіть в буденних калюжах».
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Епіграф уроку:
Життя таке чудове – не змарнуй його!
Мати Тереза
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
(Робота в домашніх групах).
Учні зачитують дібрані речення із дієсловами різних способів. Кожна група робить висновок про активність вживання дієслів певного виду ( Чи важко вам було дібрати потрібні речення?) і стилістичні особливості дієслів різних способів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку.
Вступне слово вчителя.
На попередньому уроці ми дізналися про ще одну категорію дієслова – спосіб. А сьогодні поглибимо свої знання про способи дієслів, виконуючи тренувальні вправи. Насамперед нам слід визначити завдання сьогоднішнього уроку. Пригадайте, що ви вже знаєте про способи дієслів.
Фронтальна бесіда.
- Що виражає спосіб дієслів?
- Що є три способи дієслів?
- На які питання відповідають дієслова кожного зі способів?
- Що означає кожен із цих способів?
- За чим змінюються дієслова кожного зі способів?
Методом спостереження ми з’ясували, що дієслова умовного і деякі форми наказового способів утворюються за допомогою часток. Що би ви ще хотіли дізнатися про цю дієслівну категорію?
- Навчитися правильно утворювати форми різних способів дієслів.
- У яких стилях мовлення вживаються дієслова різних способів.
- Навчитися правильно вживати їх у своєму мовленні.
А зараз зверніть увагу на речення, записане на дошці.
- Чи знайомі вам ці слова? ( Із ними учні знайомилися на уроці з предмета «Я і суспільство» в 4 класі)
- Що ви знаєте про людину, якій вони належать?
Мати Тереза була настоятелькою Ордена милосердя. У різних країнах світу вона відкривала школи, медичні пункти, притулки для бідних, допомагала хворим і знедоленим. Своїми вчинками вона навчала, що кожна людина може і повинна робити добро на своєму місці.
- Як ви думаєте, чому саме ці слова Матері Терези записані на дошці? ( Тому що у цьому реченні вжито дієслово у формі наказового способу).
- Правильно. А ще тому, що сьогодні саме ці слова стануть лейтмотивом нашого уроку. І, крім того, що ми будемо вивчати способи дієслів, ми ще й вчитимемося життєлюбству, спробуємо, як казав Олександр Довженко, навчитися «бачити зорі навіть в буденних калюжах».
VІ. Застосування знань, умінь і навичок.
- Розподільний диктант.
Запишіть подані дієслова у три стовпчики за способами дієслів.
- Мрію, пам’ятайте, захищали, радив би, хай перемагають, люблять, милувався, розповіси, допоміг би, пробачте, здивувався, плакати, нехай сподіваються, зацікавився б, посміхаєшся.
- Учні роблять коротке лінгвістичне повідомлення про особливості кожного способу дієслів ( що означає, як змінюється, на які питання відповідає).
- Дієслова дійсного способу означають реальну дію, тобто таку, яка відбулася, відбувалася чи буде відбуватися в реальній дійсності. Вони змінюються за числами, часами, особами ( у теперішньому і майбутньому часі), родами ( у минулому часі), відповідають на питання що робив? що роблю? що робитиму?
- Дієслова умовного способу означають дію, бажану, можливу за певних обставин. Вони змінюються за числами і родами і відповідають на питання що робив би? що робила б? що робило б?
- Дієслова наказового способу означають дію, яка ще не відбулася, але з погляду мовця має відбутися. Мовець передає наказ, заклик, побажання, прохання, пораду. Змінюються за числами і особами. Відповідають на питання що роби? що зроби?
- Пояснювальний диктант.
Запишіть речення. Назвіть слова з орфограмами, поясніть пунктограми у реченні. Виділіть дієслова, визначте їхні граматичні категорії ( вкажіть форму, вид, час, число, особу або рід, спосіб).
Я завжди був великим оптимістом і дотепер не втратив віри у людей, у перемогу всього світлого над темрявою і злом. ( М. Коцюбинський).
(Був – особова форма, доконаний вид, минулий час, чоловічий рід;
Не втратив – особова форма, доконаний вид, минулий час, чоловічий рід).
Лексична робота.
- Що означає слово оптиміст?
Зробіть усний лексикологічний аналіз цього слова (за схемою). (Оптиміст – повнозначне слово. Називає життєрадісну людину, яка живе з вірою у краще майбутнє, в успіх. Однозначне. Синонім - життєлюб, життєлюбець. Антонім – песиміст. Запозичене із французької (означає «найкращий»). Належить до активної лексики, загальновживане).
- Дайте усну характеристику речення.
(Речення розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене, ускладнене однорідними членами речення).
- «Знайди помилку».
Прочитайте текст (лінгвістичне повідомлення), у якому зумисне введена неправильна або неповна інформація. Ваше завдання – знайти й усунути ці помилки (усно).
Дієслово – це службова (самостійна) частина мови, яка означає дію (+ або стан) предмета і відповідає на питання що робити? що зробити?
Дієслово має такі основні форми: неозначена форма, або словотвір (інфінітив), особові форми, дієприкметник, дієіменник (дієприслівник) і безособові форми на - но, -то.
Усі дієслівні форми мають граматичні ознаки виду і часу ( інфінітив часу не має).
Дієслова всіх форм бувають двох видів – доконаного і не дуже (недоконаного).
Дієслова недоконаного виду означають незавершену , не обмежену в часі дію, без вказівки на її результат і відповідають на питання що зробити? (що робити?)
Дієслова доконаного виду називають завершену, обмежену в часі дію і відповідають на питання що робити? (що зробити?)
В українській мові розрізняють три часи дієслів – дійсний, умовний, наказовий (теперішній, минулий, майбутній). Дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часу змінюються за особами і числами (тільки в теперішньому і майбутньому часі, а в минулому – за числами і родами в однині).
- Розвиток мовлення.
Ось ми і повторили основні відомості про дієслово. Хотіла вам розказати про розмову, мимовільним слухачем якої я сьогодні стала.
(Учні розігрують діалог. Один учень-песиміст користується дієсловами умовного способу, інший – оптиміст, дієсловами наказового способу).
Наприклад:
- Як мені не хочеться сьогодні йти до школи! Я б із задоволенням ще поніжилася в ліжку
- А я легко прокинулася. Мене розбудило сонечко, яке зазирнуло в моє вікно.
- Сьогодні свято, а нам треба сидіти на тих нудних уроках! А ще дві контрольних!
- Заспокойся, Марто, не переживай! Адже ти добре підготувалася до контрольних робіт. Та й думаю, що важких завдань не буде.
- Я б не переживала, але ж сьогодні ще тематичне оцінювання з історії! Мені просто не вміщаються в голові ті всі дати та історичні особи.
- Марто, візьми себе в руки! Подивися, яка гарна погода. То ж настав час бабиного літа!
- От-от, у таку гарну погоду я б краще погуляла з друзями. Ми б пішли в парк, покаталися на катамаранах, з’їли смачного морозива…
- Це хороша ідея! Ходімо в парк після уроків! Назбираємо там різнобарвних кленових листочків і зробимо з них осінній букет.
- Гаразд, переконала.
Культура мовлення. Взяти себе в руки – опанувати себе.
- Кого з дівчат можна назвати оптимістом? А кого песимістом?
- Дієсловами якого способу послуговувалися дівчата у репліках діалогу?
- Творчий диктант (робота в парах).
- Утворіть і запишіть форми умовного способу від поданих дієслів.
Поліпшила, досягнув, намагалися, шанували, посадив, змагався, полегшило, упіймав.
- Чим ми керуємось у виборі частки б, би?
- Незакінчене речення.
Продовжте фразу, використовуючи дієслова умовного способу.
- Якби сьогодні був вихідний, то…
- Якби я був директором школи, то…
- Якби в мене була собака, то…
- Якби мені подарували слона, то…
- Якби я став президентом, то…
- Якби я була хлопцем, то…
- Якби я стала відомою співачкою, то…
- Якби у мене була машина часу, то…
- Якби я мав чарівну паличку, то…
- Якби я знав мову тварин, то…
- Якби я умів літати, то…
- Якби я був письменником, то…
- Якби я став мільйонером, то…
- Якби завтра була гарна погода, то…
Встановлення відповідностей.
Установіть відповідність між частинами приказок та прислів’їв. Назвіть дієслова наказового способу, визначте їхнє число і особу.
- Наганяй вітрила, поки вітер дме.
- Так смійся, щоб і іншим було весело.
- Зробив діло – гуляй сміло.
- Не мудруй багато, а працюй завзято.
- Шануй старих – молоді тебе колись пошанують.
V. Рефлексія. Оцінювання.
Наказовий спосіб дієслів – це дуже поширена граматична форма. Ми щодня з самого ранку до пізнього вечора користуємося дієсловами наказового способу. Пригадайте їх.
Чим розпочинається ваш день? (Ранковою молитвою). Майже у всіх своїх молитвах ми звертаємося з проханням: Отче наш; Царю небесний ( прийди і вселися, спаси, очисти); Богородице Діво, радуйся; Божі заповіді ( Дві головні заповіді любові, Десять Божих Заповідей).
Про творення дієслів наказового способу ми будемо говорити на наступному уроці.
Учні витягують паперові «сердечка» з настановами Матері Терези, зачитують уголос:
- Життя – це можливість. Скористайся нею!
- Життя – це краса. Захопися нею!
- Життя – це мрія. Здійсни її!
- Життя – це виклик. Прийми його!
- Життя – це обов’язок твій насущний. Виконай його!
- Життя – це багатство. Не розтринькай його!
- Життя – це надбання. Борони його!
- Життя – це любов. Насолодися нею сповна!
- Життя – це таємниця. Пізнай її!
- Життя – це вмістилище лиха. Здолай усе!
- Життя – це пісня. Доспівай її до кінця!
- Життя – це боротьба. Стань борцем!
- Життя – це удача. Шукай цю мить !
- Життя таке чудове – не змарнуй його!
- Це твоє життя. Виборюй його!
VI. Домашнє завдання.
1. Виконати вправу 278.
2. Написати невеликий твір у формі есе, у якому висловити своє розуміння настанови від Матері Терези.
Акмеологічна скарбничка
- Життя кожної людини – це великий дар і велика цінність. Я цінуватиму його.
- Треба бути оптимістом у житті.
- Слова ввічливості – шлях до людських сердець. Тож я частіше вживатиму їх у своєму мовленні.