Тема. Леся Українка. « Давня казка». Роль поета і поезії в суспільстві
Мета: довести розуміння поетесою ролі поета і поезії в житті народу; розвивати навички роботи з художнім текстом, виразного вибіркового читання; розвивати творчу уяву учнів; сприяти вихованню любові до рідної мови , культури.
Тип уроку: урок - презентація з використанням інтерактивних та комп’ютерних технологій.
Теорія літератури: антитеза; поняття про сатиру.
Засоби навчання:портрет Лесі Українки, фотоальбом « Леся Українка», виставка видань її творів, ілюстрації до поеми.
Перебіг уроку
Як помогти в безмірнім людськім горі?
Як світ новий з старого збудувати»
Як научить байдужих працювати?
Як розбудити розум, що заснув?
Леся Українка
І. Актуалізація опорних знань.
Гра « Вірю- не вірю».
Зразок
1.Перший вірш Лесі Українки називався « Надія».( Вірю.)
2.У Києві Леся Українка відвідувала літературний гурток « Зоря».( Не вірю.)
( Команди заздалегідь готують і ставлять одна одній по 5 запитань.)
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
- До якого з літературних родів слід віднести « Давню казку»?
˃Заповніть таблицю « Літературні роди», зазначивши головні особливості їх.
| Епос | Лірика | Драма |
Три учні беруть картки з визначенням літературних родів і прикріплюють у певну графу таблиці.
ІІІ.Сприйняття нового матеріалу.
1.Учитель. Лесю Українку ми знаємо як поетесу, авторку чудових віршів.Але, окрім віршів, вона писала й драматичні твори, оповідання, статті, ліро- епічні поеми. Сюжети своїх творів авторка брала з фольклору, історичного минулого різних народів, біблійних легенд.
Ліро- епічну поему « Давня казка» вперше було опубліковано у львівському журналі «Житє і слово» 1896 р. Пізніше вона ввійшла до другої збірки Лесиних поезій « Думи і мрії».
У час, коли створювалася поема, письменники реакційного напряму запевняли: мистецтво існує для розваг; інші- історію вершать царі, королі. Леся Українка своїм твором дала відсіч носіям цих теорій.
2.Бесіда
˃Які проблеми порушила письменниця?
˃Коли і де відбуваються події в поемі?
˃Хто є героями твору?
На дошці записано проблемне запитання, відповідь на яке клас шукатиме протягом уроку: Який характер конфлікту в поемі?
3.Учнівські презентації з використанням комп’ютера.
Інші учні в цей час роблять короткі записи в зошиті за матеріалами виступів однокласників.
1-ша група.Тема. Головна думка. Особливості жанру твору.
Презентація 1- ї групи.
Тема: роль поета і поетичного слова в суспільстві.
Головна думка: поетичне слово нерозривно пов’язане з інтересами народу і покликане служити справі боротьби його духовного й соціального піднесення.
Жанр: ліро- епічна соціальна поема- казка, оскільки у творі використано елементи лірики, епосу, зокрема казки: зачин, герої зустрічаються тричі, кінцівка.
2- га група.
Презентація 2- ї групи.
*Визначити експозицію, зав’язку,розвиток дії, кульмінацію, розв’язку.
*Позасюжетні елементи і їхня роль: портрет поета, зміст його пісень.
3- тя група. Поетичний синтаксис твору.
Презентація 3- ї групи.
Антитеза, її роль у творі. Інверсія( « золотих не хочу лаврів», «пісні гуки»). Фразеологізми( Час летів, немов на крилах», « Спіймайте вітра в полі» і т. ін..).
4-та група.Лексика твору.
Презентація 4- ї групи.
*Художні засоби , загальновживані слова, архаїзми із західноєвропейської літератури, фольклору( граф, герольд, лицарство, лицар…). Художні засоби: епітети, метафори, порівняння.
5- та група. Іронія і сатира у творі. Особливості вірша.
Презентація 5- ї групи.
*Іронічне зображення «лицарів». Сатира у змалюванні взаємин між графом і людьми. Римування рядків, віршовий розмір.
ІV.Закріплення матеріалу. Підбиття підсумків презентації.
Бесіда
•Які проблеми порушено у творі?
•Яка головна думка поеми?
Складання опорного конспекту і роздрукування його на комп’ютері.
Опорний конспект
Леся Українка. « Давня казка»( 1893 р.) пізніше ввійшла до збірки « Думи і мрії».
| Тема | Головна думка | Особливості жанру |
| Роль поета й поезії в суспільстві | Поет і поезія покликані служити народові, його боротьбі | Ліро- епічна соціальна поема- казка |
Особливості композиції
| Експозиція | Зав’язка | Розвиток дії | Кульмінація | Розв’язка |
| Зачин твору | Зустріч поета з Бертольдом | Поетові пісні допомагають графу завоювати серце красуні, звеселяють народ, підтримують бойовий дух воїнів | Сутичка поета з графом- зіткнення протесту з гнітом | Поет у в’язниці, графа вбито, боротьба триває |
Позасюжетні елементи
| Портрет поета | Зміст пісень, складених поетом |
|
Звичайний, непоказний. На обличчі у поета Не цвіла урода гожа. Хоч не був він і потворним- Так собі- людина Божа. |
Серенада, присвячена красуні Ісидорі: «Був собі одважний лицар…»; « В мужика землянка вогка…» |
Засоби творення образів
| Антитеза | Іронія | Сатира |
|
Різке протиставлення якоїсь ознаки чи властивості характеру, події, явища, предмета: поет- лицар, мужик- пан, землянка- замок, мужичка- пані |
Приховане глузування, вживання вислову в протилежному значенні: « одважний лицар», « походи довгі» |
Їдка, ущиплива насмішка: Мужики цікаві стали: Чи ті кості білі всюди, Чи блакитна кров поллється, Як пробити пану груди. |
Художні засоби( учні записують самостійно)
| Поетичний синтаксис | Лексика твору | Тропи |
| Інверсія, фразеологізми | Архаїзми із західноєвропейської літератури | Епітети, метафори, порівняння |
V. Підсумок уроку.
Мікрофон. Доведіть, що позиція поета і Лесі Українки збігаються.
VІ.Домашнє завдання. Вивчити напам’ять уривок із поеми. Дібрати цитати до характеристики поета і графа( 2 групи).