Понеділок, 04 лютого 2019 21:38

Патріотична лірика Левка Крупи. Автор - учитель ТЗОШ№8 Галина Бараннікова

Конспект уроку з української літератури. 10 клас

Тема уроку:        Література рідного краю.

                             Патріотична лірика Левка Крупи.    
Мета уроку: донести до учнів особливості таланту митця, самобутню манеру його віршів; розвивати логічне мислення; формувати естетичні смаки; засобами художнього слова виховувати патріотичні почуття, усвідомлення власної громадянської позиції.

Завдання уроку:

  1. Поглибити відомості про життя та творчість Левка Крупи
  2. Розвивати вміння висловлювати свої думки про автора, визначати художні засоби
  3. Розвивати образне та логічне мислення, культуру мовлення
  4. Виробляти вміння вести діалог, будувати монологічне висловлювання
  5. Насолоджуватися поезією, відчувати красу слова, вчитися бачити красу навколишнього світу і виробляти вміння передавати це за допомогою слова

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: портрет Левка Крупи, виставка книг,презентація до уроку.

Випереджувальне завдання: презентація літературно-мистецької виставки; читання напам’ять поезій Левка Крупи, їхнє музичне оформлення.

Епіграф до уроку:                                          Ми хочемо, щоб скрізь було добро.                                    

Левко Крупа

Перебіг уроку

І.   Організаційний етап.

Забезпечення емоційної готовності учнів.

«Чудодійне зникнення»

(Вчитель демонструє ємність з чистою водою)

Людина, яка має позитивне ставлення до інших - має таку чисту,

прозору душу, як вода. Душа чиста, незаплямована ні заздрістю, ні гнівом,

ні образою, ні сумом. Але ось з людиною щось трапилось і вона затаїла в душі гнів (додає

фарбу), і ланцюжок потяг за собою негативні емоції одна за іншою. Душа

помутніла, їй важко, вона страждає і болить. І добре, коли знайдеться інша

людина, яка підтримає, розвеселить, яка відволікатиме від важких думок. Тоді

трапляється чудодійне перетворення (додає луг).

- Якою стала вода? (чистою, прозорою). Тож і я вам бажаю

жити у терпимості, добрі, радості, тоді ваша душа буде наповнена

чарівною силою, чистою і прозорою, як джерельна вода.

ІІ.   Актуалізація і корекція опорних знань та суб’єктного досвіду учнів.

     Кожна держава світу — неповторна й самобутня. Навколо кожної склався певний імідж, більш чи менш стійкий, але все ж таки реальний. Так, Велика Британія славиться своїми консервативними поглядами, плеканням національних традицій, Німеччина — дисциплінованістю, гарантованим добробутом для своїх громадян, А чим же відома наша країна, який імідж має вона серед інших країн? Яке її майбутнє та роль у світовій громаді? Україна — доволі молода держава, яка протягом тривалого часу йшла до своєї незалежності і, нарешті здобувши її, може подбати про свій світовий статус. На жаль, сьогодні цей статус доволі суперечливий, а імідж нашої країни так і не сформувався остаточно.

Аби наша країна змогла гідно почуватися серед інших країн, замало самовпевненості нашої влади або політичних діячів у цілому. Державу формує народ, який і несе відповідальність за її імідж і світовий статус. Доти, доки ми не покладемо край своїй невпевненості, наша держава не зможе голосно заявити про себе. Для цього молодь, яка завжди є творцем майбутнього країни, мусить учитися, розвиватися духовно й розумово, бо тільки високоосвічена людина здатна вирішувати складні державні проблеми. Відповідальність за статус нашої країни покладено на кожного з нас, тож ми мусимо докласти зусиль для того, щоб у світі слово «Україна» звучало голосно й гордо.

А , хіба від мене одного щось залежить? А що я один зроблю? Якось буде – я не один такий-така…  

Чому людина формулює запитання саме так? ( байдужість)

Наші співвітчизники, уродженці Тернопілля мислили по-іншому.

Що можу я зробити для того, щоб усім в Україні жилося краще?

Вони прославили не тільки своє ім’я, мали значний вплив на розвиток не тільки України, а й світу, на науковий, технічний і культурний прогрес. Хто це? Що ви про них знаєте?

Це засновник Запорізької Січі Дмитро Байда Вишневецький, кардинал Йосиф Сліпий, фізики Іван Пулюй, видатний режисер Лесь Курбас, славетна співачка Соломія Крушельницька, письменники Богдан Лепкий і археолог, мистецтвознавець, історик, поет, викладач і громадсько-політичний діяч Ігор Ґерета. Чимало уродженців Тернопілля й нині своїми здобутками творять сучасну українську історію...

Літературний калейдоскоп .

-         Чи знаєте ви, хто зображений на фото? Що ви знаєте про цих людей?

ІІІ.   Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Майстра слова -  людини тонкої душі, але сильної духом. Якому Бог доручив особливу місію – зберегти і передати нащадкам український дух, подарувавши при цьомунадзвичайний інструмент – Слово.  Але прикладом для нас є не лише поезія, а й діяльність Левка Крупи.

Тема уроку……….

Епіграф       …….    Ми хочемо, щоб скрізь було добро… Що для цього потрібно?         

Чи робимо ми усе, що від нас залежить, задля щасливого майбуття нашого й нашої держави?

Інтерактивна вправа „Очікування”

  • Які завдання ви ставите перед собою? Чого очікуєте від сьогоднішнього уроку?
  • Кожен із нас повинен усвідомити свою громадянську позицію.
  • І, напевно, що потрібно зробити кожному із нас, щоб «скрізь було добро»?

ІV.   Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Дослідницько-пошукова робота. Випереджувальні завдання як індивідуальні, так і групові.

Випереджувальне завдання : оформити літературно-мистецьку виставку про Левка Миколайовича Крупу.

Презентація учнівської дослідницької роботи.

Гра «Доміно»

Що ви знаєте про Левка Крупу?

 Учням пропонують 18 незакінчених фраз. Самі закінчення написані на інших аркушах. Учням необхідно підібрати правильні закінчення до цих фраз.

„Мозкова атака”

Як ви гадаєте, які події у житті Левка Миколайовича Крупи допомогли розкритися його поетичному таланту?

( – Любов до книги, захоплення читанням;

– вплив поезії Т. Г. Шевченка;

– поет ще з дитинства мав чутливу натуру;

– працьовитість, бажання досягти більшого: підтвердженням цього є кар’єрний ріст.)

Отакий він – веселий-сумний, 

жив і творив. 

Любити умів і дітей цьому вчив. 

Рідну землю беріг – патріот у жилах і кості. 

Дуже простий, не прагнув висот,але ніколи не ховався у

Бо таким його Бог сотворив. 

«Кола Вена»

Заповнити діаграму: що спільного : поет і Мойсей

Вожді, пророки, поводирі, які вказують народові духовні орієнтири. Проходять через випробування, зневіру. Щасливе майбутнє народу тільки передбачають. Спільне –служіння народові: не про славу, думають, не про вигоду, а про долю рідного народу.

Робота з текстами поезій.

Робота в групах ( ознайомитися з поезією, дібрати музичний супровід, по можливості ілюстрації).

  • І група поезії «Столиця» , «Шлях» Звучить музика Еніо Маріконе
  • ІІ група поезія «Сповідь»
  • ІІІ група поезія «Козацький марш» Звучить марш Є.Адамцевича

Усне словесне малювання з художнім домислом.

  • Прочитайте напам’ять.
  • Оживіть поезію. Що ви бачите? Опишіть картину, яка постала у вашій уяві.
  • Що найбільше вас вразило у вірші?

-         Який настрій цих віршів?

-         Визначте тему та головну думку поезій.

-         Знайдіть у текстах віршів слова, які підтверджують палку любов поета до рідної землі.

Лінгвістична вправа «Кліше».

Скласти літературний паспорт ліричного твору, для заповнення таблиці, скористайтеся коротким літературознавчим словником.

«Художні особливості поезій Левка Крупи».

Художні особливості Приклад із твору
Епітети  
Метафори  
Повторення  
Анафора  
Риторичні оклики  
   
   

У поезіях багато епітетів, які яскраво змальовують явища та події: жертовний бій, вселенський біль, нерівний бій .

Порівняння допомагають читачам точніше, виразніше уявити предмет зображення.

Досить часто автор вживає метафори: народ мій знайде

ключі від царства волі, серце трісне від розпуки, душу спопелить вселенський біль - ось як поет характеризує становище сучасної України, що ніяк не може здобути собі незалежності й позбавитися явних і таємних ворогів, а також байдужості власних дітей.

   Звертання, риторичні, окличні та питальні речення надають творові емоційності, ліричності:

Ой куди ти, хлопче, у степи босоніж ?

Ой куди, юначе, серцем по ножах ?

Ой куди ти, муже, знов сідлаєш коні?

Ой куди ти, старче? Там – уже межа!

Отже, автор використав багато художніх засобів, які роблять поезію поетичною,

Підсумок – «Кола Вена»

Застосовується метод «Асоціативний кущ» .

Якою постає Україна у творах Левка Крупи?

Україна- вільна , незалежна, економічно розвинена(багата), щасливі люди…

Так, добро скрізь буде лише тоді, коли люди- щасливі, …

V.   Узагальнення і систематизація знань .

Створення ментальної карти.

Що візьмете із собою з цього уроку? Які висновки ви можете вже зробити?

Яких правил життя у суспільстві ми маємо дотримуватися, щоб скрізь було добро?

«Ми хочемо, щоб скрізь було добро…»

  1. Ти живеш серед людей, не забувай, що кожен твій вчинок, кожне твоє бажання позначається на людях, які тебе оточують. Знай, що є межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Перевіряй свої вчинки, запитуючи сам себе: чи не робиш ти зла, незручності людям? Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре.
    2. Ти користуєшся благами, створеними іншими людьми. Люди дають тобі щастя дитинства. Плати їм за це добром.
    3. Усі блага і радощі життя створюються працею. Без праці не можна чесно жити. Народ вчить: хто не працює, той не їсть. Назавжди запам’ятай цю заповідь. Нероба, дармоїд — це трутень, що пожирає мед працьовитих бджіл. Навчання — твоя перша праця. Йдучи до школи, ти йдеш на роботу.
    4. Будь добрим і чуйним до людей. Допомагай слабким і беззахисним. Допомагай товаришу в біді. Не завдавай людям прикрості. Поважай і шануй матір і батька — вони дали тобі життя, вони виховують тебе, вони хочуть, щоб ти став чесним громадянином, людиною з добрим серцем і чистою душею.
    5. Не будь байдужим до зла. Борись проти зла, обману, несправедливості. Будь непримиренним до того, хто прагне жити за рахунок інших людей, завдає лиха іншим людям, обкрадає суспільство”

Завершальне слово вчителя

Якщо в Бога є на вас план, то ніяка сила його змінити не може.

Відео про Левка Крупу

Приреченість

Я ще не знав, що то – 

до скону, 

що то – таємне віщування зір. 

Обпікши щастям душу безборонну,  

просилось тихо слово на папір. 

Воно, як немовля, - наївне й кволе, 

та сміле, як у березні трава… 

А розум радістю проймався й болем 

і сповивав їх сплески у слова. 

Я ще не знав, що то – 

навіки, що то – 

початок тільки, лиш розбіг, 

що став приреченим я чоловіком,  

що не належить відтепер собі. 

VІ.   Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Левко Крупа відчував, що народові України важко дається повернення до своїх коренів, але в його душі все ж немає відчаю: він сподівається на пробудження в душах українців справжньої любові до Батьківщини. Адже сила рідної землі відроджує, живить людину. Левко Крупа щиро вболівав за долю України і ,як вірний син своєї землі, свято вірив у справжнє відродження України.

Живу тривогами, а не спокоєм,
Добро плекаю і перечу злу…

VIІ.   Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

     Він дав нам гарні уроки любові до Бога,  до Батьківщини, до рідних людей, до ближніх. Не засвоїти їх – гріх.  А щоб дізнатися ваші враження від уроку, Домашнє завдання: Написати відгук про почуте, побачене на уроці.

Здати індивідуальні картки, з якими учні працювали.

     

Шлях

Ой куди ти, хлопче, у степи босоніж ?

Ой куди, юначе, серцем по ножах ?

Ой куди ти, муже, знов сідлаєш коні?

Ой куди ти, старче? Там – уже межа!

 Не питайте, мамо,- світ мене покликав.

Не питайте, тату,- щастя ж –в боротьбі!

Не питай, дружино,- битва йде велика.

Не питайте, люди,- не служив собі…

 Світ – не світ,а кличе, мамо, Україна,

Ми зламали, тату, браму у тюрмі…

Битва, жінко, вперта: душі й край – руїна,

Що межа? Тут сутнє, чи зробив, чи зміг!

 Ой куди ти, хлопче,- В майбуття по славу!

Ой куди, юначе? – На жертовний бій!

Ой куди ти, муже? – Будувать державу!

Іншої дороги не шукав собі…

1992

Сповідь

Повірте, люди, Прапоре і Гербе,

що в час крутий, віддавшись боротьбі,

ніде не дбав про затишок для себе,

а йшов уперто у нерівний бій.

хоч добре відав: вдячності не буде

і злом заплатять за добро раби.

Лише в прийдешності оцінять люди,

що все в ім’я майбутнього робив:

кипів, палав, аби ніколи зайди

не кпили з мови, прапора, герба…

З колиски вірив, що народ мій знайде

ключі від царства волі… Боротьба

колись скінчиться славою звитяги

Хоч, може, згину, крушачи ярмо,

як ті мільйони, що здіймали стяги

В передчутті майбутніх перемог.

Але не буде ані краплі страху,

лише упевненість: все недарма.

Боровся, жив за каторжан ГУЛАГу,

щоб в душах розвалилася тюрма,

щоб із очей ошуканих пощезли більма,

в прислужників щоб випроставсь хребет…

За те, повірте, щоб Вкраїна вільна

була навік, готовий і на смерть.

Лише би знав, що діти і онуки

кайданів не діждуть ніколи більш…

Інакше – серце трісне від розпуки

І душу спопелить вселенський біль.

1994

Роздуми

Хто я? Звідкіль? В цей світ прийшов навіщо?

Вінець минулого? Майбутньому погній?

Творець добра чи зла? Байдужість пересічна,

чи в думах виплекав події бунтівні?

Питаюсь подумки себе щоразу

і сам шукаю відповідь –

Не трафарет…

Не затаївши на весь світ образу,

лютую на цей світ, борюся, як поет.

Мене спина зболіла і коліна,

А і серці закипіла кров’ю злість…

Я – брунька дерева, що «Україною»

З правіку зветься. Я – безсилля й міць,

Любов і ненависть в єдиній іпостасі;

Надія й розпач – все зрослось в мені.

Якщо зросте щось на моєму прасі,

То я готов лягти і як погній…

Мої думки – то не вершина мислі,

Та не байдужа доля - не чужа;

За неї кинусь під мечі навислі,

Пройду босоніж навіть по ножах.

Хто я?

Звідкіль в цей світ прийшов? Навіщо?

Я – ланка ланцюга, що в’яже нас у рід…

І, як коріння, житиму я вічно

У тих, що після мене зродяться на світ.

Прочитано 452 разів