Яка українська мова? https://drive.google.com/file/d/1LG8fnvnqFsY2V-jQ9GqOOsWmkuGgqTLx/view    Володимир Рафєєнко     ...я хотів би розповісти вам, яка вона для мене, українська мова. Вона м'яка, тепла, бентежна, багатоока. Вона жінка, сувора та прекрасна, котра добре знає цей клаптик земної кулі під назвою Європа. Вона - маленька дівчинка, яка, посміхаючись, робить тебе щасливим, а гніваючись, можете вбити тебе коротким тихим поглядом. Її синонімічні ряди повільно червоніють у волинських та подільських туманах, вони пахнуть дощами Дніпра та Дону, Дністра та Дунаю. Вона здатна однією літерою зафіксувати все наявне буття. Достаньо відчинити вікно другого поверху, привітати вічнозелені і стрункі сосни, сказати "привіт" птахам, що співають осанну Богові, …
 ВЛАСНЕ УКРАЇНСЬКА ЛЕКСИКА До власне української лексики на лежать слова: а) спільні для інших слов’янських* мов (мама, стіл); б) властиві лише українській мові (смуга, корж). Ознаки слів, спільних для інших слов’янських мов: сполучення -оро-, -оло-, -ере-, -еле- (ворота, берег); сполучення ра- на початку слова: раб; сполучення -жд: вождь; є- на початку слова: єдиний. суфікси -знь, -тель, -ств: приязнь, мислитель, товариство; суфікси -ащ-, -ющ-: роботящий, цілющий; префікси воз-, со-, пре-, пред-: возноситися, предтеча; частини слів благо-, добро-, зло-, бого-: благотворний, злорадство, богобоязнь. Ознаки слів, властивих тільки українській мові: суфікси -ець, -ар, -ин, -аль, -ив тощо (зернина, промовець); суфікси типу -есеньк-, -еньк-,…
Як перекласти з російської?  Російсько-український словник сталих виразів •ателье по обслуживанию фотолюбителей -ательє для обслуговування фотолюбителів •бегать по стадиону - бігати по стадіону •бросаться в глаза - впадати в око (в очі, у вічі) •в двух словах - кількома словами •в защиту - на захист •в конце концов - кінець кінцем •в порядке исключения - як виняток •в противном случае - інакше •в алфавитном порядке - за абеткою •в девять часов - о дев’ятій годині •в наш адрес -на нашу адресу •в сущности – по суті •в те времена - у ті часи (за тих часів) •в трех километрах- за…
ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (ВПРАВИ  І ТЕКСТИ ДЛЯ ТРЕНУВАНЬ У ВКЛАДЕННІ ) ЛЕКСИКА УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Лексика — це сукупність усіх слів, які вживають у мові. Лексикологія — розділ мовознавства, що вивчає словниковий склад (лексику) мови. Лексичне значення слів можна знайти в тлумачному словнику. Багатозначні слова можуть уживатися в прямому (первинному) і переносному (вторинному) значеннях. Пряме значення — це властиве слову звичайне (первинне, основне) значення. У такому значенні слова зрозумілі не лише в реченні, а й окремо взяті. Переносне значення — це образне (вторинне)значення слова, пов’язане з прямим. В основі переносного значення лежить подібність до прямого за кольором, розміром, дією, функцією тощо. ГРУПИ…
Синтаксичні норми  визначають правильну побудову словосполучень і речень. Узгодження підмета і присудка Якщо до складу підмета входять збірні числівники (двоє, троє, четверо, п 'ятеро та ін.), можливі обидві форми присудка: Троє орків зашкварилося в танку. / Троє орків зашкварилися в танку. Якщо підмет має у своєму складі числівник, який закінчується на один (21, 71, 161 тощо), присудок ставимо у формі однини: 21 студент склав залік. Але якщо перед підметом, який має у своєму складі числівник, що закінчується на один, стоїть займенник-означення у формі множини (усі, ці, ті, ваші), дієслово узгоджуємо з займенником у множині: Усі 31 учень вибігли в коридор. Якщо числівник у…
  Морфологічні  норми регулюють правильне вживання морфем та граматичних форм. ДЕЩО ПРО МОРФОЛОГІЧНІ НОРМИ Узгодження числівника з іменником  Числівник один (одна, одне/одно) набуває тих форм, які має поєднуваний з ним іменник (у роді, числі й відмінку): один стіл, одна парта, одне оповідання, одні канікули. З числівниками два, три, чотири, обидва, обидві іменники поєднуються у формі називного відмінка множини (наголос у них часто такий же, як і в родовому відмінку однини): два роки, три гривні, чотири ноти, дві подруги, обидва учні, обидві команди. Однак із цього правила є винятки: родовий однини мають іменники: а) четвертої відміни (два імені, три племені); б) на кшталт “подолянин”, “киянин”,…
НЕПРАВИЛЬНО —  ПРАВИЛЬНО  анонсувати про подію  — анонсувати подію багатий за змістом — багатий змістом, змістовний багато значить — багато важить багатообіцяючий — далекосяжний, обнадійливий, перспективний багаточисельний — численний бажаючий — охочий бахрома — торочки бачити власними очима — бачити на власні очі башня — башта бедро — стегно битком набитий — вщерть наповнений, переповнений біжуча вода — проточна вода біжуча стрічка — рухомий рядок біля чотирьох — близько чотирьох більше всього — понад усе, найбільше більше двох тисяч — понад дві тисячі блюдо — таріль брюки — штани брючина (штанка ) — холоша будівництво вимагає капіталовкладень – будівництво потребує капіталовкладень. будь-якою ціною — за будь-яку ціну бути на взводі — не знаходити собі місця в двох словах — двома словами в деякій мірі —…
 З новою редакціїєю Українського правопису можна ознайомитися за покликанням: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/Pravopys.2019/ukr.pravopys-2019.pdf  З історії створення Українського правопису У 1925 році уряд УСРР створив при Народному комісаріаті освіти Державну комісію для впорядкування українського правопису, а в 1927 році за наслідками роботи Всеукраїнської правописної конференції , що відбулася в Харкові, комісія підготувала проєкт всеукраїнського правопису, в опрацюванні якого взяли участь мовознавці з Наддніпрянщини й західноукраїнських земель. Від імені держави 6 вересня 1928 року цей Український правопис, який отримав неофіційну назву «харківський», затвердив нарком освіти УСРР Микола Скрипник. Та вже за кілька років після згортання політики «українізації» й самогубства Миколи Скрипника за вказівкою влади до «харківського» правопису внесли суттєві зміни, скасувавши низку його норм як націоналістичних і таких, що «покликані…