Урок-літературознавче дослідження
Мета: розкрити особливості імпресіоністичного стилю М.Коцюбинського; допомогти розібратися у своєрідній образній системі; з’ясувати причини настрою ліричного героя, його подібність з автором; подати десятикласникам ще один спосіб психофізіологічної розрядки (спілкування з природою наодинці).
Література:
- Коцюбинський М.М. Твори у 2 т. - К.: Наук. думка, 1988. - Т. 2: Повісті і оповідання (1907-1912). Статті та нариси. - 496 с.
- Кузнецов Ю.Б. Імпресіонізм в українській прозі кінця ХІХ - початку ХХ ст.: Проблеми естетики і поетики. - К.: Зодіак - ЕКО, 1995. - 304 с.
- Аплаксіна О. Сторінки спогадів // Голос України. - 1993. - 30 січня. - № 18 (518).
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Інтерактивна вправа для роботи у “спільному проекті”
* Що означав для М.Коцюбинського 1908 рік?
І група.
На цей період припадає багато важливих подій, приємних і не дуже приємних для письменника. У Чернігові було створено “Просвіту”, яку очолив Михайло Михайлович. Культурно-освітня діяльність товариства занепокоїла губернатора і жандармів, що спричинило звинувачення в революційній пропаганді. Особливо загострилися стосунки із владою після того, як Коцюбинський виступив з відкритим протестом проти чорносотенно-патріотичних заяв учасників 14 археологічного з’їзду в Чернігові. Наслідком цього стало виключення Коцюбинського зі складу “Просвіти”, що відгукнулося болем у серці митця.
ІІ група.
На жаль, Михайло Михайлович не міг повністю присвятити себе улюбленому заняттю - літературі. В одному з листів він писав: “Найбільша драма мого життя - це неможливість присвятити себе цілком літературі, бо вона, як відомо, не тільки не забезпечує матеріально, а й потребує ще видатків”.
ІІІ група.
Підступні хвороби, які здавна підточували організм, давали все більше про себе знати. Очевидці згадували, що він танув, як свічка. Необхідність витрачати кошти на ліки, на оздоровчі поїздки дратувала Коцюбинського.
Можливо, найдраматичнішим моментом цього періоду була внутрішня трагедія пиьменника, спричинена коханням до Олександри Аплаксіної. Сімейні стосунки з Вірою Дейшею були дуже натягнутими. Ця історія висвітлена Ю.Кузнецовим в оповіданні "Intermezzo”. Лише діти не давали Коцюбинському розірвати шлюб. О.Аплаксіна так писала про цей період: “Тільки Михайло Михайлович став іншим: тепер він майже не сміявся, був завжди замислений, часто мовчав. Припинилося його кумедне пустування під час прогулянок, зникли його невичерпні раніш веселощі”
.
Коментар вчителя: П’ять найсуттєвіших причин були тією силою, яка робила життя Коцюбинського нестерпним. Тому перше “я” - найтемніше, бо воно відображає стан душі письменника до поїздки в Кононівку; друге “я” - світліше, оскільки воно символізує душу митця в перші дні відпочинку; третє “я” - чисте, світле, здатне знову йти до людей, оскільки “струни натягнуті”, це той настрій, з яким Коцюбинський покидав дивовижний куточок, повертаючись у жорстоку реальність.
IV група. Розгляд і коментар таблиці.
| Постійний нагляд жандармів, обшуки в квартирі |
| Виключення зі складу “Просвіти” разом з дружиною |
| Численні хвороби шматували тіло |
| Брак коштів на лікування та на професійне заняття літературою |
| Конфлікт з дружиною і бажання одружитися з Аплаксіною |
Реальність Реальність
Образність Образність
Коментар вчителя:
Усе це разом узяте і виснажило письменника, який радо відгукується на пропозицію щодо відпочинку на лоні природи, наслідком якого і стало написання твору “Intermezzo”.
На сьогоднішньому уроці ми намагатимемося зрозуміти такі істини:
- Коли митець може створити такий твір?
- З якою метою?
- Який стиль переважатиме?
- Чи можна ототожнювати настрій ліричного героя з автором?
- Чи може лікувати людину природа?
- З якою метою ми вивчаємо саме цей твір М.М. Коцюбинського?
Мотивація навчання.
Відома американська дослідниця О.Черненко в літературознавчій праці, присвяченій М.Коцюбинському, зауважувала: “Космічна самотність людини наповнює її щастям, бо та самотність дає їй відчути, що вона інтегральна, а водночас індивідуальна частина космічних сфер”.
* Чи можна самотність вважати ліками для душі?
* Які методи використовуєте ви, коли хочете зняти напругу, скинути свою втому?
* Деякі молоді люди звертаються у таких випадках до алкоголю та наркотиків. Чи можна таким чином відпочити, відновити свої сили?
Вислуховування відповідей 2-3 учнів.
V група.
Усамітненість у Кононівці ,1908 рік
“Читаю великую книгу природы, и когда научусь кое-чему, буду писать. С тех пор, как я очутился в полном уединении - чувствую, как я страшно устал душою. Не физическая усталость, а душевная. Не хочется видеть людей, вести разговоры. Хочется сбросить с себя всю волну людской грязи, которая незаметно заливала твое сердце, хочется очиститься и отдохнуть”.
(З листа Коцюбинського до Аплаксіної)
Розглянемо схему “Розташування дійових осіб в новелі М.Коцюбинського “Intermezzo”.
| Залізна рука міста |
| Людське горе | ЛІРИЧНИЙ ГЕРОЙ | Планети |
| Сонце | Вівчарки |
| Ниви у червні, жайворонок |
VІ група.
Виконання інтерактивної вправи “Відкритий мікрофон”
- Учні дають відповідь на питання: “Чому саме такі герої новели? Чи не здивовані ви тим, що серед них лише одна людина?”
VІІ група.
Робота над змістом новели (відшукування необхідної інформації)
* Як ви розумієте зміст метафори “залізна рука міста”? (Залізні конструкції є основою кожного міста, замість землі - холодне каміння; холод і замкнутість у серцях його мешканців; цивілізація приречена на загибель, екологічна катастрофа неминуча).
* Чи вдалося б ліричному героєві відпочити у межах міста?
* У місті панує закон, суть якого полягає в одному слові - “треба”, як ви це розумієте?
* Кому заздрить герой? (Планетам)
* Чи можна побудувати життя так, щоб слово “треба” збігалося з “хочу”?
* Чи можна провести паралель між ліричним героєм і вівчарками? (Безумовно, адже вони були на припоні. Героя тримала, наче люнцюг, залізна рука міста, роблячи його злим, знервованим, втомленим. Металевий ланцюг робив те саме з вівчарками).
* Кононівські поля показані саме у червні. Чому?
* Чому спів жайворонка асоціювався у героя з арфою? (Арфа в грецькій міфології була улюбленим музичним інструментом Аполлона - покровителя мистецтва. Тому спів маленької польової пташечки порівнюється з божественною музикою, яку можна слухати день і ніч).
* Багато критиків говорили про Коцюбинського як про сонцепоклонника. Чи можете ви підтвердити цю думку? (“Я дуже щасливий, що стрічаюсь з ним тут, на просторі, де ніхто не затулить його обличчя, і кажу до нього: “Сонце! я тобі вдячний. Ти сієш у мою душу золотий засів - хто знає що вийде з того насіння? Може, вогні?”).
* Остання дійова особа, з якою зустрічається головний герой, є Людське горе. Чи готовий він до цієї зустрічі?
* Що символізує у творі ця дійова особа? (Становище народу, для якого митець і натягував струни душі своєї).
* Оскільки в творі є дійові особи, то повинна бути і сцена. Що ж виступає сценою? (Це душа ліричного героя з її болями і радощами, з утомою та надією, вірою в перемогу світлих ідеалів.)
Колективний висновок.
У творі “Intermezzo” яскраво простежується здатність М.Коцюбинського “видобувати із буденних і звичайних предметів несподівані властивості та риси. Письменник, вловивши мить, розгортав її великим планом і знаходив у ній нові оригінальні шляхи до художнього змісту”. А це є характерною рисою такого напрямку, як імпресіонізм.
VІІІ група.
Робота з словником літературознавчих термінів.
Імпресіонізм (фр. враження) - напрям у літературі кінця ХІХ - початку ХХ ст., представники якого прагнули відтворити реальний світ у його рухливості та мінливості, передати свої враження від нього.
Краще засвоїти особливості цього напрямку ви зможете після виконання домашнього завдання, під час роботи над яким ви матимете можливість зіставити особливості відомого вам реалізму та імпресіонізму.
Рефлексія уроку
* Чи можна назвати “Intermezzo” автобіографічним твором?
* Які факти дають можливість назвати твір імпресіоністичним?
* Чому саме такі дійові особи допомагають Коцюбинському передати свої думки, враження, почуття?
* Чи змінилася ваша думка про твір після його обговорення?
Домашнє завдання
- На основі порівняльної таблиці доведіть приналежність твору до імпресіонізму.
- Прочитати “Тіні забутих предків”.
- Підготувати повідомлення “Історія створення повісті”.
| Реалізм | Імпресіонізм |
|
* Портрет несе велику об’єктивну інформацію про людину (вік, соціальне походження, вдачу, темперамент). * Пейзаж точно і повно окреслює місце подій, характеризує суспільство та епоху, відтворює ситуацію. * Прагнення до типізації і узагальнення. * На світогляд персонажа мають вплив ряд чинників (природа, генотип, раса, суспільство), які навіть контролюють його волю та життєвий шлях. * Кожне існування має причину, яка визначає певні наслідки та результати. Все має логіку і послідовність, бо піддається вивченню. Дійсність є такою, якою ми її бачимо. * Письменник виражає своє ставлення до цього світу. |
* Портрет фактично не інформований, він складається з кольорів або колористичних деталей. * Пейзаж не подає відомостей про ландшафт, замінюючи його звуковими враженнями. * Зображення дійсності в момент сприйняття. * Кожна людина є індивідуалом, тому є чимало необгрунтованих речей в її психіці, поведінці, в свідомій волі та навіть у перебігу всього життя. * Дійсність, люди, речі, події не є такими, якими їх звикли бачити, бо вони лише наслідок витворених в уяві концепцій, ідеологій, теорій, від яких варто позбавитися. * Письменник виражає враження від вражень. |