Тема. «Я душу дав тобі? А тіло звабив!» (Проблема кохання і зради в драмі-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня»)
Мета:
- удосконалювати навички змістового аналізу тексту, аналітичного мислення;
- формувати вміння висловлювати й аргументувати власні думки;
- поглибити уявлення про кохання й зраду;
- виховувати вміння розуміти й поважати красу людських стосунків.
Тип уроку: урок практичного застосування знань, навичок і вмінь.
Засоби навчання: портрет Лесі Українки, ілюстрації до драми- феєрії «Лісова пісня», дидактичний матеріал (тест-контроль, питання дискусії).
Методи і прийоми: створення позитивного емоційного фону уроку, тестовий контроль знань, постановка проблемного питання, асоціативний кущ, робота з цитатним матеріалом, метод незакінчених речень, дискусія, Метод ПРЕС, «Дерево очікувань», «Мікрофон».
Епіграф. Любов виникає з любові;коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю.
Перебіг уроку
I.Організаційна частина.
Створення емоційного фону уроку( під музичний супровід учитель декламує уривок із твору: «Твоя сопілка має кращу мову. Заграй мені,а я поколишуся». Мавка сплітає довге віття на березі, сідає в нього й гойдається тихо, мов у колисці. Лукаш грає , прихилившись до дуба, і не зводить очей з Мавки.
Мавка, слухаючи, мимоволі озивається тихесенько на голос мелодії: «Як солодко грає, як глибоко крає, розтинає білі груди, серденько виймає!»
II. Актуалізація опорних знань.
Тест-контроль з метою перевірки домашнього завдання: взаємоперевірка за допомогою ключа(Додаток 1)
III. Повідомлення теми, мети, очікуваних результатів.
Запис теми, епіграфа у зошити.
«Дерево очікувань» (очікування від уроку)(спроектовано на мультимедійній дошці).
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів. Постановка проблемного питання.
Учитель. – Сьогодні ми будемо вести розмову про два поняття, які були і залишаються складовими життя людини. Кохання і зрада. Як треба кохати? Як пережити зраду? Чи кожен здатен на високі почуття? Чому в житті є місце зраді? ( питання записані на дошці). Я думаю, що для вас, п’ятнадцятилітніх, ці питання є актуальними й важливими. Епіграфом нашого уроку пропоную взяти слова: «Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Чи відомий вам автор цього афоризму? Епіграф уроку- проблемне питання, відповідь на яке ви зможете дати, активно працюючи на уроці.
V. Основний зміст уроку. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу(осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій; самостійне виконання учнями завдань під контролем і за допомогою вчителя; звіт учнів про роботу і теоретичне обґрунтування отриманих результатів).
Створення «Асоціативного куща» поняття «кохання».
Завдання: доповнити створену модель символами щасливого й нещасливого кохання. 1 група підготувала символи щасливого кохання, 2 група – нещасливого.
Робота з текстом драми-феєрії.
Учитель.
- Цінність будь- якого літературного твору полягає в тому, що в ньому відбивається наше життя. Проблема кохання була , є і буде актуальною в усі часи. Прийти до власного розуміння цього поняття можна й слід, вивчаючи літературні шедеври, до яких належить драма- феєрія «Лісова пісня». Пристрасна, ніжна, хвилююча. Звернімося ж до тексту. У драмі- феєрії знайдіть цитати, які б ілюстрували розуміння кохання представниками світу природи й світу людини.
«Мозковий штурм».Бесіда за питаннями:
- За що покохав Той, що греблі рве, Русалку? Чи закохуються люди у зовнішність?Ваше ставлення до такого почуття?
- Чи можна покохати людину через її матеріальні статки? Чому?Чи можна таке почуття назвати справжнім? Кого з героїв прочитаного твору пов’язувало лише матеріальне? Чи можемо назвати їхні стосунки щирими?
- Чи може почуття бути вічним?
- Чи здатне кохання , прокидаючись у душі людини, змінити для неї бачення світу?
- На що здатна людина заради коханого? А Мавка? Якою вона прагне стати в очах коханого?
- З чого виникло кохання Лукаша до Мавки? Чи стане це почуття глибоким та міцним?Чи можна назвати Килину романтичною натурою? Доведіть.
(Робота з цитатним матеріалом).
3. «Метод незакінчених речень».
Учитель. – Про любов сказано й написано чимало, Леся Українка так визначала це поняття: «Любов – це чудова поема, що люди потім перечитують у спогадах, без болю, без прикрого почуття».І цю чудову поему ми знаходимо в кожному її творі. А яке визначення дасте ви цьому поняттю?
Поточне оцінювання.
4. Хвилинка відпочинку. Інсценування гуморески про кохання.
(Під час відпочинку пропонуємо послухати, яким постає кохання в розумінні деяких учнів).
- 3.Дискусія
Учитель.
- Кохання – це красиве почуття, однак частим супутником кохання, на жаль, є зрада. Проблема зради стане предметом нашої дискусії.
На попередніх уроках, аналізуючи «Лісову пісню», ми звертали увагу й на проблему зради. Відповідаючи на питання анкети(Додаток 2), ви виявили різне розуміння й сприйняття цього поняття. Пропоную озвучити деякі аспекти.
Основні питання дискусії:
1.Зрада. Це страшно чи буденно?
2. За яких умов можна пробачити зраду з боку коханої людини і чи можливе це взагалі ?
3. Від якої зради найбільше страждала Мавка?
4. «Я душу дав тобі! А тіло збавив!» Чи ілюструє ця цитата розуміння Лукашем своєї зради?
5. Мавка пробачила Лукаша? Чому?
6.Чиє почуття можна назвати любов’ю? Чому?
- 4.Вирішення проблемного питання за допомогою інтерактивного методу ПРЕС.
- Епіграфом нашого уроку став афоризм: «Любов виникає з любові ; коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Протягом уроку ми довели чи спростували дане висловлювання?
( «Я вважаю…», «Я думаю…», «Отже,…»).
VI. Підсумок уроку. Оцінювання.
«Мікрофон».
- Чим захопив вас твір?
- У чому невмирущість духовної краси людини?
- Щ о означає кохання для вас? А зрада?
VII. Оголошення результатів навчальної діяльності.
Інтерактивна вправа «Моя думка».
-Що ви взяли для себе із сьогоднішнього уроку?
- Який вид роботи був найпродуктивнішим?
- Що ви здобули для себе в пізнавальному, моральному, естетичному плані?
-Що ми маємо найбільше цінувати у житті?
VIII. Домашнє завдання.
Підготуватися до написання контрольного твору на одну з тем:
«Проблема кохання й зради в драмі- феєрії «Лісова пісня»; «Ні! Я жива! Я буду вічно жити!»; «Чарівна казка, навіяна волинськими лісами( за драмою- феєрією Лесі Українки «Лісова пісня»)».
Додаток 1
Тест – контроль за драмою- феєрією «Лісова пісня»
- Драматичний твір, у якому відбуваються неймовірні , незвичайні перетворення, а поряд із людьми діють постаті, створені їхньою уявою, називається…
- «Лісова пісня» за жанром…
- Композиційно «Лісова пісня» складається з…
- «Старезний, густий, предковічний ліс… Посеред лісу простора галява з плакучою березою і з великим престарим дубом». Ці рядки є частиною …(указати складову частину твору).
- Дія в творі відбувається на…(указати місцевість).
- Які два світи представлені у творі?
- Ідею гармонійної єдності двох світів, представлених у творі, втілено в образі …
- Символом нетлінних духовних цінностей у «Лісовій пісні» є образ…
- «Ні, я жива! Я буду вічно жити! …»,- говорить у творі…
- Кому адресовані слова головної героїні «- Ну, як таки, щоб воля та пропала? Се так колись і вітер пропаде?»
- «Я душу дав тобі, а тіло звабив!».Кому належать слова?
- «Не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись…». Ці слова звернені до…
Ключ до тест-контролю за драмою- феєрією «Лісова пісня»
- Феєрія
- Драма-феєрія
- Пролог, три частини
- Пролог
- На Волині
- Людини і природи
- Дядька Лева
- Мавки
- Мавка
- Лісовику
- Лукаш
- Лукашу
Додаток 2
Анкета
(Розуміння понять «кохання» і «зрада»)
- За що люблять людину:
- краса зовнішня;
- доброта душевна;
- розум;
- багатство;
- духовні потреби;
- інше
- Чого більше в коханні – егоїзму чи самовіддачі?
- За яких умов можна пробачити зраду?
- Чи зможете пробачити зраду ви?
- Кохання «навіки» чи «на час». За яке ви?