Понеділок, 04 лютого 2019 21:45

Ярослав Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера».Автор - учитель ТЗОШ№8 Г.Бараннікова

Конспект уроку з української літератури. 6 клас

Урок 48. Тема: Ярослав Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера                      

                          лісового озера».Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті.

Мета: ознайомити учнів із цікавими епізодами життя письменника; розвивати навички виразного читання, переказу, аналізу прочитаного, творчу уяву школярів; виховувати почуття любові до рідного краю, мальовничої природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, портрет Я.Стельмаха,ілюстрації до твору, роздавальні матеріали, презентація.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань.

Бесіда за питаннями:

  • Згадайте, які веселі пригоди траплялись з вами під час літніх канікул, відпочинку?
  • Як ви розумієте поняття «мрія» і «фантазія»? Чи завжди збуваються ваші мрії? Від чого це залежить?
  • Який твір називається пригодницьким? Наведіть приклад.
  • Дайте визначення поняття «повість». Чим цей жанр відрізняється від оповідання? (Повість — епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням.)

ІІІ. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

       Вибір цілей із переліку, запропонованого вчителем, доповнення їх власними. Колективне планування.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

 

 

Слово вчителя.

Як добре мати знаменитого батька! Але разом із тим — як важко потім усім доводити, що ти теж талановитий, досяг слави не з допомогою татусевих зв’язків та авторитету, а власним розумом, здібностями, невтомною працею.

Ярослав Стельмах народився 30 листопада 1949 року в Києві в родині відомого українського письменника Михайла Стельмаха.

Ріс дитиною обдарованою, з різнобічними інтересами. З дитинства захоплювався спортом, музикою, іноземними мовами. Займався плаванням, потім гімнастикою, а з боксу і боротьби здобув навіть спортивні розряди. Грав на фортепіано, любив гітару.

З ранніх років Ярослав почав вивчати англійську мову і, варто сказати, не без успіху. Після закінчення середньої школи вчився в Київському інституті іноземних мов, потім в аспірантурі, працював викладачем у Київському педінституті та університеті, займався перекладацькою діяльністю. «Я почав перекладати, — згадує Ярослав Михайлович, — іще навчаючись у Київському інституті іноземних мов. Спершу мене зацікавила книга, яку мені привезли з Канади. Автор її — перший в історії свого народу ескімоський письменник Маркузі. Книжка адресована дітям і цікаво, дохідливо розповідає про суворе, сповнене небезпек і тяжкої праці життя ескімоських племен. Звалася вона «Гарпун мисливця», і працював я над її перекладом з великим задоволенням». На час закінчення інституту Ярослав мав уже кілька друкованих перекладів з англійської мови.

Незважаючи на відчутні успіхи в галузі художнього перекладу, несподівано навіть для самого себе Я. Стельмах почав писати твори для дітей.

У 1975 році вийшла його перша книжка-збірка оповідань «Манок». Потім були повісті «Химера лісового озера», «Якось у чужому лісі», «Найкращий намет» та інші.

Ярослав Стельмах відомий у літературі і як драматург. Уже перші його п’єси мали неабиякий успіх: у п’ятнадцяти театрах одночасно йшла п’єса «Привіт, синичко!», чималу аудиторію глядачів збирала «Шкільна драма», «Вікентій Прерозумний» та інші.

Щоб хоч частково ліквідувати дефіцит цікавих книг для наймолодшого читача, Я. Стельмах створює «Митькозавр із Юрківки», яка свідчить про знання автором дитячої психології, його вміння розкрити внутрішній світ дитини.

Робота з текстом.

Виразне читання І і ІІ розділів.

Словникова робота.

Сушити голову – прагнути осмислювати щось важке; розв'язувати складне завдання.

Курінь – невелика будівля, складена з гілок дерева з листям, призначена для          ночівлі.

Канючити – випрошувати.

Брати на кпини – кепкувати з когось.

Кіптюга – курява; пил.

Тромбон - мідний духовий музичний інструмент.

                                                                            

    

Тромбон                                                                             Курінь

 

Дослідницька робота в групах.

І група. Визначити тему І-ІІ розділів. (Тема: зображення приїзду Сергія і його близького приятеля Митька до бабусі, з метою зібрання колекції комах.)

ІІ група. Сформулювати ідею І-ІІ розділів. (Ідея: уславлення щирої любові, поваги онуків до бабусі і засудження зневажливого ставлення до старих людей. )

ІІІ група. Розкрити основну думку І-ІІ розділів, підтвердити свою думку цитатою із твору. (Основна думка: «А хіба існує кращий відпочинок, ніж там, у селі, злитися з природою після важкої праці та успішного закінчення п’ятого класу»?)

ІVгрупа. Визначити будову композиціїІ- ІІ розділів твору.

Експозиція: отримання літнього завдання хлопцями від учительки Ірини Семенівни — зібрати колекцію комах.

Зав’язка: від’їзд Сергія і Митька до бабусі в село.

Кульмінація: роздуми діда Трохима про мету приїзду молоді до своїх бабусь.

Розв’язка: смачно наївшись, хлопці вирішили піти погуляти на річку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

І група. Порівняйте ставлення до своїх бабусь Сергія і Василя Троша? Як це характеризує кожного з героїв? Свої спостереження обґрунтуйте.

ІІ група. Для чого, на думку діда Трохима, онуки повинні приїздити до своїх бабусь? Чим пояснити такі міркування старого?

ІІІ група.Обґрунтуйте, чому батьки не хотіли відпускати Сергія з приятелем до бабусі? Як Митько зміг довести батькам Сергія необхідність цієї поїздки?

ІV група. Про що свідчать стосунки Сергія з батьками? Доведіть це на прикладі твору. Стисло опишіть ваші стосунки з батьками.

ІІІ. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання .

Бесіда.

  • Чи актуальне сьогодні питання поваги до старшого покоління, озвучені Я.Стельмахом?
  • Який висновок ви зробили для себе?

ІV.Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

Прочитати ІІІ-V розділи. Переказати улюблений епізод.

 

 

Урок 49. Тема: Ярослав Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера  

                          лісового озера».Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті.

 

Мета: навчати учнів переказувати найцікавіші епізоди повісті; розвивати навички аналізу змісту твору, поведінки героїв повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, творчу уяву школярів; виховувати почуття любові до краси рідного краю, до книги –мудрості життя.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Засоби навчання: підручник, портрет Я.Стельмаха, ілюстрації до твору, роздавальні матеріали.

 

Епіграф:    Книга — казкова лампа, яка дарує людині світло…

В.Сухомлинський

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань.

Фронтальне опитування.

  • Чи можна вважати цей твір пригодницьким?
  • Що свідчить про любов Митька до природи, вміння орієнтуватися на місцевості?
  • Чим хлопців захоплювало перебування в селі біля озера?
  • Чому Я. Стельмах намагається протиставити Васю Троша і Сергія з Митьком?
  • Які стосунки складаються між Сергієм та Митьком під час їх перебування на природі, біля озера?

Робота з розвитку усного мовлення.

  1. Переказати улюблений епізод повісті від власного імені.
  2. Переказати улюблений епізод повісті від 1-ої особи.

ІІІ. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Світ природи дуже різноманітний і гармонійний. Найважливіше –зуміти побачити його красу, відчути гармонію природи і людини, долучитися до цієї земної краси, пізнати навколишній світ.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Робота з текстом.

Виразне читання VІ розділу.

Бесіда за питаннями:

  • Як бібліотекарка оцінила читацьку активність хлопців?
  • Як читання книг вплинуло на їх кругозір?
  • Що цікавого вичитав Митько в книжках?
  • Чому льотчику, Єдиному свідку, хто бачив драконів, не повірили?
  • Що цікавого дізналися хлопці про хохулю?
  • Які думки виникли у хлопців щодо походження назви села Юрківка?
  • Як Сергій запропонував назвати істоту, що, на думку хлопців, живе в озері?
  • Що остаточно переконало юних дослідників у наявності чудовиська в озері?

Інтерактивна вправа. Розв’язування ситуативних завдань.

üУявіть, що ви випадково провинилися, зробили якусь шкоду. Признаватися в цьому вам незручно. І тут вас викрили. Як ви будете діяти і чому саме так?

üУявіть, що ви з другом (подругою) придумали якусь гру, але посварилися за розподіл ролей. Вам, як завжди, на вашу думку, випала гірша роль. Що ви будете робити?

vА як , на вашу думку, вчинили б Митько та Сергійко в таких ситуаціях? Про це дізнаємось із наступного розділу.

Робота з текстом.

Виразне читання VІІ розділу.

Дослідницька робота над композицією VІІ розділу.

Експозиція: розповідь Митька про особливості полювання на тигрів та необхідність застосування цього методу для того, щоб спіймати чудовисько.

Зав’язка: хлопці впіймали курку, викопали яму й очікували на появу невідомого звіра.

Кульмінація: до ями замість чудовиська потрапляє дід Трохим.

Розв’язка: брехливе виправдовування перед дідом Трохимом, провал операції «Курка».

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Метод «Мікрофон»

  • Чи можна, на вашу думку, засудити хлопців за те, що обдурили старого Трохима? Як це їх характеризує?
  • Чим пояснити доброзичливе ставлення діда Трохима до Сергія з Митьком, хоча через них він мало не покалічився? Обґрунтуйте свою думку.
  • Чи можна ставати на шлях брехні заради власних потреб; завдавати шкоди оточуючим?

IV. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

  • Обов’язкове: прочитати VІІІ- ІХ розділи ,скласти запитання до головних героїв твору.
  • За бажанням: підготувати ілюстрації: якими ви уявляєте Сергія і Митька.

 

 

Урок 50.   Тема: Допитливість, винахідливість, кмітливість хлопчиків –        

                             головних героїв.

Мета: вчити учнів характеризувати образи; удосконалювати вміння виразно                      переказувати цікаві епізоди з повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять; вміння грамотно висловлювати думки, почуття, спостереження; виховувати доброту, чуйність, уважне ставлення до друзів; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Засоби навчання: підручник, портрет письменника, схема плану-характеристики літературного героя,учнівські ілюстрації, роздавальні матеріали.

Епіграф до уроку: Виключити з життя дружбу — все одно, що позбавити                        

                                   світ сонячного світла.                                 Ціцерон

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань.

   Літературна гра «Так –Ні »

Основний матеріал.

1.Хлопці взяли у бабусі енциклопедію і почали шукати в ній відомості про таємничу химеру лісового озера. (Ні)

2.Митько прочитав Сергієві про страшних драконів з острова Комодо. (Так)

3.Хохуля- дивний за походженням вид тварин третинного періоду, що зберігся до наших днів. (Так)

4.Сергій висунув сміливу наукову гіпотезу про давнього звіра. (Ні)

5.Митько сказав,що назва села Юрківка походить від юрського періоду. (Так)

6.На березі озера діти знайшли ріжки та ніжки козеняти, якого з`їло чудовисько. (Ні)

7.Хлопці вирішили зробити примочку для звіра й завели у ліс корову. (Ні)

8.Сергій і Митько посварилися, побилися через те, що не вирішили, хто буде копати яму. (Ні)

9.Сергій знайшов сандалю туриста чи дослідника, який загинув біля озера. (Так)

10.Прив`язана курка кричала кричала так, що до неї позбігалися усі лісові звірі. (Ні)

11.У викопану яму потрапило чудовисько з лісового озера. (Ні)

12.Дідусь Трохим здогадався, хто викопав яму і взяв із села курку. (Так)

ІІІ. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

       Слово вчителя.

Із героями творів ми завжди знайомилися заочно, а сьогодні вони завітали до нас в гості. Дозвольте відрекомендувати:

Митько:

Сергій:

У вас є унікальна можливість поспілкуватися із живими літературними персонажами.

       Інтерв’ю з літературним персонажем.

( Діти ставлять запитання за змістом тексту, які вони підготували вдома).

Резервні запитання:

  • Яке завдання ви виконували минулого літа? (Збирали гербарій)
  • Які думки у вас виникли, коли ви знайшли сандалю? (Що це взуття якогось дослідника, якого з’їв Митькозавр)
  • Чи було вам страшно ночувати в курені чи на березі озера, бо Митькозавр вас намагався налякати?
  • Як ви діяли, намагаючись упіймати Митькозавра?
  • Як ви ставитесь до того, що на вашу честь названо цю неіснуючу істоту?
    • Що плануєте робити наступного літа?
 

================================================================================================================

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

Теоретичний практикум.

Схема плану-характеристики літературного героя

1. Дані про героя (з якої книги, головний чи другорядний, центральний чи епізодичний).

2. Портрет героя (якщо змінюється, то як).

3. Вчинки героя. Як вони розкривають його внутрішній світ.

4. Мова героя.

5. Ставлення до героя інших персонажів твору. Чим воно зумовлене?

6. Додаткові художні відомості (деталі, описи тощо, які характеризують внутрішній світ героя, зміни, які з ним відбуваються).

7. Як ставиться до свого героя автор?

8. Ваше ставлення до героя.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Орієнтовні запитання за схемою плану-характеристики літературного героя:

  • Яке місце займають персонажі у творі?
  • Якими ви уявляєте героїв повісті? (Перевірка домашнього завдання: учні презентують свої малюнки з образами хлопчиків).
  • Чому автор не дає докладного опису портрету хлопців?
  • Якими рисами характеру наділив автор Митька та Сергійка? Які епізоди із тексту підтверджують вашу думку?
  • Як ставляться до героїв інші персонажі твору і чим це зумовлено?
  • Як ставиться до своїх героїв автор?
  • Яке ваше враження від знайомства із Митьком та Сергійком?

============================================================================================================

Робота з підручником.

Зачитати комічні епізоди в повісті. З’ясувати, чому вони смішні.

Гра «Павутинка».

Поєднати імена героїв з рисами їхнього характеру.

допитливі

Митько

Сергійко

ліниві
необережні дотепні
підозрілі кмітливі
веселі задерикуваті
боягузливі рішучі

 

Проблемні питання.

  • Яку мету поставили перед собою Митько та Сергійко після закінчення 5-го класу? На що були спрямовані їхні думки та інтереси? (Думки після закінчення 5 класу були спрямовані на заслужений літній відпочинок, який вони хотіли організувати без пильного батьківського нагляду . А для цього треба було поїхати до бабусі в село).
  • Які шляхи для досягнення мети були у хлопців? (Батьки не хотіли відпускати, але хлопці були переконані у своїх доказах ).
  • Що для вас означає слово «дружба»? Чи можна назвати Митька та Сергійка справжніми друзями?
  • Над чим змусили замислитися, чим схвилювали вас наші герої?

( Замислитись над тим, що навчання може бути цікавим і приносити задоволення).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Скласти сенкани на теми «Митькозавр», «Літні канікули», «Пригоди»

Сенкан – це вірш, який складається з п’яти рядків. Він синтезує інформацію і факти у стисле висловлювання,яке описує,віддзеркалює тему.

           Читання.

           Швидке, повільне.

           Навчає, залучає, інформує.

           Промінь світла в темряві.

           Навчання.

Робота з таблицею

Слово вчителя. Повість Стельмаха розповідає про веселі, незвичайні, таємничі пригоди Сергія та Митька.Історія розпочинається з того, що учні 5 класу одержали від учительки ботаніки завдання на літо-зібрати колекцію комах,а замість цього почали полювати на страшного Митькозавра. Наприкінці той виявився простим хлопцем Василем,який вирішив розіграти двох друзів за веселим характером оповіді ця повість нагадує трилогію В.Нестайка «Тореадори з Васюківки»,щоб повторити жанрові особливості цих творів, давайте заповнимо таблицю, дамо відповіді на запитання.

Запитання

«Митькозавр із Юрківки…»

Я.Стельмаха

1. Жанр твору. Пригодницька повість.
2. Кількість головних героїв. Двоє хлопців.
3. Від чийого імені ведеться розповідь. Від імені одного з героїв.
4. Особливість назв розділів твору. З назви можна дізнатися, про що розповідається в розділі.
5. Риси характеру героїв. Допитливі, винахідливі, романтики, фантазери, справжні друзі.

 

 

Запитання

«Тореадори з Васюківки»

В.Нестайка

1. Жанр твору. Пригодницька повість.
2. Кількість головних героїв. Двоє хлопців.
3. Від чийого імені ведеться розповідь. Від імені одного з героїв.
4. Особливість назв розділів твору. З назви можна дізнатися, про що розповідається в розділі.
5. Риси характеру героїв. Допитливі, винахідливі, романтики, фантазери, справжні друзі.

 

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Запитання для рефлексії.

  • Чому навчились на уроці?
  • Що вам сподобалось?
  • Що викликало труднощі?

IV. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

  • Підготувати зв’язну розповідь «Чи важливий для сучасної людини романтичний порив, уміння фантазувати, уявляти? Аргументуйте свої міркування.»

Урок 51. Тема: Реальні ( звичайні) та пригодницькі події у творі. Місце уяви,

               фантазії, романтичності в житті сучасної людини.

Мета: навчити учнів підтверджувати свої висловлювання цитатами з тексту, звернути увагу на роздуми героїв про уявне, фантастичне і реальне в їх дитячому житті; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, зіставляти описане з реальним життям; толерантно і аргументовано доводити свою думку; виховувати почуття любові до навколишнього світу, прищеплювати інтерес до власних результатів навчальної діяльності..

Тип уроку: урок формування умінь і навичок.

Обладнання: підручник, учнівські малюнки,

Епіграф:   Світ дитячої фантазії величезний і різноманітний. Саме з мрійників виростають великі художники, скульптори, письменники, дизайнери.

                                                                                                     Григір Тютюнник

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань.

Інтелектуальна розминка. Розгадування кросворда.

  Ю р к і в к а  
  з о о л о г і я  
  х и м е р а  
  В а с и л ь  
Ш о т л а н д і я  
  б у р ш т и н  
  д и н о з а в р
  к у р і н ь  
  к а м і н ь  
                                                   
  1. Село, в якому жила бабуся Митька.
  2. Навчальний предмет, яким захопилися хлопці.
  3. Назва чудовиська.
  4. Герой, який влаштував хлопцям чудові канікули.
  5. Країна, в озері якої живе лохнесське чудовище.
  6. Закам’яніла смола дерев.
  7. Із якою твариною порівнювали хлопці химеру з озера?
  8. Будівля, в якій жили хлопці біля озера.
  9. Якою зброєю боролися Митько та Сергійко зі звіром?

ІІІ. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Слово вчителя.

Романтика, мрії, фантазія – одвічні супутники людини. Вони роблять наші будні кращими, цікавими, наповнюють їх змістом, надихають нашу уяву на створення нового, невідомого… Мрія для людини –неначе крила для птаха. Вона підносить людину до висот. Саме мрії дають людині можливість фантазувати, створювати в уяві майбутнє.

Найбільшою мрією для героїв повісті «Митькозавр із Юрківки…» був відпочинок на природі. Головні герої і не підозрювали, що літні канікули для них перетворяться на справжні пригоди.

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

Робота з текстом.

Використовуючи цитати із твору, доведіть ,що Митько та Сергійко

  • люблять природу –І група;
  • розсудливі, допитливі –ІІ група;
  • сміливі шукачі пригод –ІІІ група.

Дослідницька робота в групах.

Все почалося із приїзду Митька та Сергійка в село до бабусі на літні канікули. Простежте, які реальні та пригодницькі події з ними відбувалися і чому? Кожна група має свої запитання.

  • З якою метою приїхали хлопці в село? Які реальні події трапилися з ними в Юрківці? - І група
  • Чи мріяли Митько та Сергійко про пригоди? Які пригодницькі події трапилися з ними? - ІІ група
  • Як повели себе хлопці у складних ситуаціях (коли пливла по озеру голова химери, коли впізнали голос Василя, коли дізналися, що їх розігрували, хотіли насміятися) ? Як би ви повели себе в подібній ситуації? - ІІІ група

Усне малювання.

  1. Усно намалюйте істоту, яку ви сподівалися побачити у творі.
  2. Якою уявляли загадкову істоту із озера Митько та Сергійко? Із ким вони її порівнювали?
  3. Зачитайте епізод, у якому автор подає опис химери , що пливла по озеру. Чи такою уявляли її герої твору?
  4. Чи розчарувалися хлопці, коли дізналися, що це розіграш? Чому?

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учні презентують зв’язну розповідь, підготовлену на домашнє завдання.

üЧи важливий для сучасної людини романтичний порив, уміння фантазувати, уявляти? Аргументуйте свої міркування.

  • Я вважаю, …
  • На мою думку, …

Творче завдання.

Скласти «Пам’ятку для романтиків»

  1. Завжди прагни пізнати нове, таємниче.
  2. Не зупиняйся на досягнутому.
  3. Багато читай, будь допитливим.
  4. Будь сміливим і відважним.

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Метод незакінчених речень.

  • Сьогодні на уроці я зрозумів…
  • Сьогодні на уроці мені сподобалось …
  • Найбільш цікавим для мене було …
  • Завдяки уроку я …

IV. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

Підготувати розповідь про цікавий випадок із свого життя.

Прочитано 18148 разів