Четвер, 11 серпня 2016 14:43

Андрій Малишко «Стежина» («Чому,сказати, й сам не знаю…»), «Вчителька». Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в поезіях А.Малишка. Виразне і вдумливе читання поезій Автор - учитель ТТЛ Колісник І.В.

Тема. Андрій Малишко «Стежина» («Чому,сказати, й сам не знаю…»), «Вчителька». Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в поезіях А.Малишка. Виразне і вдумливе читання поезій

Мета: поглибити знання про поетичну та пісенну творчість А.Малишка;вдосконалити уміння аналізувати поезію, зокрема «Стежина», «Вчителька»;- розкрити зміст народнопоетичних символів; розвивати увагу, культуру зв’язного мовлення; виховувати повагу до рідної домівки, батьків, національних традицій, навчитися виразно і вдумливо читати поезію.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь

Обладнання: портрет А.Малишка, аудіозаписи пісень поета, дидактичний матеріал 

Епіграф: Я серце й душу в пісню переллю  (А.Малишко)

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

1.Вступне слово вчителя 

       Наш сьогоднішній урок - урок нової зустрічі з пісенною творчістю поета - лірика А.Малишка, який прожив своє життя під девізом: «Я серце й душу в пісню переллю». Справедливо твердять, що цей поет – поет  лірик від       Бога. Його голос, то ніжний  і схвильований, як перші слова кохання, то гнівний, сповнений пристрасті вибухової сили, не можна сплутати з чиїмось іншим. Мабуть, немає більшої радості для поета і композитора, як почути свою пісню з уст народу. Іноді варто написати один твір, який знайде свою дорогу до людського серця - і цього уже досить, щоб пізнати безсмертя. Але, як правило, талановита людина має щедру, відкриту душу, величезне любляче серце. До таких  людей, як кажуть, з великої літери, належить наш земляк - Андрій Малишко, до пісенної спадщини якого спробуємо сьогодні долучитися і ми. 

  ІІ. Актуалізація опорних знань:  

   Вправа «Незакінчене речення»  

   1.Малишко- це…( поет,пісняр)

   2.Найбільше пісень Малишко почув від…( мама Ївги Остапівни) 

   3. Батько Малишка своєю зовнішністю нагадував…( козака Мамая) 

   4.Ким мріяв стати Андрій у дитинстві…( бандуристом)  

   5.Які дві освіти здобув Малишко…( медичну, філологічну) 

   6.У чиїх фільмах звучали пісні Малишка… (у фільмах О.Довженка)  

   7. Чи припинив свою діяльність Малишко під час Другої світової війни…( ні, вийшло 6 збірок)  

   8.Який композитор співпрацював з Малишком…( Платон Майборода)  

  9. Скільки пісень написав Малишко…( понад сто) 

 10.Якою піснею проводжали в останню путь А.Малишка…( «Пісня про рушник») 

ІІІ.Оголошення теми і мети уроку.Мотивація навчальної діяльності

  1.Вступне слово вчителя про А.Малишка як поета - пісняра  

     Пісенність - це одна з найголовніших і найдорогоцінніших прикмет усієї поезії Малишка. Упродовж усього життя і завжди з великим бажанням він працював як пісняр. Ніжною блакитною стрічкою вплелася Малишкова пісня у розмаїття пісень українського народу.

     «Народження людини, - говорив Малишко, - пов’язане з піснею. Перше кохання дівчини, щастя любові і гірка розлука - в пісні. Шахтар і сталевар, воїн і політик, філософ і митець, лікар і вчитель свої радості, болі, надії, всю душу вливають в пісні. Воїн, ідучи в похід, бере три речі:зброю, хліб і пісню. Зброя для боїв, хліб для життя, пісня, як душа Батьківщини.»  

2.Учень- мистецтвознавець ( повідомлення)

    А.Малишко співпрацював з багатьма композиторами - це Левко Ревуцький, Олександр Білаш, Андрій Штогаренко, але особливо плідно, починаючи з 1949 року з композитором Платоном Майбородою, створивши понад 30 пісень. Ось деякі з них: «Київський вальс», «Пісня про рушник», «Вчителько моя», «Стежина». Сьогодні на музику покладено понад сто віршів поета. 

3.Опрацювання поезії «Чому, сказати, й сам не знаю…» 

   3.1. Прослуховування поезії у аудіозапису або виразне читання  

   3.2. Історія написання твору   

       Учень - мистецтвознавець( повідомлення)   

   Кожна з пісень Малишка -  Дивовижна перлина, яка з часом не втратила своєї актуальності. Цікава історія і у пісні « Стежина», музику до якої було створено через декілька років після смерті Андрія Малишка. 

    Платону Майбороді замовили написати музику до художнього фільму «Абітурієнтка». Ось тоді і згадав композитор про вірш Малишка «Чому, сказати, сам не знаю.»Цікаво, що поет цей твір подарував своєму другу Майбороді, а той написав до неї чудову мелодію, дав назву новій пісні «Стежина». 

    Йшов 1969 рік, поет дуже захворів. І найбільшим проханням тоді було принести до лікарні цвіт яблуні. За дев’ять днів до смерті поет залишив уявно лікарняну палату і полинув до сільської хати, став босоніж на стежину і вийняв зі свого серця слова цієї пісні. Саме вона стала його лебединою піснею. Поет пішов із життя, але не з серця людського.

 3.3.Ідейно- художній аналіз пісні  

   Бесіда за питаннями:   

  1. Які емоції та почуття виникли у вас при прослуховуванні пісні?
  2. Поясніть назву пісні.
  3. Які слова – синоніми можна дібрати до назви, які з них, на вашу думку, будуть найбільш вдалими?
  4. Якою постає у вірша батьківщина ліричного героя?
  5. Чим стала стежина для поета? 
  6. Що відчуває автор, згадуючи стежину свого життя?
  7. А чи є у вашому серці найдорожча  стежина? Як би ви про неї висловилися?
  8. Поясніть різницю між словами « стежина» та «шлях». Чи у кожної людини є свій життєвий шлях? 
  9. Про який життєвий шлях мрієте ви? 
  10. Чому «стежина» А.Малишка «кудись пішла, не поверта»?  

3.4Літературознавче завдання

     Випишіть з тексту пісні образи - символи, поясніть їх смислове значення    

-         Стежина - любов до отчого краю 

-         відчинені ворота -  життєвий шлях, вибір

-         дощі, сніги - випробування, труднощі долі 

-         розквітлі соняхи - сонце, батьківське благословення

-         вечоровий виднокруг - людське життя, невблаганна старість  

3.5 Слово вчителя 

  Стежина…Кожен  пов’язує її з чимось своїм, дуже важливим. Кожен її пам’ятає – чи ту, по якій ступав перші кроки, чи ту, по якій ідеш щодня. Вона у кожного своя. І  цю стежину треба пройти так, щоб, озирнувшись назад, не соромно було за пройдений шлях. Ця стежка веде кожного у широкий світ. До неї можна повернутися тільки у спогадах, бо дитинство не повертається.

   Тож нехай ваша стежина буде світлою і рівною, і незмінним залишається почуття вдячності рідному дому, отчому порогу. 

4.Опрацювання поезії «Вчителька»

  4.1.Послуховування поезії у аудіозапису або виразне читання  

  4.2.Історія написання твору 

  Учень - мистецтвознавець( повідомлення) 

 А.Малишко завжди був вдячний своїм вчителям. Зокрема, задатки поетичного таланту в хлопця побачив учитель географії В.Грушецький.  Вірш «Вчителька» присвячено улюбленій учительці П.Майбороди Олені Павлівні Дзіваковській, з якою композитор спілкувався до останніх днів її життя. Саме цією піснею він низько вклонився всьому учительству за його подвижницьку працю

 4.3.Ідейно- художній аналіз пісні 

  Бесіда за питаннями :

  1. Чи згадали ви свого улюбленого вчителя, слухаючи поезію, який він, ваш улюблений учитель?
  2. Якою зображена у творі вчителька, до кого звернені її думки і мрії?
  3. Чому автор характеризує вчительку словами «зоре світова»?
  4. Яку особисту трагедію пережила героїня, чи зламало це її?
  5. Якими словами автор підкреслює незламність вчительки, її мужність?
  6. Коли по - справжньому героїня вважає себе щасливою?
  7. Чи захотілося вам, прослухавши пісню, подякувати вчителям, за що? 
  8. Чим праці вчителя є важкою, а у чому її благородство?
  9. Чи погоджуєтеся ви з народною мудрістю «Вчитель - від Бога, а всі інші професії - від учителя?» 

4.4.Літературознавче завдання

  Випишіть епітети та з’ясуйте їх роль у розкритті головної думки поета 

-         «зоре світова» - учитель - це і світло, і світ

-         «постать несхила» - незламність, сила характеру

-         «чорна злива» - жах війни

-         «непожата нива» - лихо, голод

-         «молода весна» - юність

-         «колосисте поле» - щедрість і повнота життя

-         «Вкраїна мила» - найдорожча Україна 

IV. Підсумки, рефлексія

  1.Інтерактивна вправа «Мікрофон»  

    - Яким постав перед вами А.Малишко

    - Що найбільше запам’яталося з уроку…

    - Що виховують у сучасних українців поезії Малишка…

   - Я ще раз  послухаю пісні Малишка, коли… 

2.Заключне слово вчителя

   Майже чотири десятиліття Малишко сипав зі свого поетичного неба на землю зірки - поезії. 

   Він був великим поетом свого народу, своєї епохи.

   Він згорів дочасно, залишивши нев’янучу красу своїх пісень.

   Малишко ніколи не мав душевного спокою, бо найменша образа людської та національної гідності боляче ранила його серце. 

   Лише поет справді народний так міг передати радість і сум, трепет і жаль, любов і розлуку. Долучаємось і ми до непогасного Малишкового слова 

V.Оцінювання 

VI. Домашнє завдання .

Вивчити напам’ять одну із поезій А.Малишка

Прочитано 8957 разів