Тема. Іван Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема влади грошей, бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи
Мета: на прикладі твору Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» навчати учнів характеризувати образ Герасима Калитки та образи інших дійових осіб; визначати проблеми, порушені у трагікомедії, розуміти їх актуальність для сучасного життя;
розвивати вміння логічно мислити, спостерігати, узагальнювати, висловлювати думки, викликані прочитанням твору, робити висновки;
виховувати усвідомлення того, що бездуховність – прояв зла у житті людини.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Засоби навчання: текст твору, портрет Івана Карпенка-Карого, мультимедійні засоби.
Епіграфи до уроку:
Звичайно, існують люди, для яких гроші понад усе, це люди, які ніколи не стануть багатими. Тільки той досягне успіху, хто талановитий, щасливий і не думає постійно про гроші.
Стів Джобс
Нажити багато грошей – хоробрість; зберегти їх- мудрість, а вміло використати-мистецтво.
Бертольд Ацербах
Гроші або керують своїм власником,або служать йому.
Горацій
Перебіг уроку
I. Організаційний етап.
II. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок та вмінь.
«Мозковий штурм».
- Доведіть, що «Сто тисяч» – це драматичний твір. (Призначений для постановки на сцені, наявність реплік і ремарок, поділ на дії та яви, про всі події читач дізнається з розмов дійових осіб, відсутність авторської позиції).
- Який жанр твору «Сто тисяч»? (Трагікомедія).
- Що таке трагікомедія?
- Що трагічного, а що комічного у творі?
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Людина прийшла в цей світ,щоб бути щасливою. А що ж таке щастя? Скільки людей – стільки й думок. Але важливо, щоб ми і наші близькі були здорові, мали вірних друзів, родинне тепло й матеріальні статки. Яке ж місце займають останні?
Я думаю, що важливе. Але потрібно, щоб кожен із нас у будь-якій ситуації залишався людиною. Адже, коли накопичення грошей, багатства стає самоціллю,- це небезпечно. Жадоба, скнарість, заздрість руйнують душу, підточують духовне і навіть фізичне здоров’я людини.
Іван Карпенко-Карий у трагікомедії « Сто тисяч» показав нам ставлення своїх персонажів до матеріальних цінностей, їх накопичення. Автор намагався достукатися до серця кожного. Він хотів, щоб ми, читаючи твір, самі змогли зробити висновки: що для нас гроші,яке місце в нашому житті вони займають, який позитив і негатив від них.
– Запишіть епіграф, який вам найбільше сподобався. Як він стосується твору Івана Карпенка-Карого « Сто тисяч»?
IV. Вивчення нового матеріалу.
Проблемні запитання.
ü На вашу думку,чи може бажання все більше і більше збагатитися призвести до негативних наслідків?
üЧи може людина,черства душею,розбагатівши,стати еталоном людяності і душевної краси?
üНа кого з героїв трагікомедії «Сто тисяч» гроші, прагнення до наживи вплинули найбільше?
üЩо означає слово «калитка»? (Гаманець із грішми).
üЧи вдало підібране прізвище?
Інсценізація. Монолог Герасима Калитки.
– Що ми дізнаємося з монологу Герасима Калитки?
– Яке життєве кредо Калитки? (« Гроші – всьому голова»).
– Для чого Герасиму потрібні гроші? (« Я не буду панувати, ні! Як їв борщ та кашу, так і їстиму, як мазав чоботи дьогтем, так і мазатиму, а зате всю землю навкруги скуплю. Їдеш день - чия земля? Калитчина! Їдеш два – чия земля? Калитчина! Їдеш три – чия земля? Калитчина!.. Диханіє спирає… А скотини, а овець розведу- земля під товаром буде стогнать…»).
Інтерактивна вправа « Мікрофон».
– Навіщо ж людині гроші? (Комфорт,навчання,впевненість, подорожі, лікування…)
– Чи використовує Герасим Калитка свої гроші за призначенням?
– Що втрачає головний герой у гонитві за накопиченням статків?
Вчитель. Отже, гроші потрібні людині, але вони не повинні стати самоціллю, як у Калитки. «Гроші заради грошей» – це не вибір людини з високими моральними чеснотами.
V. Самостійне застосування знань.
Робота в групах.
Завдання для I групи.
Як гроші чи їх відсутність вплинули на ставлення Герасима Калитки до дружини Параски?
Зачитайте діалог між Герасимом і Параскою в ролях. З’ясуйте , які риси характеру виявляються в Калитки у ставленні до дружини.
Завдання для II групи.
Як гроші чи їх відсутність вплинули на ставлення Герасима Калитки до сина Романа ?
Які риси характеру виявляються в головного героя. Відповідь ілюструйте цитатами з твору.
Завдання для III групи.
Як гроші чи їх відсутність вплинули на ставлення Герасима Калитки до найманих робітників?
Зачитайте діалог між Герасимом і Климом в ролях. З’ясуйте , які риси характеру виявляються в Калитки у ставленні до . найманих робітників?
Вчитель. Заповніть таблицю.
«Риси характеру Герасима Калитки»
Риси характеру,які подобаються | Риси характеру, які не подобаються |
працелюбний цілеспрямований хазяйновитий економний |
скупий грубий жадібний лицемірний хитрий заздрісний черствий прискіпливий жорстокий егоїстичний неосвічений |
Евристична бесіда.
– Які риси характеру Герасима, на вашу думку, гідні наслідування?
– Чи усвідомив Калитка свою помилку і чи зробив відповідний висновок?
– Чи знаєте ви, що означає слово бездуховний? Чи можна Герасима Калитку назвати бездуховною людиною? Чому?
(Бездуховний – який характеризується бідністю духовного світу, низьким рівнем моральних, інтелектуальних потреб; не містить у собі, не виражає морального змісту).
– Чи може Герасим Калитка змінитися і повернути ті духовні цінності, які повинна мати людина?
– Тож гроші керують Герасимом Калиткою чи служать йому?
Вчитель. Отже, жадібність до грошей і людські цінності - явища несумісні.
Робота в групах.
ПРІМА
(ПРІМА – це абревіатура, яка означає п’ять різних аспектів до аналізу художнього твору)
П очаклуємо
- Вам надається право змінити закінчення твору.
Що ви зміните? Чому саме так ви вирішили змінити фінал?
Р озв’яжемо проблеми
- У творі порушується проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи. Запропонуйте декілька варіантів розв’язку цієї проблем.
І нший погляд
- Розкажіть від імені Калитки, що для нього є «приобрітєнія» землі.
М оже статися
- Уявіть, що Калитка отримав справжні гроші. Як складеться життя його й родини після цього? Зробіть власні передбачення.
А що далі?
- Яким буде життя Герасима? Обгрунтуйте свої припущення.
– Чи актуальний образ Герасима Калитки і в наші дні?
– Чи зустрічали у світовій літературі героїв, для яких єдиною втіхою у житті були гроші? ( Ч. Діккенс «Різдвяна пісня у прозі»).
– Чим образи Скруджа і Калитки подібні, а чим відрізняються?
– Хто ще з героїв твору хоче заробити гроші?
Робота в групах.
Завдання для I групи.
Як гроші чи їх відсутність вплинули на Романа?
– Для чого використав Роман волосся, яке після бійки на весіллі лежало на підлозі?
– Якою була думка Романа щодо одруження з Мотрею?
– Про що свідчить той факт, що хлопець їздив до Пузиря на оглядини?
– Чи стане Роман таким же, як і його батько? Обґрунтуйте своє твердження.
– Якими рисами характеру наділений Роман? Складіть інформаційне гроно.
Інформаційне гроно.
Охарактеризуйте образ Романа.
РОМАН
|
працьовитий
|
не має почуття власної гідності
|
жадібний
|
слухняний
|
Завдання для II групи.
Як гроші чи їх відсутність вплинули на Савку?
– Які стосунки Савки з його дружиною?
– У чому щастя Савки? На що він ладен заради грошей?
– Чи змінив свою думку Савка щодо збагачення?
– Порівняйте образи Калитки і Савки. З’ясуйте,що спільне й відмінне в їхніх характерах. Заповніть «Кола Вена».
«Кола Вена».
Порівняйте образи Калитки і Савки. З’ясуйте,що спільне й відмінне в їхніх характерах.
бажання розбагатіти нечесним шляхом, хитрість |
Герасим Калитка
|
Савка
|
Завдання для III групи.
Як гроші чи їх відсутність вплинули на Бонавентуру?
– Чи щедра він людина?
– Про що мріє , як знайде скарб?
– Як ставиться до науки, освіти?
– Чи знання французької мови Бонавентурою свідчить про його освіченість, чи він вдає дуже розумного?
–Якими рисами характеру наділений Бонавентура?( «Гронування»).
Асоціативна вправа «Гронування».
Якими рисами характеру наділений Бонавентура?
– Як гроші вплинули на героїв твору?
Вчитель. Твір Івана Карпенка-Карого є нагадуванням про те, що є дійсною цінністю для всіх нас. Адже справжнім багатієм є не той, хто має вдосталь грошей, а той, хто має здоров’я, свободу, друзів, хто має можливість зростати духовно. Такі багатства неоціненні і коштують більше, ніж сто тисяч.
– Які ж проблеми порушує Іван Карпенко-Карий у трагікомедії « Сто тисяч»?
(Проблема влади грошей над людиною; бездуховність людини, засліпленої прагненням до наживи; батьки і діти; бідність і багатство; добро і зло).
V. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Слово вчителя.
Іван Карпенко-Карий у своїй п’єсі змальовує проблеми тогочасного суспільства, яке культивує думку про те, що цінність людини вимірюється кількістю грошей, які вона має. Тому в бажанні здобути гроші люди здатні на все, навіть втратити душу. Калитка говорить: « Краще втратити душу, ніж така потеря». Звичайно, не можна погодитися з цим висновком, адже немає нічого ціннішого в людини, ніж життя. Ми не знаємо, який був Калитка в молодості, що сприяло розвиткові у ньому скнарості, але знаємо закінчення – повне розчарування, втрата грошей і мети, відчай.
Твір Івана Карпенка-Карого не втрачає своєї актуальності й сьогодні. Адже і зараз ми зустрічаємо людей, для яких знецінилось одвічне й найдорожче, для яких гроші затьмарили все.
– А чи все можна придбати за гроші?
Гра « Закінчи речення».
За гроші можна купити
туфлі, але не …….. ( щастя) ;
їжу, але не …………( апетит) ;
ліжко, але не ……….( сон ) ;
ліки, але не …………( здоров’я ) ;
слуг, але не …………( друзів ) ;
розваги, але не ………( радість ) ;
учителів, але не ……..( розум).
Давньогрецький філософ Сократ.
Слово вчителя.
Отже,потяг до надмірного збагачення руйнує душу людини. Ми сміємося, читаючи п'єсу. Але це «сміх крізь сльози».
У житті є багато важливих речей: здоров’я, людські стосунки, почуття. А гроші? Що гроші? Я бажаю, щоб грошей у вас було стільки, щоб ви про них ніколи не думали.
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
Життя яскраве, багатогранне, повноцінне, коли…
Щастя – це….
VІ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
Написати твір-мініатюру на тему «У чому щастя людини».