Понеділок, 18 липня 2016 06:53

Тарас Шевченко. Викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання. Усвідомлення власної місії поета у вірші «Думи мої, думи мої…». Автор - учитель ТНВК№2 Марусин Г. І.

Тарас Шевченко. Викуп поета з неволі, причини його покарання царем, арешт, перебування в казематі, заслання. Усвідомлення власної місії поета у вірші «Думи мої, думи мої…»

Мета    ознайомити школярів із окремими фактами  біографії  і творчості

Т. Г. Шевченка, проаналізувати твір  «Думи мої, думи мої…», проводити пошуково – дослідницьку діяльність (збирання відомостей про поета, підготовка повідомлень, вивчення емоційного стану ліричного героя); розвивати зв’язне мовлення, вміння формулювати власну мету на уроці та робити висновки за її результатами, коментувати основні мотиви , ідею твору; виховувати у восьмикласників любов до України, почуття пошани до творчості Кобзаря

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Засоби навчання : робоча картка учня, відеоматеріали, ілюстрації, роздатковий матеріал, телевізор, фотовиставка, портрет Т. Шевченка

Випереджувальне завдання: підготувати цікаві маловідомі факти із біографії митця , опрацювавши  фільм «Лекція заслуженого діяча мистецтва Вадима Скуратівського про Тараса Шевченка» (джерело http://www.ex.ua/15790049?r=82493) ,та книгу Б. Лепкого «Про життя і твори Тараса Шевченка »

Перебіг уроку

I.Організаційний етап.

 II. Оголошення теми та завдань уроку. Мотивація учіння.

Слово вчителя.

Багато людей ми зустрічаємо у своєму житті. Від них  вчимося творити добро, жити праведно, підтримувати одне одного. Але є на нашій планеті особливі люди, які випромінюють енергетику на століття. Їх знає кожен з нас … Для мене такою людиною є Тарас Шевченко. Коли   була маленькою, а  у хату приходили гості, дуже часто мене запитували, що за вишитий портрет висить на стіні , і я гордо та впевнено відповідала: «Мій дідусь!». Це був вишитий моєю мамою портрет Т. Шевченка. Так змалечку моя ненька вливала у серце  свого дитяти  любов до України, до Кобзаря. Митець завжди шанувався у нашій сім’ї, він неначе єднав родину у велике ціле; сьогодні його поезія  поєднає наші серця, наші думки. На уроці ми пригадаємо , як він  невидимо та незримо повсяк час з нами.

Перегляд відео (діти дивляться фільм про святкування концерту з нагоди 200- річчя  з дня народження Кобзаря, пригадують найяскравіші моменти свята ) 

Перегляд буктрейлера «Думи мої, думи мої…»

 Міні – бесіда

  • Пригадайте, яким повинне бути наше мовлення? (Змістовним, послідовним, багатим, точним, виразним, правильним)

Ознайомлення школярів  із  робочою карткою учня.

Робота із таблицею

Ознайомтеся із запропонованою таблицею, на її  основі запишіть мету, яку ви ставите перед собою сьогодні на уроці.

           Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки

Учні повинні
знати уміти
основні факти  про життєвий і творчий шлях митця. розповідати про викуп поета з неволі та заслання; виразно і вдумливо читати поезію; аналізувати  філософську лірику поета в контексті його біографії; коментувати основні мотиви , ідеї поезії Т. Шевченка, художні засоби, використані в них, висловлювати власні міркування.

III. Актуалізація і корекція опорних знань.

Інноваційний прийом «Скриня знань»

Пригадайте  відомі вам факти із життя  та творчості Кобзаря (учні свої думки записують на заздалегідь заготовлених вчителем листівках, озвучують та прикріплюють на скриню)

Випереджувальні завдання

  1. Опрацювати  фільм «Лекція заслуженого діяча мистецтва Вадима Скуратівського про Тараса Шевченка» (джерело http://www.ex.ua/15790049?r=82493) та розказати однокласникам, що дізналися нового із життя митця.

Орієнтовна відповідь:

  • З 1843 року митець провів  в Україні біля двох з половиною років.
  • Вперше побачив Дніпро взимку , коли їхав із Енгельгардтом у Вільно (сучасний Вільнюс). В цей час ріка була спокійна.
  • Шевченко любив співати, був чудовим актором.
  • Вільно і досконало володів польською мовою.
  • Коли виїхав із України йому було 15 років.

Гра «Ланцюжок дат»

  1814    1838 1840 1847-1857   1861

(Учні пояснюють записані дати на ланцюжку: 1814 р. – рік народження поета;

1838 р. – викуп із неволі; 1840 р. – вихід «Кобзаря», 1847- 1857 рр. – період заслання;

1861р. – смерть митця)

Орієнтовний коментар вчителя до гри «Ланцюжок дат»

ü«Викуп Т. Г. Шевченка із неволі закономірний. Правда , досі точаться суперечки  - хто ходив до Енгельгардта умовлятися про  суму : Венеціанов чи Брюллов, скільки зібрали художники, а скільки царська сім’я і т. п. Для цікавих наводимо факти : В. Жуковський через фрейліну цариці Ю. Баранову домігся виплатити грошей від коронованої сім’ї найімовірніше уже після того , як К. Брюллов вніс усю суму і одержав відпускну для Шевченка. Правда,  велика княжна Марія і престолонаслідник Олександр внесли по 300 крб. , цариця – 400. 22 квітня 1838 року двадцятип’ятилітній Шевченко став вільним.» (Слоньовська О. В. Конспекти з української літератури : Нове прочитання творів 9 клас.- К.: Рідна мова , 2000.- с. 236)

ü5 квітня 1847 року Т. Шевченко із поміщиком - кавалеристом  Солониним поспішали на весілля Костомарова. Їм потрібно було переправитися через Дніпро, який тієї весни дуже розлився.  Стояв тільки човен для переправи пошти та кур’єрів  квартальним наглядачем та двома жандармами. Човен готовий був рушити, але Шевченкові відмовили у переправі. Це було зроблено зумисне, аби поет нічого не запідозрив. Коли Солонин запропонував винагороду за послугу, їх взяли у човен. На середині ріки квартальний оголосив митцю про арешт. Тарас Григорович за декілька хвилин вийняв із кишені пальта жмут зв’язаних паперів і кинув за течією. Це помітив квартальний. Жандармів здивувало те, що чоловік був одягнений у фрак, але коли ж дізналися, що він мав бути боярином на весіллі Костомарова (який уже був арештований), сказали : «Коли так, то де жених , туди треба й бояринові.» В обвинуваченні читаємо : «писав вірші малоросійською мовою найобурливішого змісту. У них він висловлював то плач про явне уярмлення і бідування України, то  виспівував про славу гетьманського урядування і минулу волю козацтва,  то з несказанною грубістю висловлював наклепи й жовч на осіб імператорського дому… Шевченко здобув славу чудового малоросійського письменника, тому його вірші подвійно шкідливі й небезпечні… Обурливим духом і грубістю , що переступає всякі межі, він мусить бути визнаний як один із важливих злочинців»  ( За книгою Дмитро Чуб. Живий Шевченко . - К.: Веселка, 1994. - 141 с. )

üПеребуваючи в казематі Шевченко написав тринадцять нових поезій, які усім відомі під назвою «В казематі». Його було визнано найнебезпечнішим і винесено покарання- вислати в окремий Оренбурзький корпус. Цар Микола I збільшив кару Шевченкові , дописавши :« Під найсуворіший нагляд , із забороною писати й малювати». Зате київського провокатора – донощика О. Петрова , який доніс на митця, 30 травня 1847 року було « опреділено на службу в Третій Відділ Власної Його Імператорської Величності канцелярії » ( За книгою Дмитро Чуб. Живий Шевченко . - К.: Веселка, 1994. - 141 с. )

Міні- бесіда

  • «Шевченка викупили, але не купили», – твердить О.Забужко.

  Чи погоджуєтеся ви з цією думкою?

IV. Сприймання й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Асоціативний диктант (робота біля дошки)

Вчитель дає учневі заготовлені попередньо картки, на яких ,замість слів тексту, малюнки . Учень повинен розставити їх у логічному порядку та сказати, які рядки поезії були відтворені через асоціації.

                                   

Відповідь

За карії оченята, 

За чорнії брови 

Серце рвалося, сміялось,

Виливало мову, 

Виливало, як уміло, 

За темнії ночі, 

За вишневий сад зелений, 

За ласки дівочі... 

        Графічний  диктант     («Два – чотири – всі разом»)

За допомогою  малюнків  учні відтворюють в уяві рядки поезії , а у робочу картку записують тільки порядок цифр. Спершу працюють у групах, а потім об’єднуються у четвірки. Один представник оголошує думку  вголос.

1 варіант

   Степ (1)                     серце(2)            сніг (3)            козацька могила(4)     булава (5)                 ліс (6)

Відповідь  :  142365

За степи та за могили, 

Що на Україні, 

Серце мліло, не хотіло 

Співать на чужині... 

Не хотілось в снігу, в лісі, 

Козацьку громаду 

З булавами, з бунчуками 

Збирать на пораду. 

2 варіант

   Спати(1)                     Україна(2)            могили (3)        кобзарі (4)      чорний орел (5)       сльоза (6)

Відповідь   135462

Лягла спочить... А тим часом 

Виросла могила, 

А над нею орел чорний 

Сторожем літає, 

І про неї добрим людям 

Кобзарі співають, 

Все співають, як діялось, 

Сліпі небораки,— 

Бо дотепні... А я... а я 

Тілько вмію плакать, 

Тілько сльози за Украйну..

 Метод  «Гронування»

Випишіть із тексту , якими постають перед Т. Г. Шевченком його думи

                                           «стали сумними рядами»

                                            «поливали сльози»

Думи                                  «квіти мої»

                                             «діти мої нерозумні»

                                            «кохав, доглядав »

                                             «ідіть сиротами»

Робота із текстом твору

 Прочитайте уривки із тексту та запишіть навпроти свої  думки

Може, найдеться дівоче

Серце, карі очі,

Що заплачуть на сі думи —

Я більше не хочу...

 Прагне , щоб хтось його зрозумів

За степи та за могили,

Що на Україні,

Серце мліло, не хотіло

Співать на чужині...

Переживає за Україну, хоче жити в ріднім краї

Як та воля, що минулась,

Дніпр широкий — море,

Степ і степ, ревуть пороги,

І могили — гори.

Там родилась, гарцювала

Козацькая воля;

Сумує за козацтвом , його славою , відвагою

І про неї добрим людям

Кобзарі співають,

Все співають, як діялось,

Сліпі небораки,

Бо дотепні...

Там найдете щире серце

І слово ласкаве

Згадує про славних співців історії, що є ідеалом духовності  Згадати про розстріл у Харкові

Там найдете щиру правду,

А ще, може, й славу...

Вірить , що українці добрі, милосердні

«Шкала почуттів»

За допомогою «Шкали почуттів » зобразіть стан  ліричного героя протягом твору

 

                                        

V. Узагальнення і систематизація знань.

 Робота з таблицею

Тема

звернення Т. Шевченка до своїх дум із сподіванням і вірою  у вільне життя співвітчизників.

Ідея

тільки впевненість у щасливе життя, наполегливість допоможе змінити соціальний устрій; засудження слабкості, поневірянь, байдужості, що роблять людину рабом.

Основна думка

думка про нещасливу долю свого народу не залишає поета протягом усього часу перебування на солдатчині.

Жанр громадянська лірика

VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Міні- бесіда

Пригадайте, яку мету ви поставили перед собою на уроці. Чи вдалося вам її досягти? Відповідь обгрунтуйте.

VII. Домашнє завдання. Вивчити уривок вірша «Думи мої…» напам’ять.

                           

 

Прочитано 1922 разів