Тема. Вживання великої літери. Лапки у власних назвах.
Мета:
- систематизувати матеріал про вживання великої літери й лапок у власних назвах, розглянути складні випадки правопису;
- удосконалювати орфографічні навички і вміння;
- формувати вміння обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом;
- розвивати пам’ять, мислення, увагу;
- виховувати любов і повагу до рідного краю, його історії та культури.
Тип уроку: урок систематизації й узагальнення знань, умінь і навичок.
Вид уроку: урок-екскурсія.
Методи й прийоми роботи: розповідь, спостереження й аналізу мовних явищ, метод вправ; тестування, прийом «Незакінчене речення», «Лови помилку!», різні види граматичного розбору (синтаксичний, фонетичний, морфемний), мультимедійна відеопрезентація, визначення теми й основної думки тексту.
Обладнання: опорна таблиця «Велика літера та лапки у власних назвах», мультимедійний презентаційний матеріал, текст для роботи в групах, дидактичний матеріал, буклети «Наш край».
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Підготовка до сприймання. Мотивація навчальної діяльності.
Добрий день, учні й гості нашого уроку!
Як ваш настрій? Спробуйте висловити його за допомогою кількох прикметників ( веселий, тривожний, радісний, сонячний, похмурий, осінній…).
Хоча й погода не тішить нас сьогодні сонечком, за вікном осінь, але нашому місту дуже пасує осінь. І так хочеться, щоби всім на душі було приємно й радісно. А тому спробую вам подарувати свій настрій віршем Ліни Костенко:
Мене дивує, що в дитинстві
Мене нічого не дивувало.
Ходив гарбуз по городу.
На яблуні сиділа Жар-птиця.
Під вікном у нас на травичці
Жабка, мишка і півник жили в рукавичці.
А тепер – якийсь листочок осінні
І вже стоїш в потрясінні.
Бажаю і вам таких приємних «потрясінь» від осені і від сьогоднішнього уроку! Тема нашого уроку – «Вживання великої літери. Лапки у власних назвах». Запишіть у зошитах тему уроку.
Ця тема для вас не нова, і на домашнє завдання слід було повторити правопис власних назв. На столах у вас опорна таблиця «Велика літера та лапки у власних назвах», яку ви можете використовувати протягом уроку.
Це одна з тем, засвоївши яку, ви зможете пишатися собою.
Сподіваюся на плідну співпрацю на уроці і на вашу активність.
2. Дайте відповідь на запитання: «Навіщо мені знати правила вживання великої букви і лапок у власних назвах?»
Імовірні відповіді:
- щоби навчитися грамотно писати;
- щоби підготуватися до ЗНО;
- щоби отримати гарну оцінку на уроці;
- щоби правильно написати заяву при вступі у виш.
Дякую! Отже, тема для вас дійсно важлива. Тож допоможіть мені сформулювати мету уроку, послуговуючись словами:
- систематизувати… (знання про написання власних назв)
- удосконалювати… (вміння написання власних назв)
- розвивати …(усне й писемне мовлення)
- виховувати … (любов до рідного слова)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Орфографічний диктант із ключем.
Національна гвардія України, книгарня «Ярослав Мудрий», Андріївський узвіз, Києво-Могилянська академія, Музей магії, Шевченківська премія, озеро Синевир, видавництво «Дніпро», мис Доброї Надії, Кримський півострів, орден Пошани, Різдвяні свята, Аскольдова могила, Йосипове прохання, тернопільські фонтани.
Підкресліть першу літеру у тих власних назвах, у яких лише перше слово пишемо з великої літери. (НАШ КРАЙ)
Отже, крім мовної теми, ми сьогодні перегорнемо декілька сторінок з історії нашого краю, поговоримо про те, чим пишається наш край, здійснимо віртуальну екскурсію вулицями Тернополя.
ІІІ. Сприйняття і практичне засвоєння навчального матеріалу.
- Пояснювальний диктант.
Запишіть речення. Поясніть орфограми.
- 1)Іван Пулюй дбав про національне відродження України, перекладав релігійну літературу, зокрема Біблію, боровся за створення українського університету у Львові, заснував фонд підтримки студентства у Відні.
Поясніть орфограми, розділові знаки в реченні. Виконайте повний синтаксичний розбір речення. Зробіть звукозапис слова відродження, розберіть його забудовою.
- Старий замок зведений на лівому березі Серету в урочищі Сопільче для охорони південно-східних кордонів Речі Посполитої від нападів кримських татар.
У цьому реченні йдеться про найстарішу споруду Тернополя – Старий замок. Це пам’ятка чи пам’ятник архітектури?
Лексична робота. Пароніми. Пам’ятка - пам’ятник.
- Пам’ятник – скульптурна споруда в пам’ять чи на честь кого-, чого-небудь.
- Пам’ятка – предмет матеріальної культури минулого.
Скористайтеся словником паронімів (за потреби).
А які ще пам’ятки історії та культури нашого міста ви знаєте?
(Старий замок (Тернопільський замок), церква Воздвиження Чесного Хреста (Надставна церква), церква Різдва Христового (Середня церква), собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці).
- Прийом «Лови помилку!»
Віртуальна екскурсія вулицями нашого міста. Відеопрезентація.
А зараз ми зробимо віртуальну прогулянку вулицями нашого міста і звернемо увагу на написання власних назв і не тільки…
Знайдіть і виправте помилки в написанні слів. Обгрунтуйте їх написання правилами правопису. Укажіть тип помилки.
- вулиця Об’їзна
- капучино
- лате
- ресторан «Братислава»
- «Стара піцерія»
- піцерія «Піца з п’єцу»
- вулиця Лесі Українки
- мережа ресторанів «Два гуся».
- Відеопрезентація учнів про складні випадки написання власних назв і лапок у власних назвах.
Двоє учнів мали випереджувальне завдання. Їм слід було проаналізувати правила вживання великої літери і лапок у власних назвах і обрати лише три з них, які, на їхню думку, є найскладнішими, на які варто звернути особливу увагу.
Учень І.
- У назвах найвищих державних українських і міжнародних установ і посад,назвах груп або союзів держав, найвищих міжнародних організацій усі слова пишуться з великої літери:
- Верховна Рада України
- Кабінет Міністрів України
- Конституційний Суд України
- Європейський Союз
- Товариство Червоного Хреста (але Міжнародний комітет Червоного Хреста), бо родова назва пишеться з малої букви.
- Тільки перше слово пишеться з великої літери у назвах державних, партійних, громадських установ і організацій, міністерств України та інших держав, а також найважливіших документів:
- Національна гвардія України
- Міністерство культури й мистецтв України
- Акт проголошення незалежності України
Це стосується і назв установ місцевого значення, а також назв навчальних закладів, науково-дослідних установ, театрів, музеїв, підприємств:
- Бережанська районна державна адміністрація
- Тернопільський національний університет імені Володимира Гнатюка
- Академія наук України
- Ще хотів би звернути увагу на написання назв таких навчальних закладів:
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
- Національний університет «Києво-Могилянська академія»
- Національний університет «Львівська політехніка»
- Національний університет «Острозька академія»
Учень ІІ
- орден Незалежності
- орден княгині Ольги
- орден Держави
Якщо така назва береться в лапки, то теж із великої літери пишеться тільки перше слово та власне ім’я, що входить до складу цієї назви:
- орден «Бойовий волонтер України» (учень нашої школи Ракович Віталій)
- медаль «Сильний духом»
Зверніть увагу. Якщо від слів орден або медаль ставиться питання «чого?», то така назва в лапки не береться.
- З великої літери пишуться прикметники, утворені від власних особових назв за допомогою суфіксів
- -ів- (-ова-, -ове-, -еве-)
- -їв (-єва-, -єве-)
- -ин- (-ина-, -ине-)
- -їн (-їна-, -їне-)
- Андрієві книжки
- Грінченків словник
- Маріїн лист
- Лесине слово
- Шевченкові поезії
- З малої літери пишуться відносні прикметники, утворені від власних назв за допомогою суфіксів
- -івськ- (-ївськ-)
- -инськ- (-їнськ-)
- франківські сонети
- шевченівський стиль
Але якщо прикметники із суфіксом -ськ- мають значення «імені когось», «пам’яті когось», то вони пишуться з великої літери:
- Шевченківські дні
- Нобелівська премія
- Редагування тексту. Робота в групах.
- І група - визначити тип мовлення, стиль тексту, сформулювати тему й основну думку тексту.
- ІІ група – знайти і виправити орфографічні помилки, обгрунтувати їх написання відповідним правилом.
- ІІІ група – знайти і виправити пунктуаційні помилки, обгрунтувати свій вибір.
- ІV група – знайти і виправити лексичні й граматичні помилки.
Іван Марчук
Він народився 1936 року на Тернопільщині в селі Москалівка в родині ткача. Потім завершив факультет кераміки львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва. Належить до мистецького контексту шісдесятників, автор понад чотири тисячі картин. Довгий період митець працював закордоном, в Австралії, Канаді та США.
До речі усесвітньо відомий художник був двічі не прийнятий до Спілки Художників України: його звинувачували в націоналізмі та формалізмі. Та він на це не зважав, адже в нього було головне: нескінченний світ і своє бачення цього світу. Іван Марчук – карколомний експериментатор. Свої твори автор поділяє на десять циклів, а саме – «Пейзаж», «Кольорові прелюдії», «Нові експресії», «Портрети» тощо.
Зараз Іван Марчук ––лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, живе і працює в Києві. «Для мене мистецтво – це життя й одкровення, я працюю 365 днів на рік», – говорить художник.
За матеріалами виставки
У 2007 році Іван Марчук потрапив до рейтингу 100 геніїв сучасності, який уклала британська газета «Дейлі телеграф». Іван Марчук є засновником нових стилів у мистецтві, зокрема «пльонтанізму» (таку назву митець жартома дав своєму стилю: його картини ніби створені з клубочків чудернацьких ниток).
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
Виконання тестових завдань (Перевірка за допомогою програми Plickers).
- Укажіть рядок, у якому всі слова пишуться з великої літери
- А. (С,с)пілка (П,п)исьменників (У,у)країни
- Б. (К,к)онституційний (С,с)уд (У,у)країни
- В. (Н,н)ародний (Д,д)епутат (У,у)країни
- Г. (Л,л)іберально-(Д,д)емократична(П,п)артія (У,у)країни
- З великої літери треба писати лише перше слово у власній назві
- А. (Ч,ч)умацький (Ш,ш)лях (сузір’я)
- Б. (А,а)андріївський (У,у)звіз
- В. (Д,д)ержава (Б,б)ахрейн
- Г. (Ш,ш)шевченківська (Е,е)поха
- Власну назву треба брати в лапки у всіх рядках, ОКРІМ
- А. орден Святої Ольги
- Б. кінофільм Земля
- В. фабрика Світоч
- Г. торт Київський
- А. трагікомедія Мартин Боруля
- Б. місто Острог
- В. станція метро Дарниця
- Г. страхова фірма Оранта
- А. (Д,д)ень народження
- Б. село Великі (Г,г)аї
- В. День (У,у)чителя
- Г. (О,о)стрів Мадагаскар
6) З великої літери треба писати обидва слова в рядку
- А. (Є,є)вропейський (С,с)оюз
- Б. (О,о)стрів (X,х)ортиця
- В. (Г,г)етьман (М,м)азепа
- Г. (М,м)айдан (Н,н)езалежності
- Рефлексія змісту соціокультурної змістової лінії.
Доповнити сенкан про Тернопільщину прикметниками й дієсловами.
Тернопільщина
(Рідна, найдорожча, талановита, щедра, красива)
(Дивує, захоплює, заворожує)
Тернопілля – мій рідний край.
Батьківщина
- Рефлексія змісту навчального матеріалу.
Прийом «Незакінчене речення»
- Сьогодні я дізнався…
- Було цікаво…
- Я зрозумів, що…
- Урок дав мені для життя…
- Мені захотілося…
- Мене надихнуло…
- Рефлексія настрою. Комплімент-похвала: «Дякую всім за урок. Ви були дуже активними і показали чудові результати!»
ІV. Домашнє завдання та інструктаж до нього.
На пам’ять про сьогоднішній урок я вам приготувала буклет « Казка, у якій ми живемо…». У ньому ви знайдете інформацію про наш край: його природні перлини, духовні святині та людей, про яких можна сказати - сіль землі Тернопільської. Опрацюйте зміст буклету, особливу увагу зверніть на правопис власних назв.
Обов’язково.
Виписати з буклета 20 слів з орфограмою «Велика літера і лапки у власних назвах», пояснити їх написання
За бажанням.
Написати твір-роздум з елементами опису «Мої враження від картин Івана Марчука».Творчі роботи можете надіслати мені електронною поштою або написати в зошиті.
Акмеологічна скарбничка
- Написання власних назв бажано перевіряти за словником.
- Мій край – чарівний і неповторний, земля талановитих людей.
- Я хочу дізнатися більше про відомих людей Тернопільщини.