Неділя, 27 січня 2019 04:11

Орфоепічна помилка. Автор - учитель ТУГ Колодій А.Р.

Тема:          Орфоепічна помилка.

Мета:                  

         * навчальна: поглибити знання учнів про фонетичну транскрипцію,

орфоепічний словник; формувати вміння правильно вимовляти слова пояснювати орфоепічну помилку відповідно до вивчених правил.

* розвивальна: розвивати усне та писемне мовлення учнів, уважність,

критичне мислення;

* виховна: виховувати культуру спілкування.

Очікувані результати:

–      –  Знаннєвий складник:

–       учні знають, що таке орфоепічна помилка; уміють з’ясувати правильну вимову слова за орфоепічним словником.

Діяльнісний складник:

–       учні користуються орфоепічним словником, словником наголосів; помічають, і виправляють орфоепічні помилки відповідно до вивчених правил.

Ціннісний складник:

–       усвідомлює красу, естетичну довершеність української мови, зокрема її милозвучність і мелодійність.

Обладнання:   орфоепічний, орфографічний словники, підручники, зошити,

«світлофори», відеозапис привітання товаришеві з днем народження, зображення риби на плакаті для «Риб’ячої кістки».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

  1. Створення емоційної атмосфери.
    1. 1.Виразне читання вірша.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля.

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля,

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядати свій сад.

                                                        М. Рильський

  1. 2.Бесіда за прослуханим.

–                  Хто з вас може назвати себе садівником? Чому?

–                  Який сад, на думку М. Рильського, потрібно доглядати?

–                  Яким словом о овочем чи фруктом зі свого саду ви можете похвалитися?

  1. Актуалізація опорних знань учнів.
    1. 1.Метод «Правильні і неправильні судженні» за допомогою «світлофор»

(Якщо судження правильне – учні підіймають зелений колір, а якщо неправильне судження – червоний).

  1. Розділ науки про мову, вивчає правильну вимову слів, називається орфоепією.
  2. Щоб передати на письмі, як вимовляється слово, використовуються фонетичну транскрипцію (звукопис).
  3. Позначення місця наголосу у звукописі є обов’язковим.
  4. Склад – ще частина слова, яка вимовляється одним -двома поштовхами, видихуваного повітря.
  5. Скорочення при переносі не відкривають від слів, яких вини стосуються.
  6. Наголошеними в українській мові можуть бути різні за порядком склади. Це вільний наголос.
  7. Байду́же і ба́йдуже, весняни́й і весня́ний, ще слова з рухомими наголосами.
  8. У ви́падку доро́га – дорога́ зміна наголосу змінює значення слова.
  9. З’ясувати правильну вимову слова можна за орфоепічним словником.
  10. Мотивація навчання.
    1. 1.Перегляд відеозапису

(привітання товаришеві з днем народження, який ілюструє недотримання правил орфоепії)

  1. 2.Проблемне питання.

Яких помилок припустився товариш у вітальному слові?

  1. Оголошення теми й очікуваних результатів.

ІІ. Основна частина уроку.

  1. Опрацювання теоретичного матеріалу.
    1. 1.Метод «Робота в парах»

(До статті на ст. 110 пара учнів складає карту поняття «орфоепічна помилка» і презентує її).

  1. 2.Гра «Диктор»

(Виготовлення записані фонетичною транскрипцією слова за     впр. 221).

  1. 3.Гра «Від звукопису – до літер» (Записати літерами подані звукописом слова)
  2. 4.Бліц-опитування.

–         Як позначається у звукописі м’якість приголосного?

–         Як позначається нечітка вимова голосних звуків у ненаголошеному складі?

–         Назвіть слова, написання яких викликало у вас труднощі. Яке відоме вам із початкових класів правило ви застосували, щоб записати ці слова правильно?

–         За яким словником можна з’ясувати їхнє написання?

  1. Практична робота.
    1. 1.Робота з орфоепічним словником

(Прочитати слова впр. 222 відповідно до правил української орфоепії, звіритися з орфоепічним словником).

  1. 2.Лінгвістичне дослідження.

(Розкажіть про будову словника правильні вимови слів).

  1. 3.Хвилинка фольклору (Впр. 223)

(Подану звукописом загадку запишіть літерами й передайте звукописом. Сформулюйте правило, яке пояснює написання цього слова)

  1. 4.Гра «Знайди орфоепічну помилку».

(Учитель зачитує слова, дотримуючись або припускаючись правил орфоепії. Учні «світлофорами» сигналізують орфоепічну помилку).

Весна, зима, джміль, ведмедиця, кулінарія, столяр, приятель, центнер, загадка, подруга.

ІІІ. Рефлексія.

  1. Метод «Риб’яча кістка»

(Зробіть висновок на основі проблеми, фактів і наслідків)

Факт

                                [п́ат]                [лемо́н]            [сило́]

       
   
     
 

Висновок

                                                                         пят                                     лемон                     сило

  1. Прийом.

«Продовжіть речення»

–       Я не вмів(-ла), а тепер умію…

  1. Домашнє завдання.

Зробити аудіозапис привітання товаришеві з днем народження. Дотримуйте правил орфоепії. Особливу увагу зверніть на наголошення слів.

Прочитано 1362 разів