Вівторок, 15 листопада 2016 20:46

Вимова і правопис префіксів роз-, без-. Автор - учитель ТУГ Колодій А.Р.

Тема:          Вимова і правопис префіксів роз-, без-.

Мета:                  

* навчальна: удосконалити вимову приголосних звуків за нормами літературної вимови; ознайомити учнів з вживанням префіксів роз-, без-; навчити правильно писати слова з префіксами роз-, без-.

* розвиваюча: розвивати творчі вміння використання слів з поданими префіксами при побудові власних висловлювань, розвивати усне і писемне мовлення, критичне мислення.

* виховна: виховувати пошану до української мови.

Очікувані результати:

Знаннєвий складник:

–       учні правильно записують слова з вивченими орфограмами, обґрунтовують написання слів відповідними орфографічними правилами.

Діяльнісний складник.

–       учні вимовляють звуки відповідно до правил орфоепії, помічають і виправляють орфоепічні і орфографічні помилки відповідно до вивчених правил.

Ціннісний складник.

–       учні усвідомлюють красу, естетичну довершеність української мови.

Обладнання: підручники, зошити, таблиці для методу «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»; наліпки із зображенням кількості балів для самооцінювання на берегах зошита; орфографічний, орфоепічний словники; словник антонімів.

Тип уроку: урок формувань умінь і навичок.

Перебіг уроку

І. Вступна частина.

  1. Створення сприятливого психологічного клімату на уроці.
    1. 1.Прийом «Аутотренінг» (повторити за вчителем такі фрази:
      1. Я – творча особистість!
      2. Я все зможу!
      3. Мені все вдасться!
      4. Я – старанний!
  2. Актуалізація опорних знань.
    1. 1.Прийом «Теоретичний колоквіум» (Правильна відповідь = наліпці з 1 балом):
      1. Що ви знаєте про уподібнення приголосних?
      2. Як вимовляємо дзвінкий приголосний [з] у кінці слова? Перед шиплячими [ш], [ч], [ж], [дж]? Перед глухими приголосними?
      3. Чим відрізняється звукопис слова від його орфографічного написання?
  3. 2.Словниковий диктант (правильно записане слово 0,5 бала).

Вокзал, ходьба, футбол, розжарити, безпорадна, кігті, книжка, гриб, губка, розпач, спитати, зшити.

  1. 3.Перевірка словникового диктанту в парах (обмін зошитами; оцінювання наліпками).
  2. Мотиваційна функція.
    1. 1.Прийом «Фразеологічний детектив».

(Читання вірша вчителем).

Посварилися ми з братом,

Брат мовчав, і я мовчав,

А дідусь обох повчав:

– Що це ви розбили глека?

Так до бійки недалеко!

Братик, плачучи сказав:

– Глека я не розбивав!..

Ну й дідусь мій Веремій!

Що він каже? Зрозумій.

                                     Г. Бойко

–     Допоможіть братам порозумітися з дідусем.

–     Де можна знайти значення вислову «розбити глека»?

–     За допомогою якої значущої частини слова утворилося слово «розбити»?

  1. Оголошення теми уроку та очікуваних результатів (учитель роздає учням таблиці «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися», які учні заповнюють (лише перші дві колонки).

ІІ. Основна частина уроку.

  1. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу.
    1. 1.Метод «Кластер» (учні дописують ту, інформацію щодо теми уроку, яка їм відома).

                              Вимова  і правопис префіксів роз-, без

  1. 2.Опрацювання теоретичного матеріалу з підручника на ст.. 121 (учні пастою іншого кольору дописують до «Кластера» нову інформацію).
  2. 3.Гра «Диктор».

(Прочитати речення впр. 251, дотримуючи правил орфоепії).

  1. 4.Антонімічний калейдоскоп.

(Від поданих слів впр. 252 за допомогою префікса без- утворити слова протилежного значення; записати антонімічні пари.

! Для охочих: дібрати антоніми зі словника).

  1. Осмислення здобутих знань у процесі практичної роботи.
    1. 1.Робота в парах.

(Переписати прислів’я із впр. 253, уставляючи на місці крапок дібрані із довідки та поставлені в потрібній формі слова, підкреслити вжиті в прислів’ях антоніми).

  1. 2.Розподільний самодиктант (із впр. 254 переписати слова, уставляючи на місці крапок:

І варіант – префікс роз-;

ІІ варіант – префікс без-;

Виділені слова передати фонетичною транскрипцією).

  1. 3.Робота з Тлумачним словником у кінці підручника.

Духовний, духовність.

Дайте письмову відповідь на питання:

У який спосіб можна виплекати духовність у собі?

  1. 4.Гра «Орфографічний олімп».

(Подані фонетичною транскрипцією слова записати літерами, позначити орфограму).

ІІІ. Рефлексія.

  1. Метод. «незакінчені речення».

–       На вимовлення слів із префіксами роз-, без- впливає наступне…

–       Дзвінкий [з] у префіксах роз-, без- може оголошуватися перед…

–       Префікси роз-, без- пишемо завжди…

  1. Метод «Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися».

(Учні заповнюють 3-тю колонку).

  1. Прийом «Світлофор»

(Червоний – ні, Зелений – так, Жовтий – частково).

Учитель зачитує фрази:

  1. Я – творча особистість.
  2. Мені вже вдалося.
  3. Я – наполегливий, -ва.

(Оцінювання вчитель здійснює за наліпками у зошитах).

  1. Домашнє завдання.
  2. Вивчити правила на ст. 121; повторити правила § 17–23.
  3. Виконати впр. 256.
  4. Пояснити вислів «метушня в навчанні», використовуючи слова: розказати, розпланувати, безперечний, розрахувати.
Прочитано 535 разів