Тема: Склад. Наголос. Орфоепічний словник, словник наголосів.
Мета:
- навчальна: поглибити знання учнів про склад на наголос; ознайомити з орфоепічним словником і словником наголосів; формувати вміння та навички ділити слова на склади, правильно вимовляти наголошені і ненаголошені голосні;
- розвивальна: розвивати критичне мислення учнів; усне та писемне мовлення;
- виховна: виховувати культуру спілкування, замилування рідною мовою.
Очікувані результати:
– Знаннєвий складник:
– учні знають, що таке наголос, логічний наголос, уміють пояснити його роль в усному мовленні.
– знають, як користуватися орфоепічним словником та словником наголосів, уміють пояснити орфоепічну помилку.
Діяльнісний складник:
– поділяють слова на склади, використовують логічний наголос;
– знаходять і виправляють орфоепічні помилки відповідно до вивчених правил.
Ціннісний складник:
– усвідомлюють милозвучність і мелодійність української мови, її естетичну довершеність.
Обладнання: Орфографічний, орфоепічний словники, словник наголосів,
презентація, підручники з української мови (О.П. Глазова), зошити, «світлофори», карти «Правильно», «Неправильно» для методу «Займи позицію».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Перебіг уроку.
І. Вступна частина.
- Створення емоційної атмосфери.
Прийом «Подаруй мені слово»
Розпочинає вчитель, а учні продовжують:
«Я дарую вам усім радість…»
- Актуалізація опорних знань учнів.
- 1.Метод «Передбачення на основі опорних слів»
Презентація. Слайд № 2
(Учні читають скоромовки. Чи змінюють значення слова від перестановки складів? Що таке склад?)
- Кошеня навкруг дивана
Ходить рано-рано-рано
Сонні очі продира:
– Де нора-нора-нора.
А. Камінчук
Ми його перемогли,
Бо ми з липи-липи-липи,
Чай пили-пили-пили.
Г. Чубач
Презентація. Слайд № 3
(Прочитайте словосполучення, позначте у виділених словах місце наголосу, поясніть лексичне значення слів)
Парне катання, парне молоко.
- Мотивація навчання
- 1.Прийом «Лінгвістичне дослідження»
Презентація. Слайд № 4
(Прочитати речення. Вкажіть помилки. Що необхідно знати учениці, яка допустила такі помилки)
Мама пошила плаття з а́-тласу.
Оголошення теми й очікуваних результатів.
(робота у зошитах. На дошці – дата, тема уроку, очікувані результати).
ІІ. Основна частина уроку.
- Опрацювання теоретичного матеріалу.
- 1.Метод «Опорні слова» (Презентація. Слайд № 5)
- 2.Робота за підручником.
(учні виписують у зошит із підручника тлумачення тих понять які для них є незрозумілими).
- 3.Прийом «Світлофор» (Вчитель називає кожну позицію зі слайду № 5, а учні «світлофорами» показують як вони засвоїли дане питання).
- 4.Філологічна порада.
- Практична робота.
- 1.Із впр. 211 виписати слова:
І варіант – двоскладові,
ІІ варіант – багатоскладові, поділивши їх на склади.
- 2.Фольклорна розминка.
(учитель ділить учнів на 4 варіанти):
|
|
І варіант – впр. 212 (реч. №1) переписати прислів’я
ІІ варіант – впр. 212 (реч. № 2) поділяючи рисками виділені
ІІІ варіант – впр. 212 (реч. № 3) слова на склади; у дужках
ІV варіант – впр. 212 (реч. № 4) укажіть кількість складів,
визначте відкриті та закриті склади буквами «В», «З»
! Поясніть значення прислів’я та написання не зі словами:
|
|
І варіант – впр. 213 (реч. №1) відгадайте загадку
ІІ варіант – впр. 213 (реч. № 2) Слово – відгадку запишіть,
ІІІ варіант – впр. 213 (реч. № 3) поділивши рисками на склади
ІV варіант – впр. 214 (реч. № 4) для перенесу. Прокоментуйте.
- Гра «Я – вчитель»
(Опрацювавши теоретичний матеріал у підручнику на ст.. 107–108, однокласникам даний запис) розшифруйте.
Наголос в українській мова
Вільний Рухомий Подвійне
- «Мозаїка»
(Із впр. 219 наголошення передайте звукозаписом слова з наголосом на другому складі, перевірте себе за «орфоепічним словником»).
- «Перевір себе»
(У підручнику на с. 236 подані слова зі «Шкільного словника наголосів української мови», наголошування яких викликає певні труднощі. Запам’ятайте їх).
ІІІ. Рефлексія.
- Метод «Займи позицію»
(Вчитель зачитує слова, дотримуючись і не дотримуючись правил орфоепії, а учні стають навпроти певного запису: «Правильно», «Неправильно»).
Алфавіт́, ба́йдуже́, ведмеди́ця, ви́падок, дочка́, дро́ва, за́гадка, куліна́рія, обіця́нка, о́лень, по́друга, по́ми́лка, спи́на, це́нтнер, шофе́р.
- Творча хвилинка.
(Презентація, Слайд № 6)
Прочитайте й поясніть значення слів.
Складіть із ними речення.
Роботи́ – ро́боти.
Жи́ли – жили́.
- Домашнє завдання.
- Складіть словничок – перелік часто вживаних слів, у наголошуванні яких трапляються помилки.
- Виконайте текстові завдання онлайн (ст.109).