П'ятниця, 06 квітня 2018 10:27

Правила вживання апострофа. Автор - учитель ТЗОШ№14 Г.Снітовська

Тема: Правила вживання апострофа.

Соціокультурна тема уроку: Я й національна культура.

Мета:

навчальна – повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом;

виховна – виховувати наполегливість у роботі, цікавість до слова, повагу до національної культури;

розвивальна – розвивати увагу, спостережливість, навички самостійної роботи.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Методи навчання: Спостереження учнів над мовою, бесіда, робота з підручником, вправи.

Засоби навчання: Підручник.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

Запишіть слова з йо та ьо у два стовпчики.

Серйозний, Соловйов, мужньо, тьохкати, медальйон, раннього, кольоровий, підйомний, крайовий, осіннього, третього, зйомка,пізньої, сльозою.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Відгадайте загадки

Б'ють мене старі й малі,

І в повітрі, й на землі.

Та від цього не вмираю.

Тільки весело стрибаю. (М'яч)

Підійме найменша дитина, а через хату не перекине найдужча людина. (Пір'їна).

−       Який специфічний знак криється в цих словах-відгадках?

−       Що ви пам’ятаєте з початкових класів про апостроф?

−       Якою повинна бути вимова слів із апострофом?

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Дорогі діти! Сьогодні на уроці ми з вами працюватимемо над темою «Вимова та написання слів з апострофом». Під кінець уроку ви повинні знати правила вживання апострофа, уміти правильно вимовляти й писати слова з апострофом, вільно користуватися ними в мовленні. Сподіваюся, усі отримають величезне задоволення від уроку, вкотре переконаються у своїх знаннях і вміннях. Тож бажаю вам гарного настрою й успіхів.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Апостроф позначає роздільну вимову звуків, пишеться перед літерами я, ю, є, ї і вказує, що вони позначають два звуки. Якщо ж ці букви вказують на м’якість попереднього приголосного, апостроф не ставиться.

1. Мовознавче дослідження. Розгляньте слова, записані у дві колонки. Спро­буйте самостійно сформулювати правила вживання апострофа:

1. Б’ють, п’ють, дев’ять,           1. Свято, духмяний, мавпячий,

м’ята, жираф’ячий.                   різьбяр.

2. Сузір'я, міжгір’я, пір'я.        Але: верб'я, торф’яний, черв'як.

3. Від'їзд, роз'ятрити,               2. Курйоз, серйозний.

з'єднати, дит’ясла.                     3. Рясно, рюкзак.

4. Лук'ян, Лук'янченко.

Для підтвердження наших висновків розглянемо таблицю в підручнику.

Апостроф

Знак апострофа у слові

лиш тоді поставиться,

якщо голос через [й]

раптом спотикається.

Вимовляємо плавно й ніжно:

свято, мавпячий, зоря.

Але рвучко й неспокійно:

б'ю, п'ю, в'янути, бур'ян.

2. Вправа 321 (усно).

V. Систематизація й узагальнення знань.

1. Запишіть, пояснюючи орфограми.

Солов’їний, жираф’ячий, в’ється, солом’я­ний, святковий, плоскогір’я, пів’ями, без’ядерний, рядок.

2. Вправа «Конструктор»

Від поданих слів утворіть: а) прикметники; б) дієслова з префіксом роз-

а) морква, олово, риба, дерево, мавпа, камінь, тьма;

б) їхати, єднати, їсти, ятрити.

Прослухайте народні прикмети. Випишіть слова з апострофом, поясніть їх написання.

Рум'яний вечір і сірий ранок − на хорошу погоду. Жаб'ячий хор цілу ніч − на хорошу погоду. Чайка з'явилась − незабаром крига рушить. Граки з криком в'ються над гніздами − погода зміниться.

4. Диктант із таємницею

Випишіть слова послідовно у дві колонки: 1) ті, у яких є апостроф; 2) ті, у яких немає.

В'яжу, узгір'я, дит'ясла, моряк, скам'янів, здоров'я, свято, полум'я, чеберяти, скип'ятити, вип'є, п'єса, одяг, ув'язнений, вечеря, матір'ю, ад’ютант.

Підкресліть другу букву кожного слова, якщо завдання виконане правильно, то зможете прочитати відоме прислів’я (Язик до Києва доведе).

     5. Вправа-асоціація

Учитель показує картки, якщо в назві вживається апостроф – учні піднімають руки вгору (див. додаток 1).

6. «Лінгвістичний волейбол»

Учні передають одне одному маленький м’ячик, називаючи при цьому

слова з відповідною орфограмою.

Одне з цих слів уведіть в речення.

VІ. Підсумки уроку й повідомлення домашнього завдання

  • Бесіда

1) Із якою метою вживається в словах апостроф?

2) Перед якими буквами він ставиться?

3) Скільки звуків тоді позначають ці букви?

4) За якої умови після б, п, в, м, ф апостроф не пишемо?                                                                                                                  

5) У яких випадках після р пишемо апостроф?                                                                                                                                          

    6) Після яких префіксів пишемо апостроф?                                                                                                                                            

7) У яких іменах чи прізвищах людей пишемо апостроф?    

Завдання додому: §45, вправи 320, 322.

Прочитано 732 разів