Вівторок, 19 березня 2024 12:03

Тарас Шевченко – національний Пророк and the Genius of Ukrainian Literature. Авторки: Халімон Марія Богданівна, учителька УМЛ Тернопільської СШ№5, та Савельєва Ірина Ярославівна, учителька англійської мови Тернопільської СШ№5

CLIL-урок  у 6 класі ТСШ№5. Тема " Тарас Шевченко – національний Пророк and the Genius of Ukrainian Literature". Урок провели Халімон Марія Богданівна, учителька української мови і літератури, та Савельєва Ірина Ярославівна, учителька англійської мови.

Тема уроку: Тарас Шевченко – національний Пророк, the Patriotand Genius of Ukrainian Literature.

Мета: актуалізувати знання шестикласників про життя та творчість Тараса Шевченка, прочитати та проаналізувати твір «Іван Підкова», з’ясувати, що таке патріотичні мотиви і як їх описано у творі, порівнявши Героїв минулого і сучасності, ознайомити здобувачів освіти із музичними композиціями на твори Генія та перекладами англійською мовою поезій Кобзаря, уміти розрізняти поему та її особливості, розвивати фантазію у дітей та проявляти її у мистецькому руслі, формувати уміння працювати у групах, навчити застосовувати QR-коди для виконання домашнього завдання.

Тип уроку: інтегрований(українська література та англійська мова)

Обладнання: Кобзар, портрет Т. Шевченка, вишиті декорації, роздавальний та наочний матеріал, пазли (з портретом Шевченка), призи у вигляді шоколадок за ескізом пазлів, сопілка, папір, олівці, гаджети.

Перебіг уроку

  1. I.Вступ.

Привітання.Організація класу.

T: Hello, my dear pupils,

I hope, you’re great today.

Remember to be active

On such a pretty day.

This lesson will be special

So, please, switch on your brain.

You’ll learn a lot about

The Genius of Ukraine.

Today you’re also going

To travel back in time,

Discuss some famous figures,

And you will speak your mind.

Уч:Добрий день, любі діти, сьогодні ми зачепимо глибинні пласти нашої літератури і охарактеризуємо спадщину неймовірної людини, талановитого літератора, майстерного художника, пророка і генія української словесності. Для того, щоб дізнатися, хто це, ми з вами проведемо своєрідну вікторину.

  1. II.Актуалізація опорних знань.

Вікторина.

T: Children, before the lesson you were dived into three groups, because you are going to have a lot of team work. And now there is the first task. Here I’ve got three envelopes with different historical dates and geographical names. Your task is to guess these dates and names. So, good luck.

Уч:Якщо текст написаний чорним шрифтом, ви відповідаєте українською мовою, якщо ж червоним – англійською.

За правильні відповіді на питання ви отримаєте певні фішечки, про які ми розкажемо вам укінці уроку. Отож, починаймо.

Для 1 команди:

Moryntsi– a village, where Shevchenko was born

1840– the year, when Kobzar was published

«Живописна Україна» - серія видання картин

Кріпак – статус Шевченка, залежність від пана

Іван Сошенко – український художник, який допоміг викупити Шевченка з кріпацтва

Для 2 команди:

Kyrylivka– theplace where Shevchenko moved to

2500 карбованців – сума, за яку викупили Шевченка із кріпацтва

1838 р. – рік викупу із кріпацтва

Кирило-Мефодіївське товариство – угруповання, у якому брав участь Шевченко і за що був засуджений

Oksana – the first love of Shevchenko

Для 3 команди:

Енгельгардт – пан, у якого був кріпаком Шевченко

Петербурзька академія мистецтв – навчальний заклад Шевченка

1861 - TheyearofShevchenko’s death

Kateryna – the name of Shevchenko’s mother and his sister, the name of his poem

Василь Жуковський – митець, чий портрет було намальовано і продано на аукціоні.

T: Children, you are very active today. Thanks for your answers. Each team gets the points.

(Команди отримують пазли)

  1. III.Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Уч:Як ви вже здогадалися, сьогодні ми працюватимемо над життєвим і творчим шляхом Тараса Григоровича Шевченка. А зараз, будь ласка, запишіть дату і тему уроку: “Тарас Шевченко – національний Пророк, thePatriotandGeniusofUkrainianLiterature. ”

На уроці ми актуалізуємо знання про життєвий і творчий шлях письменника, ознайомимось із поезіями української та англійською мовами, прослухаємо пісні на тексти митця, з’ясуємо патріотичні мотиви його поеми «Іван Підкова».

T: And if you are attentive and hardworking you will get some presents. Do you like the presents? Great!

  1. IV.Основна частина уроку.
  2. 1.Евристична бесіда. Асоціативне гроно.

T: I can see you remember lots of interesting facts about Taras Shevchenko. I’ve got a question for you. Why do we call him the Genius? Why is he a very important person for our Ukrainian nation? To start with, Taras Shevchenko – was a well-educated and outstanding person, who loved Ukraine with all his heart and soul, was a real patriot who fought against serfdom (a kind of slavory). a poet, a writer, an artist, a philosopher, a public and political figure, folklorist, ethnographer, the student of Academy of Arts and the PROPHET.

Prophet is a person who predicts future. Do you understand the meaning of this word?

Уч:А що означає Пророк? У чому полягає його вміння передбачати майбутнє? Що схожого ми бачимо тепер і у часи, коли жив Тарас Григорович?

  1. 2.«Вгадай поезію по емодзі»

https://www.youtube.com/watch?v=Y2oK8as4hUg&ab_channel=LiapasLiterature

Уч:Поезії Тараса Григоровича відомі у всьому світі. Зараз ми перевіримо, як добре ви знаєте зміст поезій Шевченка, здогадавшись назву по емодзі.(Пазли)

  1. 3.Перевірка домашнього завдання. Декламація віршів.

T: The poems of Shevchenko were translated into more than 100 languages. People recite them in different countries on different continents. Your homework was to learn by heart some Shevchenko’s poems both in Ukrainian and in English. Who is eager to recite a poem?

  1. 1)Як умру, то поховайте (The testament)
    Мене на могилі,
    Серед степу широкого,
    На Вкраїні милій,
    Щоб лани широкополі,
    І Дніпро, і кручі
    Було видно, було чути,
    Як реве ревучий.
    Як понесе з України
    У синєє море
    Кров ворожу... отоді я
    І лани, і гори —
    Все покину і полину
    До самого Бога
    Молитися... а до того
    Я не знаю Бога.

Oh bury me, then rise ye up
And break your heavy chains
And water with the tyrants' blood
The freedom you have gained.
And in the great new family,
The family of the free,
With softly spoken, kindly word
Remember also me.

  1. 2)Садок вишневий коло хати (A cherry orchard by the house)

A cherry orchard by the house.
Above the cherries beetles hum.
The plowmen plow the fertile ground
And girls sing songs as they pass by.
It’s evening—mother calls them home.

Сім’я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,

Так соловейко не дaє.


It’s getting dark, and by the house,
A mother lays her young to sleep;
Beside them she too fell asleep.
All now went still, and just the girls
And nightingale their vigil keep.

  1. 3)Мені однаково (It makes no difference to me)

It makes no difference to me,
If I shall live or not in Ukraine
Or whether any one shall think
Of me ‘mid foreign snow and rain.
It makes no difference to me.

В неволі виріс між чужими,
І, неоплаканий своїми,
В неволі, плачучи, умру,
І все з собою заберу —
Малого сліду не покину
На нашій славній Україні,
На нашій — не своїй землі.
I не пом'яне батько з сином,
Не скаже синові: — Молись.
Молися, сину: за Вкраїну
Його замучили колись.

It makes no difference to me,
If that son says a prayer or not.
It makes great difference to me
That evil folk and wicked men
Attack our Ukraine, once so free,
And rob and plunder it at will.
That makes great difference to me.

  1. 4)Мені тринадцятий минало (I was thirteen)

I was thirteen. I herded lambs
Beyond the village on the lea.
The magic of the sun, perhaps,
Or what was it affected me?
I felt with joy all overcome,
As though with God….
The time for lunch had long passed by,
And still among the weeds I lay
And prayed to God…. I know not why
It was so pleasant then to pray
For me, an orphan peasant boy,
Or why such bliss so filled me there?
The sky seemed bright, the village fair,
The very lambs seemed to rejoice!

Та недовго сонце гріло,

Недовго молилось...

Запекло, почервоніло

І райs запалило.

Мов прокинувся, дивлюся:

Село почорніло,

Боже небо голубеє

І те помарніло.

Поглянув я на ягнята —

Не мої ягнята!

Обернувся я на хати —

Нема в мене хати!

Не дав мені Бог нічого!..

І хлинули сльози,

Тяжкі сльози!.. А дівчина

При самій дорозі

Недалеко коло мене

Плоскінь вибирала,

Та й почула, що я плачу.

Прийшла, привітала,

Утирала мої сльози

І поцілувала...

Неначе сонце засіяло,

Неначе все на світі стало

Моє... лани, гаї, сади!..

І ми, жартуючи, погнали

Чужі ягнята до води.

  1. 4.«Я – художник».

T: Taras Shevchenko is also famous for being an artist.

And now I would like you to try yourselves in the role of the artists. Your task is to listen to the part of a poem and draw a picture in 1 minute.

Уч:Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Розкажи, як за горою

Сонечко сідає.

Як у Дніпра веселочка

Воду позичає.

Як широка сокорина

Віти розпустила...

А над самою водою

Верба похилилась.

T: Your time is over. Please, show your masterpieces. They are brilliant. You are very imaginative. Thank you.

(Пазли)

  1. 5.Ознайомлення із музичними композиціями на вірші Шевченка.

Уч:Багато творів митця стали піснями. Це такі музичні композиції, як «Реве та стогне Дніпр широкий», «Іван Підкова», «Борітеся – поборете». Які ви ще знаєте пісні на вірші Шевченка?

Ваша однокласниця підготувала для нас твір «Садок вишневий коло хати» на сопілці.

Гра на сопілці

  1. 6.Фізкультхвилинка. «Думи мої, думи»(караоке)

Уч:Напевне, ви всі уже втомилися, тож відволічімося і разом з вами заспіваймо пісню на слова Кобзаря, яку ви точно знаєте, це «Думи мої, думи» у виконанні Артема Пивоварова.

  1. 7.Вивчення нового матеріалу

Підготовка до перегляду відео.

Уч:А тепер прийшов час ознайомитись із твором Тараса Шевченка, який перенесе нас у часи козацтва та подвигів героїчного минулого – із твором «Іван Підкова». А хто ж такий Іван Підкова і чим відомий в українській культурі, ми дізнаємося, переглянувши відео.

Відео про Івана Підкову

https://www.youtube.com/watch?v=6Q4C4uKDaZc&t=185s&ab_channel=%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F%D0%B1%D0%BE%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%86%D1%82%D0%B2%D1%96%D0%BC.%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%B1%D1%80%D1%8E%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B0

Бесіда за змістом відео. Введення нових слів. Встановлення відповідності.

T: Look at the blackboard please. There are some new words. Let’s match the words with their definitions.

A Patriot – is a person who loves his Motherland

The Hetman - a military commander of Cossacks

A Cossack – a free man, who led a military lifestyle

A Fleet- a group of ships sailing together

To be executed- to be put to death.

Horseshoe - a product designed to protect a horse hoof from wear.

My dear, write down please these words and definitions.

Вставлення нових лексичних одиниць у текст.

T: Now you have a task to fill in the gaps with new vocabulary you have just learnt.

Ivan Pidkova was the Hetman of Zaporozhian Cossacks, the Head of the fleet in the Black Sea. He fought against Turks and Tatars. His nickname was Pidkova, because he could bend a horseshoe with his hands. He wasvery brave and strong. Pidkova was a real patriot of his land. He was executed because of his love to Motherland.

Взаємооцінювання.

T: I can see that you are ready. Let’s check.We’ll make a mutual assessment. Team # 1 will check the answers of team #2, team #2 will check the answers of team #3 and team # 3 will check the answers of team #1. Pay attention to the screen. Is everything ok? You are great today.

(Пазли)

Уч: Отже, ви зрозуміли, що Іван Підкова – флотоводець, гетьман українського козацтва, видатна постать в історії, людина з титанічними фізичними можливостями і сильним характером. Про морський похід отамана ми ознайомимось зараз, прочитавши поему Кобзаря – «Іван Підкова».

Читання тексту твору. Робота з підручником. Ідейно-художній аналіз твору.

Уч:Прочитавши твір, ми чітко можемо визначити його жанр. Як ви думаєте, чим за жанром є «Іван Підкова»?

Поема – це ліро-епічний твір, написаний віршованою формою, який зазвичай розповідає про величні історичні, міфологічні або релігійні події, героїв або легендарні постаті. Доведіть, що твір «Іван Підкова» є поемою, з’ясуйте його тему та ідею.

Робота у групах.

1 команда – довести, що твір «Іван Підкова» - поема.

2 команда – з’ясувати тему твору.

3 команда – з’ясувати ідею твору.

(Пазли)

Порівняння Героїв минулого і сьогодення.

Постать Івана Підкови, яку возвеличив Шевченко у своєму творі як борця за незалежність, ми можемо асоціювати із Героями сьогодення, тих, котрі боряться за право бути під час цієї страшної війни. Одним із таких є Віталій Скакун, перша жертва російсько-української повномасштабної війни, теж флотоводець, морський піхотинець, а ще й наш земляк, адже народився на Тернопільщині у містечку Бережани, він теж, як і Іван Підкова, віддав своє життя за Батьківщину.

Зараз ми переглянемо відео для того, аби зрозуміти страшну ціну подвигу Віталія.

Відео про Віталія Скакуна

https://www.youtube.com/watch?v=kQGXF2ld88s&t=1s&ab_channel=%D0%A2%D0%A1%D0%9D

Тлумачення понять «патріот» та «патріотизм».

T: As you have understood both Ivan Pidkova and Vitalii Skakun were real patriots of our Ukraine. Both of them fought for independence and gave their lives for freedom of our country.

Children , what is your understanding of being a patriot? Which features must a patriot possess? To start with, a patriot has to be brave. What is more, he has to be a true Ukrainian person, who respects our history, national symbols, language, culture and traditions. Pupils, do you consider yourselves as patriots? Why do you think so?

Уч: Як ви вважаєте, хто є істинними патріотами у нашому житті зараз? Чому?

Справді, наші воїни є справжніми Героями і патріотами, адже боряться за спокій і мирне небо для своїх дітей. У нашому класі теж є татусі-захисники – Михна Макара, Кульбачинської Аліни та Дерлиці Тані. Неодноразово наші військові віддають найцінніше у цій боротьбі – свої життя. На жаль, багато родин вже не дочекаються своїх рідних із війни. Одними із таких є теж батьки наших учнів – Гвоздика Дмитра та Бенци Діани. Вшануймо пам’ять усіх полеглих Героїв хвилиною мовчання.

Відображення цих важких подій сьогодення ми бачимо у геніальних творах Шевченка, історії, котра знову повторюється через неусвідомлення помилок минулого.

Хвилина мовчання

https://www.google.com/search?q=%D1%85%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0+%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F&oq=%D1%85%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B8&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqDQgAEAAYgwEYsQMYgAQyDQgAEAAYgwEYsQMYgAQyDQgBEAAYgwEYsQMYgAQyBggCEEUYOTIHCAMQABiABDIHCAQQABiABDIGCAUQRRg8MgYIBhBFGD0yBggHEEUYPagCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&ip=1&vld=cid:a6ae8a2e,vid:HWQJaKHrhKw,st:0

  1. V.Підсумок уроку

Уч:І нехай здійсняться пророчі Тарасові слова:

І на оновленій землі

врага не буде, супостата,

а буде син, і буде мати,

і будуть люде на землі.

Друзі, упродовж уроку у конвертиках ви отримували фішечки. Зараз вам необхідно згуртуватися і скласти пазлик. Просимо підійти до стола по учаснику із однієї команди і об’єднати свої зусилля для досягнення цілі. Тож, уперед!

(Складання пазлів)

T: You were fantastic today. Together we have revised the biography of Shevchenko and realized the importance of Shevchenko’s role for our nation, we have discussed the Poem Ivan Pidkova, we compared two famous figures Ivan Pidkova and Vitalii Skakun and got to know who a real patriot is.

Рефлексія. Самооцінювання

Як ви думаєте, чи досягли ми поставленої мети? Що вам запам’яталося найбільше? Чи виникали труднощі під час уроку?

T: Thank you for your enthusiasm and cooperation.As we have promised, these sweet presents are just for you.

(Вручення призів)

  1. VI.Домашнє завдання.

Уч: Діти, на домашнє завдання вам потрібнопросканувати QR-коди та розпізнати правдивий це факт про Шевченка чи фейк.

T: And write a thankful letter to Taras Shevchenko.

T: We wish you to have a nice and peaceful day.

Уч: Спасибі усім за урок. До зустрічі.

Прочитано 629 разів
Детальніше в цій категорії: « Цикл уроків з теми "Прикментик"