П'ятниця, 10 червня 2016 08:31

Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Автор - учитель ТУГ Гарматюк Л.І.

Тема: Іменник як частина мови. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета: Повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак іменників, формувати загально пізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях, розвивати творчі вміння, використання іменників у власних висловлюваннях, виховувати пошану до народних символів України.

Знати: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль.

Вміти: знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях.

Обладнання: на застеленому вишитим рушником столі лежить хліб – сіль, у вазі – пучок калини. Квітка – таблиця «Іменник як частина мови», роз даткові картки до теми «Конкретні та абстрактні іменники», картки з віршем до теми «Число іменників».

Тип уроку: урок-повторення з елементами поглиблення.

Хід уроку:

І. Організаційно-вступна частина.

1. Оголошення теми, мети.

Сьогодні на уроці ми повторимо й поглибимо ваші знання про одну із частин мови країни Морфології. А про яку – ми зараз дізнаємося, виконавши завдання граматичної арифметики.   

 Ім'я -‘я + ен + ник = іменник.

Отже, ми поглибимо наші знання про іменник як частину мови: його загальне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль.

1 слайд

2. Оголошення епіграфа уроку.  

         Прошу звернути увагу на слова, записані на дошці.

Треба берегти, як зіницю ока, безцінну культурну спадщину нашого народу.

О. Гончар.

Це своєрідний епіграф до лексичного матеріалу теми, яка буде вивчатися на уроці.

3. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку.    

         Технологія «Озвучення очікування результатів»

Як ви вважаєте, якою буде у нас сьогодні робота на уроці?

Учні закінчують речення, почате вчителем «Думаю, робота над темою «Іменник як частина мови» буде…»

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Повідомлення вчителя про гостя з країни Морфологія. Отже, сьогодні до нас на урок завітав дуже поважний гість з країни Морфології – Іменник.

         Все, що оточує нас, - це предмети. Предметів дуже багато, і кожен з них має свою назву. А слова, що є назвами предметів, називаються іменниками.

ІІІ.  Пояснення та поглиблення вивчення матеріалу за опорною квіткою – таблицею.

         Сьогодні у нашій роботі ми будемо використовувати квітку-таблицю.

Пелюстка «Лексичне значення»

1) Знайдіть у вправі 227 та зачитайте визначення іменника. 2 слайд, 3 слайд

2) Усне виконання вправи 227 (за тлумачним словником учні з'ясовують лексичне значення виділеного слова «символом»).

3) Проблемне запитання. Зверніть увагу на стіл. Як ви думаєте, чому він так оформлений? (на столі – хліб – сіль, рушник, калина)

а) Узагальнена учнівська розповідь.

         Тому, що на столі ми бачимо одвічні народні символи: калину, вишиваний рушник, хліб та сіль. Вони – святиня нашого народу.

б) Учнівська розповідь про хліб та сіль.

         Хлібом – сіллю у нас зустрічають гостей, хліб на святах розцвіта в коровай. І кращих немає на світі вістей, ніж «Хліб уродився у рідному краї». Хліб – сіль – нероздільні поняття, адже вирощування хліба – важка та нелегка праця, і поки його виростиш, то сім пудів солі виступить на чолі хлібороба.

в) Учнівська розповідь про калину.

         Про калину в народі говорять: «Червона калина – символ України, бо гілочка червоної калини – символ волі у нашого народу».

г) Учнівська розповідь про рушник.

         Вишиваний рушник – це оберіг, - це символ – благословення, символ материнства, як у пісні співається:

«Рідна мати моя,  ти ночей не доспала

І водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний

На щастя, на долю дала.»

д) Учнівська розповідь.

         Хліб на рушникові – висока ознака гостинності українського народу для кожного хто приходить з чистими та добрими помислами. Цей хліб – для вас, шановні гості.

4) Самодиктант. Записати слова-святині хліб, сіль, рушник, калина.

Ці предмети ми об'єднали словом святиня. Виконайте словниковий самодиктант, запишіть ці іменники – святині, зачитайте їх.

5) Презентація учениці про народні символи. Учні самостійно дописують самодиктант (іменники-святині). 4-14 слайд

Пелюстка «Конкретні та абстрактні іменники» (постійна граматична ознака)

а) Іменники поділяються на конкретні та абстрактні. Це постійні граматичні ознаки. Конкретні іменники називають предмети, явища, які пізнаються органами чуття людини (книга, олівець, нога, вітер, цукор, зоря).

До абстрактних належать іменники, що називають поняття, властивості й ознаки, явища, почуття, одиниці міри та ваги, які не мають конкретного предметного значення (інтеграл, хоробрість, радість, цінність, кохання, гнів, тонна, грам, вольт).

б) Робота з карткою. Вказати, конкретний чи абстрактний іменник: деревій, барвінок, ромашка, вишня, калина, мак, мальва, любисток, волошки.

- Творче завдання: що можете сказати про ці квіти?

- Творче завдання: складіть речення з поданими іменниками.

Учні першого ряду назвуть абстрактні іменники.

Пелюстка «Іменники назви істот та неістот» (постійна граматична ознака)

Наступною постійною граматичною ознакою є поділ іменників на назви істот і не істот.

Гра «Вгадай, істота чи неістота» (діти хлопають в долоні).

Жайворонок, вугілля, дівчина, кошеня, дерево, клен, стіл, листя, сонце, хлопець, синиця, рушник.

Пелюстка «Власні та загальні назви» (постійна морфологічна ознака)

Про загальні та власні іменники (постійну морфологічну ознаку ви прочитаєте у підручнику на ст. 129).

Лінгвістична гра «Назви іменник – власну назву» за кінцевою буквою попереднього слова: Київ…

Пелюстка «Рід іменників» (постійна морфологічна ознака). 15 слайд

Учнівська розповідь про рід іменника.

Тестове завдання: знайди, підкресли та поясни зайве слово: 16 слайд

Сонце, небо, батько.

Земля, Україна, поле.

Герб, прапор, пісня.

Жінка, калина, дуб.

Пелюстка «Число іменника» (не постійна ознака) 17 слайд

У даному вірші вказати число іменників (не постійну ознаку), роздаю вірш на карточці, учні працюють парами по одному рядку.

На Землі великій є одна країна,

Гарна,неповторна, красна, як калина.

І живуть і ній люди добрі, працьовиті

І скажу, вам люди, ще й талановиті.

Землю засівають і вірші складають,

На бандурі грають і пісні співають

Про лани і гори і про синє море,

Про людей і квіти,

То скажіть же, діти, що це за країна?

Наша велика, славна Україна.

Пелюстка «Відмінки іменників» (не постійна ознака) 18 слайд

Усна робота за таблицею про відмінки іменників

Використовуючи таблицю, провідміняйте іменник «хустка».

Пелюстка «Відміни іменників»  19 слайд

За особливостями відмінювання іменники поділяють на 4 відміни.

Назвіть відміни іменників за таблицею.

Визначити синтаксичну роль іменників у реченнях. 20 слайд

За річкою, за Дунаєм козаченько пісню грає.

Вишивала молоденька мати вишиванку.

Мова – краса спілкування.

Рефлексія та оцінювання діяльності учнів. 21 слайд

Чи є серед вас такі, хто поповнив та збагатив свої знання про іменник як частину мови?

Висновок. 22 слайд

За квіткою-таблицею назвіть лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль іменника.

Чому 2 пелюстки є іншого кольору? (2 непостійні морфологічні ознаки: число та відмінок іменників).

Оцінювання.

Домашнє завдання.

  1. Вивчити § 15, Впр. 230.
  2. Скласти твір-мініатюру «Одвічні народні символи».
Прочитано 1249 разів