Понеділок, 04 лютого 2019 22:07

Способи дієслів(дійсний, умовний, наказовий).Автор - учитель ТЗОШ№8 Галина Скурська

Тема уроку. Способи дієслів(дійсний, умовний, наказовий).    

Мета уроку.  Ознайомити учнів із способами дієслів; формувати загальнопізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль ; розвивати навички правильного і доречного використання дієслів в усному і писемному мовленні; розвивати увагу, художньо-образне мислення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи (тема « Я і рідна природа»);

Внутрішньопредметні зв’язки

  • Лексикологія: засвоєння прислів’їв і приказок, до складу яких входять дієслова дійсного, умовного й наказового способів.
  • Культура мовлення і стилістика: уживання способів дієслів у художньому стилі.
  • Міжпредметні зв’язки: українська література, образотворче мистецтво.

Тип уроку:формування   компетентностей

Обладнання: текст, картки з прислів’ями і приказками, картки для «Граматичного намиста»;

                                                 Перебіг уроку

І. Організаційний момент . З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.

Слово вчителя

Покажіть долоньки. Візьміть уважність. Творчість, наполегливість і покладіть на одну долоню. На іншу я подарую любов, терпіння і гарний настрій. А тепер обміняємося подарунками( торкаємося долоньками).

ІІ. Повідомлення теми уроку.

  1. 1.Актуалізація опорних знань.

                     Творче спостереження. Робота з текстом.

Уважно прочитайте текст. Які почуття викликає у вас прочитане? До якого стилю мовлення належить текст, доведіть це.

                                                                    Осінній господар

Осінь. Хазяйнує Жовтень скрізь, де не глянь. Убрав золотом сади, ліси, парки і струшує додолу жовте листячко.

— Жовтню, не розбирай дерева!Залишив би ти їм це вбрання, воно ж таке гарне.

Та не слухає Жовтень нікого: знай, своє діло робить. І коли тільки він спочиває? Прокидаються люди рано — еге! Жовтень цілу ніч працював. Припорошив сріблястим інеєм дахи, вкрив памороззю землю, навіть маленькі калюжки сховав під тонкими скельцями льоду. І сидить тепер десь, милується на свою роботу. І думає, що всім це до вподоби. Звісно ж, ні!

Перший, хто руйнує його працю,— красне сонечко. Підіймається сонечко вище, вище. І вже гляньте: й сліду від паморозі не зосталося. Не дружить Жовтень із сонечком.

                                                                                                                     (ЗаЮ.Старостенком)

Завдання до тексту.

  • Поясніть правопис виділених слів( робота із словником). Обгрунтуйте вивчені пунктограми.
  • Знайдіть у тексті дієслова . Дієслова якого часу є найбільш уживаними в тексті? Чому?
  • Випишіть у три стовпчики дієслова, що означають :а) реальну дію; б) дію, можливу за певних умов; в) бажану дію.

ІІІ. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

  1. 1.Опрацювання теоретичного матеріалу.

üУважно прочитайте матеріал із підручника.

üКоментоване опрацювання параграфа у групах (І група – дійсний спосіб; ІІ група – умовний спосіб; ІІІ група – наказовий спосіб).

üСкладання схеми – опори «Способи дієслів».

2. Творче конструювання.

Із карток учні створюють «Граматичне намисто»(створення речення до відповідного пейзажу) (див. додатки):

Синіє осіннє небо над золотавими лісами. Якби надворі задощило, я відкрила б парасольку. Друзі, швидше збираймо чудові гриби!(учні записують речення в зошити, коментують розділові знаки)

üВизначте дієслова дійсного, умовного , наказового способів.

(синіє, задощило – дієслова, що означають реальну дію; розкрила б – дієслово, що означає не реальну, а можливу дію; збираймо – дієслово, що виражає спонукання до дії ).

3 Робота із підручником. Виконання вправ.

IV. Застосування здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення комунікативних і творчих умінь.

Ми почали наш урок з чудової розповіді про осінь. У вас на столах лежать тексти поетичного твору про осінню пору. Прочитайте вірш.

  • До якого стилю належить його текст? (Художній стиль, йому притаманні образність, використання різноманітних художніх засобів)

Сіла осінь на порозі,

Довгі коси розплела,

Спілі яблука на возі,

До бабусі привезла.

Вітром двері відчинила:

-         Дари з воза забирайте!                                        

Павутинкою злетіла:

-         Завтра тут мене чекайте!

-         Ми на тебе почекали б,

З жовтим листям танцювали б,

Та, на жаль прощаємось,

Бо в місто повертаємось!

Л. Новикова

  • Дослідження «Знайди слово».

У вірші спробуймо визначити дієслова і з’ясувати, до яких способів вони належать , яку синтаксичну роль виконують у реченні. (Учні відшукують дієслова, визначають їх спосіб, синтаксичну роль і записують у зошити в три стовпчики) (І гр. – коментує і диктує для всіх дієслова дійсного способу; ІІ гр. – дієслова умовного способу; ІІІ гр. – дієслова наказового способу)

 

  • Творче конструювання

Із ряду слів відтворіть приказки і прислів’я про осінь. Поясніть значення цих прислів’їв? ( у кожної групи лежать на партах конверти з окремими словами)

І група – утворити дієслово дійсного способу. Слова: вести, осінь, усе, рахунок. (Осінь усьому рахунок веде.)

ІІ група – утворити дієслово наказового способу. Слова: хвалити, осінь, в, літо. (Хвали літо восени.)

ІІІ група – утворити дієслово умовного способу. Слова: листопад, жовтень, відчинити, двері, грудень, якби, не, то, би. (Якби не листопад, то жовтень відчиняв би двері грудню).

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія. Домашнє завдання:

         Обов’язково  

  • вивчити §……, виконати вправу...

Вирішіть, яке завдання зможете виконати:

  • дібрати 2-3 прислів’я з дієсловами в різних способах.
  • Попрацюйте в мережі Інтернет. Знайдіть репродукції картин про осінь. Хто їх автори? Які кольори переважають на цих полотнах?

Додаток до уроку, матеріал для творчого конструювання

 І . Левітан « Золота осінь»

Прочитано 1588 разів