Субота, 14 травня 2016 18:21

Повторення та узагальнення вивченого про речення з однорідними членами. Автор - учитель ТЗОШ№21 С.Кучерук

 Тема. Повторення та узагальнення вивченого про речення з однорідними  членами.

Мета: повторити й узагальнити все вивчене про речення з однорідними членами; продовжувати працювати над удосконаленням вміння    знаходити речення з однорідними членами, узагальнюючими словами, різними рядами однорідних членів в одному реченні; розвивати і    удосконалювати вміння правильно ставити розділові знаки при     однорідних членах речення, інтонувати речення з однорідними       членами, знаходити і виправляти помилки на вивчені правила,          конструювати речення і будувати висловлювання; розвивати   комунікативну та соціальну компетенції, компетенцію продуктивної творчої діяльності; виховувати ціннісне ставлення до історії та     культури свого народу.

Засоби навчання: роздавальний матеріал, підручник з української мови для          8 класу, схеми речень, таблиця «Розділові знаки при однорідних членах речення», ілюстрації до стінгазети.

Тип уроку: повторення й узагальнення вивченого.

Форма проведення: захист проекту(написання шкільної стінгазети).

Перебіг уроку

  1. I.Організаційна частина.
  1. II.Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель .Ми завершуємо роботу над проектом «Речення з однорідними членами». Сьогодні перед нами стоїть завдання – повторити й узагальнити вивчений матеріал про речення з однорідними членами. А також кожна група , яка брала участь у проекті, матиме можливість представити свою роботу на тему «У вирі шкільного життя».Думаю, сьогодні ми остаточно завершимо добір матеріалу для нашої шкільної газети.

  1. III.Мотивація навчальної діяльності.

              1.Чим і як допомогли вам отримані знання про однорідні члени                      речення у роботі над творами замітками?

              2. З якою метою використовують однорідні члени речення?

  1. IV.Актуалізація опорних знань.

Інтерактивна вправа «Я так думаю»(технологія колективно-групового навчання).

  1. Які члени речення можуть бути однорідними?
  2. Які розділові знаки використовують при ОЧР? За яких умов?
  3. Чим відрізняються однорідні та неоднорідні означення?
  1. V.Повторення та узагальнення вивченого.

1.Інтерактивна вправа «Синтез думок».

Технологія кооперативного навчання – робота в групах.

1 група – усно складіть речення з однорідними членами ;

2 група – введіть у запропоноване речення узагальнююче слово;

3 група – доповніть складене речення кількома рядами однорідних членів.

2. Лінгвістичне спостереження ( текст розданий дітям на окремих аркушах).

˃ Запишіть текст, поясніть орфограми та пунктограми у ньому.

˃ Знайдіть речення з ОЧР, визначте, які з них поширені, а які непоширені.

˃ Вкажіть кількість рядів ОЧР, назвіть їх.

˃ Зробіть синтаксичний розбір останнього речення.

˃ Фонетично затранскрибуйте виділені слова.

Традиційна українська хата це колиска нашого народу де творилася його журлива і о…т…містична доля жеврів і вибухав його гнів нап…налися буде…ними клопотами кохалися народжувалися і вмирали щоб поступитися місцем пр…йдешнім поколінням з неї пішли у світ вел…тні думки і духу князь Кий і літопис…ць Нестор, філософ Гр…горій Сковорода і гетьман Богдан Хмельницький, поети Тарас Ш…вченко й Іван Франко, конструктор космічних апаратів Юрій Кондратюк і письмен…ик-кінор…жисер Олександр Довженко п…релік цей можна продовжувати і далі, тоді б простягнувся ланцюг люд…ких доль нескінченно, аж у Всесвіт.

     Вчитель. Доведіть, що діяння князя Кия і літописця Нестора є історією українського народу.

3.Графічний диктант.

Запишіть запропоновані речення схематично.

Найдавніша вишивка була створена на шкірі, цупких тканинах за допомогою голок і ниток.

     Зразки вишивок X-XI ст.. були знайдені археологами у Києві та Київській області, Чернігові та Чернігівській області, на Житомирщині, Львівщині.

     Численні історичні, літературні , фольклорні матеріали стверджують масове побутування в Україні вишивки одягового, інтер’єрно- побутового та обрядового призначення.

Учитель. Що означають слова фольклор, декоративне мистецтво?

˃Інтерактивна вправа «Світ театру»( завдання записано на дошці).

Прочитайте ремарки до п’єс, назвіть однорідні та неодноріднв означення.

     1.Ніч над Дніпром. Миготять на воді зелені й червоні вогні бакенів, показують фарватер, і здається, що могутня ріка вигинається все вгору, аж до чорних важких хмар.

     2. Мальовниче передмістя великого міста. На схилі гори утопають в зелені садів невеликі одноповерхові будинки. Усю гору перетинають ажурні металеві опори.

˃Інтерактивна вправа «У творчій лабораторії» - робота в парах (технологія колективно-групового навчання).

     #Запишіть фразеологізми, у яких повторювалися б сполучники і…і, ні…ні.

˃ Інтерактивна вправа «Упіймай помилку».

Прочитайте та запишіть слова, вкажіть ті, які наголошені неправильно. З двома із слів складіть речення з однорідними членами речення.

    

Заново, наввипередки, підлеститися, подекуди, прохолодний, прощенний, різноскладовий, тигровий, течія, ясний, ярмарковий, заняття, дівчина, заочі, затишно.

Граматичне конструювання( робота в парах).

  1. О і О, і О, і О;
  2. УЗ: О,О, О, О;
  3. Не тільки О, а й О.
  4. УЗ: О, О - …

VI. Захист міні – проекту( робота в групах).

Учитель. Вдома ви написали замітки-інформації на тему «У вирі шкільного життя» , ввівши у них речення з ОЧР, та підготували до них ілюстрації.

   Зараз ви попрацюєте у своїх групах і виберете найкращі замітки й ілюстрації , а творча група , яка складається з представників малих груп , запропонує нашій увазі ваші роботи і займеться оформленням шкільної стінгазети.

         Поки працюватиме творча група , ми з вами виконаємо вправу.

˃ Робота з підручником.

Вправа 144.

Прочитайте текст. Назвіть речення з кількома рядами однорідних членів, випишіть їх. Підкресліть ОЧР такою лінією, якими членами речення вони виступають. Визначте тип зв’язку між ОЧР.

  1. VII.Підсумок.

               Гра «Всезнайко».

               Учні кожної групи готують по декілька запитань з вивченої теми , потім почергово задають їх своїм групам – конкурентам. Виграє та група , у якої виявилось найбільше вдалих запитань.

        

˃ Рефлексія.

-         Що нового і цікавого ви дізналися про культуру , звичаї та традиції українського народу?

  1. VIII.Домашнє завдання та його інструктаж.

         Складіть опорну схему «Однорідні члени речення» , підберіть до неї приклади.

  1. IX.Оцінювання навчальних досягнень учнів.

 

Прочитано 630 разів