Субота, 20 серпня 2016 11:07

Однорідні члени речення. Розділові знаки в реченнях з однорідними членами.Автор - учитель ТЗОШ№14 Г.Снітовська

Тема: Однорідні члени речення. Розділові знаки в реченнях з однорідними членами.

Мета:

  • навчальна – повторити, закріпити й систематизувати знання учнів про однорідні члени речення, їх види, розділові знаки в реченнях з однорідними членами речення;
  • виховна – культуру думок, усного і писемного мовлення підлітків.
  • розвивальна – вміння вільно оперувати лінгвістичними знаннями у власному мовленні; Сприяти розширенню кругозору дітей, прагненню їх самостійно здобувати знання з метою розвитку як особистостей;

Обладнання: Картки для усного словникового диктанту; дві переносні дошки; ілюстрації із зображенням звірів; скриньки, червоні, сині, зелені смужки для оцінювання знань дітей.

Тип уроку: Урок-гра. Урок формування умінь і навичок.

Хід уроку

  1. I.Організаційний момент.
  2. II.Формування позитивної установки на діяльність.

Сьогодні, діти, ми продовжимо вивчати тему «Однорідні члени речення». Мета уроку – повторити й закріпити матеріал про однорідні члени речення та розділові знаки в реченнях з однорідними членами.

     Ваші завдання – максимально організувати свою розумову і мовленнєву діяльність на уроці для того, щоб уявно «побачити» в кінці заняття велику світлову споруду, в якій дружно живе сім’я однорідних членів речення, суворо дотримуючись законів співжиття, як люди у суспільстві.

     Поговоримо ж про ці закони!

  1. III.Закріплення, систематизація знань учнів.

Методичний прийом – гра.

Учитель.        Що ж, любі хлопці та дівчата,
              Сьогодні будемо синтаксис вивчати!

-         А що таке синтаксис?

-         Які ще є розділи мовознавчої науки?

Так, грецьке слово «Синтаксис», воно

Відоме у граматиці давно.

А що це слово грецьке означає,
Хай кожен з вас на вус собі мотає:

Це – побудова, устрій і зв’язок.

А речення – мов зоряний разок

Слів-намистин, що світяться алмазно,

Все довкіл сіяє так виразно!

         У кінці нашої з вами розмови на дану лінгвістичну тему вам треба дати відповідь на таке питання:

-         Навіщо потрібні однорідні члени в мовленні?

-         Чи можна обійтися без них?

Організуємо свою роботу у формі змагання-гри. Розіб’ємось на команди, оберемо назву: «Альфа» і «Омега».

-         Що означаються ці слова? (Альфа – Перша, а омега – остання буква грецького алфавіту).

Походить вислів з Апокаліпсису: «…Голос, ніби сурма, що говорив: Я єсьмь альфа і омега, перший і останній».

     Ось скриньки, у які наше вельмишановне журі за кожну відповідь опускатиме смужки різного кольору:

Червоного – за високий рівень знань,
Синього – достатній,
Зеленого – за середній.

Iконкурс – усний словниковий диктант. Пояснити орфограми в словах (слова показує вчитель).

     Нездоланний, нечисленний, незрівнянний, несказаний, переповнений, незліченний, незлічений, нездійсненний, піднімеш, крутиш, йдемо, вертаєш, молотимо, точимо, візьмеш, творимо, станеш, сестра, лежав, липень, учень, перелаз, червоний, теревені, далечінь, шелест, небесний, черепок, ожеледиця.

II конкурс – «Візитка».

Завдання. Скласти рекламу своїй команді, використовуючи речення з однорідними членами.

(Запис на дошці і в зошити).

(Альфа - початок всьому: травиці і водиці, пташині, деревині, звірині і людині!

Омега: «Я вип’ю чашу всю до дна: піду до кінця, перетерплю всі неприємності!»).

IIIконкурс – Конкурс капітанів.

«Альфа»

-         Що таке речення?

-         Яке речення називається простим?

-         Яке речення називається односкладним?

-         Назвати односкладні речення.

-         Що таке однорідні члени речення?

«Омега»

-         Які є види речень?

-         Яке речення називається складним?

-         Яке речення називається двоскладним?

-         Чим може ускладнюватися просте речення?

-         Які розділові знаки ставляться в реченнях з однорідними членами?

Учитель. Відгадайте загадку?
«Альфі»:

Злита з хвостиком, ця крапка
Невелика, власне, лапка.
Робить паузу, всім знайома.
Як вона зоветься?
                                      (Кома)

«Омезі»:

Прямої лінії малесенький відрізок
Не треба, друже, тут сушити мізок,
Бо дуже легко відгадати й так:
Моєї лінії малесенький відрізок –
Між слів у мові – граматичний знак.
Що це таке?

                                 (Тире)

Якщо тире назвав ти без вагання,
То наведи і приклади вживання!
-Що означає слово тире?

                                 (Французькою – тягти)

IV конкурс – «Граматичний ланцюжок».

(Члени команди по черзі розповідають усі правила про однорідні члени речення, розділові знаки при них. Якщо «ланцюжок» переривається, команді знається бал).

Vконкурс - Психолого-лінгвістичне тестування.

Учитель. «Я – Психолог, ви – лінгвісти».

1-й тест – на правдивість (відповіді реченнями з однорідними членами):
А. – Коли ти буваєш щасливим?
О. – Що ти найбільше любиш?
А. – Які люди тобі подобаються?
О. – Як треба вивчати рідну мову?
2-й тест – на винахідливість:
Ситуація. До вас напрошується в гості людина, яку ви не поважаєте. Як можна коректно відмовити їй, щоб не образити?

Ситуація. Вас викликає вчитель, а ви не вивчили уроку. Як вийти із скрутного становище, щоб не образити вчителя?
(Відповіді – речення з узагальнюючими словами при однорідних членах).

3-й тест – «Хто мудріший»:

А) Яка команда назве більше крилатих висловів з однорідними членами речення?

«Альфа»

  1. Прийшов, побачив, переміг. (Ю. Цезар).
  2. Каїн і Авель. (З Біблії).
  3. Плоть і кров. (Адам про Єву).
  4. Слон і Моська. (Крилов).
  5. Содом і Гоморра. (З Біблії).

«Омега»

  1. Караюсь, мучусь, але не каюсь. (Т. Шевченко).
  2. А серце жде чогось, болить, болить і плаче, і не спить…(Т. Шевченко).
  3. В сім’ї вольній, новій. (Т. Шевченко).
  4. Наша ціль – людське щастя й воля. (І. Франко).

Б) Хто краще пояснить і грамотніше запише речення (поставить розділові знаки). Речення записані на дошці без знаків:

«Альфа»
Це не вогні зірки високі мінливі.
Хоч їж хоч дивись а щоб ціле було і неголодний був.
«Омега»
З городу не бігла вітром летіла Мар’яна.
Синій голубий зелений такі відтінки моря виникли на зміну сіро-камінній барві.

VI конкурс – «Ти – редактор, я – дивак». (Речення на переносних дошках).

Я принесла в редакцію статтю, в ній речення. Ти говориш: «Н. М., ну й дивне речення!». Редагуєш.

«Альфа». Вітер гнув тополі, дерева, здіймав і крутив курявою над висохлим полем.
«Омега». На городі ростуть картопля, морква, овочі, помідори.
VII конкурс – Лінгвістичний переказ.
Учитель.
- Чи потрібні ж нам однорідні члени речення?
- Навіщо?
- Чи можна обійтися без них?
(Так, потрібні. Вони збагачують наше мовлення, роблять його повним, образнішим, змістовнішим. Обійтися без однорідних членів можна, але мовлення від цього багато втратить).
Підведемо підсумки повтореному.
- Хто бажає «написати» усний лінгвістичний переказ на тему «Однорідні члени речення»?
Прошу журі підрахувати смужки.
(Виступ представників від команд. Слово журі. Оцінка роботи учнів на уроці. Вручення «солодких» призів).

  1. IV.Домашнє завдання.

Твір-мініатюра на тему: «Слово».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прочитано 2000 разів