Неділя, 27 березня 2016 00:47

Словосполучення. Будова й види словосполучень за способом вираження головного слова. Автор - учительТТЛ Ірина Колісник

  Тема: Словосполучення. Будова й види словосполучень  за способом вираження головного слова

Мета:

  • поглибити знання учнів про словосполучення;
  • формувати вміння розрізняти види словосполучень за приналежністю
  • головного слова до певної частини мови;
  • розвивати творчі вміння побудови словосполучень з різними видами  зв’язку;
  • за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати шанобливе ставлення до звичаїв та традицій українського          народу

Тип уроку:

  • урок засвоєння нових знань з елементами повторення

Обладнання:

  • таблиці - схеми

Перебіг уроку

На дошці записано епіграф уроку

                                                 Горять свічки, блищать ікони,

                                                 Земля в молитві до небес:

                                                 «Христос воскрес!»- лунає всюди.

                                                 І радість всім: «Воістину воскрес!»

І.Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Творче спостереження з елементами аналізу

   Прочитайте текст, доберіть заголовок у формі словосполучення. З тексту  випишіть словосполучення, визначивши головне та залежне слово

Великдень - це найбільш давнє, урочисте і радісне свято - свято Христового воскресіння. Воно має декілька назв: Свята й Велика Неділя Пасхи, День Святої Пасхи або Свята Пасха. Наш народ на означення цього свята має ще одне слово - Великдень.Слово «пасха» походить від єврейського «песах», що означає «перехід».Для апостолів і перших християн пасха - перехід стала символом подвійного переходу Ісуса Христа від життя до смерті і від смерті до життя.Ми- християни! Один у нас Бог, і однією, неподільною любов’ю славімо Його, бо він благословляє нас на взаємну християнську любов і милосердя.

2. Експрес- опитування

  • Які сполучення слів ми називаємо словосполученнями ?
  • Яким видом зв’язку можуть поєднуватися слова у словосполученні ?
  • Які сполучення слів не виступають словосполученнями, чому ?
  • Що таке головне і залежне слово у словосполученні, як його визначити ?
  • Якими частинами мови можуть виступати головні слова у словосполученні

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

3.1.Робота з узагальнюючою таблицею - схемою

3.2.Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Творче редагування

Варіант І

Прочитайте подані словосполучення, запишіть їх, виправляючи помилки.Утворіть складні словосполучення:

  •    Враження до гаївки;
  •  вітати писанку;
  • збиралися у церкви;
  •    святити паскою;
  • додержувати посту;
  •    святкувати на селі;
  •    красити яйця;
  •    по закінченню літургії

Творче моделювання

Варіант ІІ

У поданих словосполученнях визначте головне та залежне слово, доберіть синонімічні словосполучення. Дослідіть, чи зміниться при цьому тип словосполучення за способом вираження головного слова:

  • Воскресіння Христа;
  • звичаї народу;
  • мотив орнаменту;
  • кошик для паски;
  • радість християн;
  • світанок на Великдень;
  • візерунки на писанці

3.3.Робота з узагальнюючою таблицею-схемою

      - залежне слово стоїть  - головне слово вимагає   - залежне слово

     у тому ж роді, числі        від залежного                     (інфінітив,

     та відмінку,                      відповідної форми            прислівник,                                                                                        

    що й головне                    відмінка з                            дієприслівник)

   ( великодня писанка)       прийменником                    пов’язане з головним

                                             або без нього                      лише за змістом

                                             ( посвятити паски             ( співати велично)

                                                дзвони над селом)

3.4.Експес- опитування ( метод «Мікрофон») закінчіть висловлювання

  • У словосполученні існує такий тип зв’язку…
  • Узгодження - тип зв’язку, при якому залежне слово завжди вживається у…
  • Тип зв’язку, який вимагає від залежного слова правильної форми відмінка, називається…
  • Прилягання- тип зв’зку, при якому залежне слово виражене лише…

3.5. Лінгвістична гра «Четверте зайве»

Установіть відповідність між словосполученнями та типами зв’язку

А Прилягання                  1Створювати писанки, дзвонити до заутрені

                                             виводити гаївки

Б Узгодження                   2 Магічне яйце, очищатися водою, освячувати

                                             в церкві

В Керування                     3 Святити ввечері, молитися щиро, співати велично

                                           4 Охоронна молитва, християнська любов,

                                           Божа ласка

ІV. Узагальнення вивченого

Творче конструювання

На основі поданих слів утворіть словосполучення, вказавши спосіб зв’язку

  •    Великдень;   писанка;   гаївки;   відродження.

Зробіть синтаксичний аналіз словосполучення, скориставшись алгоритмом

Великдень наповнює наше життя символами надії: різнобарвними писанками, золотими крашанками, духмяними пасками і стоголосими гаївками на першій молодій траві

Алгоритм синтаксичного аналізу словосполучення

  1. Виділіть з речення словосполучення і запишіть його
  2. У поданому словосполученні вкажіть головне та залежне слово
  3. Вкажіть тип словосполучення за головним словом
  4. Назвіть вид словосполучення за будовою
  5. З’ ясуйте спосіб підрядного зв’язку у словосполученні        

V. Підбиття підсумків

   Учень-мовознавець заздалегідь готує невеличке повідомлення про дотримання норм української літературної вимови при побудові словосполучень

Культура мовлення. Запам’ятайте!

  • Брати участь ( а не приймати);
  • Цікаві заходи ( а не міроприємства);
  • Опанувати науку ( а не наукою);
  • Оволодіти знаннями ( а не знання);
  • Шкільна подруга ( а не по школі);
  • Пробачте мені ( а не мене);
  • Брати до уваги ( а не приймати)

VІ. Заключне слово вчителя

  • Воскреснемо, брати і сестри, бо земля наша, хоч і розіп’ята на хресті історії, але свята.
  • Воскреснемо, бо ми вічно були на цій Богом даній землі як народ, і рідне небо хай пошле нам силу для життя.
  • Пречиста блакить ясніє у безмірній високості України, як праведна душа народу. Веселковою барвою розлилася вона в небесах віковічним знаменом, на якому палає золото сонця, мов святий німб.
  • Ні, немає на світі кращого неба, ніж небо України.
  • Високе, мов наш дух, воно благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-землі.
  • Ні, як нема кращого неба, ніж небо України, так і немає для нас кращої землі, ніж наша Україна

VІІ. Домашнє завдання

  • Скласти вітальну листівку з нагоди Великодня, використовуючи словосполучення з різними типами зв’язку.

 

 

 

 

 

 

 

 

Прочитано 796 разів