Тема: Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення.
Мета :
навчальна – узагальнити знання учнів про безсполучникові складні речення; закріпити навички правильного вживання розділових знаків та синтаксичного розбору безсполучникових складних речень; відпрацювати відповіді правописні уміння і навички;
виховна – використовувати можливості дидактичного матеріалу для виховання бережливого ставлення до природи.
розвивальна – розвивати вміння учнів знаходити і виправляти помилки в своєму і чужому мовленні; виробляти вміння використовувати у власному мовленні синтаксичні синоніми;
Обладнання: Картки, схеми, підручник.
Тип уроку: Урок узагальнення знань і умінь учнів.
Форма проведення: Урок-спостереження.
Хід уроку
- I.Перевірка домашнього завдання.
Індивідуальні завдання трьом учням. За поданими смисловими відношеннями навести приклади БСР.
1. Має місце швидка заміна подій;
2. Зміст головного речення протиставляється другорядному;
3. Перше речення вказує на час або умову дії, про яку говориться в другому реченні;
4. Друге речення вказує на результат, наслідки того, про що йдеться у реченні;
5. Друге речення пояснює перше.
Робота у групах. Лінгвістична загадка.
Назвати слово, яке:
1) означає ім’я бога лікування в римлян(греки його називали Асклепієм); 2) часом вживається як синонім до слова лікар (за Є. Чак).
Щоб розв’язати цю задачу, потрібно в поданих реченнях підкреслити другу від початку літеру, записавши їх у такій послідовності: 1) односкладне; 2) односкладне, ускладнене звертанням; 3) двоскладне, ускладнене однорідними членами; 4) двоскладне, ускладнене вставними словами; 5) складне з сурядним зв’язком; 6) складне з підрядним зв’язком; 7) складне безсполучникове.
Справді, деякі різновиди фіалки нагадують очі, вони викликають у людській уяві приємні враження. Медовим чаєм з липи напувають при застуді. У любистку мили дівчата волосся, і росло воно довге та пишне. Яке тільки не росте зілля у степах і гаях, по горах та при дорогах! Барвінок додавали у купіль для немовлят, щоб росли здоровими. Особливості тієї чи іншої рослини, юний друже, неодмінно вивчи. Пучечок калини був окрасою кожної оселі.
Робота в групах. Стилістичний експеримент.
Прочитати текст. Визначити, які в ньому речення за будовою. З простих речень утворити складні безсполучникові. Записати новий текст. Поставити розділові знаки. Зіставити обидва тексти. Який з них образніший?
Стежка кличе в ліс. Він мене надзвичайно захоплює. Я тут придивляюсь до різнотрав’я. Воно росте навколо. Сонечко обігріває галявину. Зелена трава, як шовк, піднялося вгору. Її заквітчали жовто-блакитні братки, сизі фіалки, синій ряст. На високих місцях поріс, як джунглі, сивий полин. Він наповнив повітря гіркими пахощами.
Фронтальна бесіда.
- Які характерні ознаки мають БСР? Яка їхня роль у мовленні?
- Що є основним засобом зв’язку у БСР?
- На які групи і види поділяються БСР?
- До яких сполучникових речень близькі БСР?
зі значенням переліку;
зі значенням протиставлення;
зі значенням причини;
зі значенням умови.
- Які правила демонструють подані схеми?
1. [… - [] - …];
2. [o, o, o – (yc)];
3. Ш – Ш;
4. [(-) – (=)(-)(-)];
5.[«П»]! - [А].
- II.Повідомлення теми і мети уроку.
- Розказати про порядок синтаксичного розбору БСР.
- Записати на пам’яті слова пізні «Реве та стогне Дніпр широкий». Завдання: Розставити розділові знаки, написавши повний синтаксичний розбір речення. Обгрунтувати роль безсполучникових речень у художньому стилі.
- Робота з підручником. Вправа 222.
- Проблемне питання: записати речення під диктовку, розставити розділові знаки, зробити повний синтаксичний розбір речення, з’ясувати, що спільного, а що відмінного між реченнями.
Зашелести до мене барвінково, зорею надвечірньою зійди, і світ широкий проведи, моє пісенне материнське слово.
Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть, плугатарі з плугами йдуть, співають ідучи дівчата. - Картки для самостійної роботи (додаток)
- III.Підсумок уроку.
- IV.Домашнє завдання.
Виписати 8 безсполучникових складних речень з підручника «Історії», зробити повний синтаксичний розбір речення.