Складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Вживання розділових знаків
Кунцьо Н.С.,вчитель української мови і літератури ТехліцеюТернопіль - 2016
Квітковий урок
Тема: Складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку . Вживання розділових знаків
Мета: систематизувати й поглибити знання учнів про складне речення з різними видами зв’язку, смислові відношення між його частинами; вдосконалити вміння складати схеми речень, правильно інтонувати різні типи складних речень, ставити відповідні розділові знаки; розвивати культуру мовлення, логічне мислення, сприяти реалізації творчого потенціалу школярів; виховувати свідоме ставлення до вивчення рідної мови, інтерес до результатів своєї праці, критичне ставлення до своїх помилок, любов до природи.
Тип уроку: урок систематизації і узагальнення знань
Обладнання: роздавальний матеріал, словник асоціацій, проектор
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Добрий день,діти! Ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Тому,озброївшись і книгою, й пером,
Пірнемо знову в мовну цю безодню!
Слово вчителя
Надворі весна. Починає зеленіти травичка, розпускаються перші квіти, і всім хочеться чогось незвичайного. Тому проведемо квітковий урок на тему : «Складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Вживання розділових знаків»
Перше слово побажання для нашого уроку заховане в поданих реченнях. Правильно вставивши літери, ми прочитаємо його.
1. І..нувало повір’я : кол.. покла….и пуч..чок квіток на ніч під голову, то у сновидіннях людина ..оже поб..чи.... власну долю. А ще гадали , коли людина ….сне навесні на ….й траві, то їй подарована буде здатність у сні передбачати майбутт... (М.Гоголь).
- Яке слово ви склали з пропущених літер?
(Систематизація)
- Тож на цьому уроці ми повинні… (систематизувати і узагальнити вивчене про складне речення з різними видами зв’язку; вміти визначати основні ознаки і структуру складних речень з різними видами зв’язку ( сурядним, підрядним, безсполучниковим); будувати складні речення з різними видами зв’язку; виконувати синтаксичний розбір речення; правильно ставити розділові знаки й обґрунтовувати їх).
ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Повторення теоретичного матеріалу.
Учитель
Коли приходить весна, дівчата й хлопці поспішають на побачення. Євген і Мар’яна вирішили теж зустрітися біля квіткового дерева. Лише їхній діалог буде не про почуття , а про складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку.
Побачення біля квіткового дерева(діалог хлопця та дівчини про складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку)
IV. Вивчення матеріалу
Учитель
Кожного разу ,вивчаючи складне речення,я уявляю, що речення — це будинок, а ви — архітектори. Вам потрібно спроектувати будинки для декількох сімей. Кожен будинок (просте речення) буде зручно поєднуватися(сполучні засоби) з сусіднім. Звісно,ви зараз проектувати будинок не будете, бо не маєте креслярського приладдя, але створити квітковий букет із складних речень з сполучниковим і безсполучниковим
зв’язком зможете. Якщо правильно складете речення та вкажете його вид,вам дозволяється поставити у вазу одну квітку. Я думаю: букет буде чудовим.
1. Квітковий букет із речень
● Підсніжники - це опущені дзвоники, спершу закриті білястим опушенням, а коли потепліє і мине пора приморозків, розкриваються вони у всій своїй красі.
● Роза - найпоетичніша квітка українських народних пісень, найкрасивіша серед усіх квітів, які подарували і якими тішить нас щедра природа.
● В книжках пишуть: первоцвіт дарує людині здоров’я, його цілющі властивості відомі здавна, ще древнім грекам, які вважали його квіткою священної гори богів Олімпу.
● В німців існувало таке повір’я: якщо дівчина першою на Великдень знайде квітку первоцвіту, то неодмінно цього ж року вийде заміж.
● Квітку водяної лілії треба було не зрізати, а тільки зривати, бо зрізане стебло почне кривавитися, і від цього людину стануть переслідувати тяжкі сни, а то й заманить безодня.
● Вірили, хто знайде квітку папороті, буде розуміти мову тварин і рослин, передбачати майбутнє, навіть знаходитиме вкрадені речі.
2. Вважаю, що святковості нашому уроку додадуть правильні відповіді під музичний супровід. (Звучить музика)
Кодований диктант (робота у парах)
( Картка №1)
Завдання: усно проаналізуйте подані речення, запишіть у таблицю номери та схеми, що їм відповідають .
Вид речення | № | Схема речення |
Просте речення | ||
Складносурядне речення | ||
Складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним | ||
Складнопідрядне речення з кількома підрядними | ||
Складне речення з різними видами зв’язку |
1. Весна, перемішавши промені сонця й фарби веселки, кидала їх з високості на землю.
2. Вірили колись індіанці, що біле латаття утворилося з іскор, які впали після зіткнення двох зірок.
3. Минали роки, і чудесна сила чар-зілля поступово кудись зникала.
4. Неповторна краса, коли цвіте мак.
5. Теофраст застерігав, що викопувати айстру треба з коренем і обов’язково вночі, попередньо звівши над нею намет – так тільки зберігаються її сили.
6. Говорять, що здавна в народі шанують подорожник, ромашку, звіробій, полин
3. Лінгвістичні хованки
Учитель
Доля багатьох людей пов’язана з квітами. Перед вами текст про народну художницю України Катерину Білокур. В ньому заховалось речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Знайдіть і
запишіть його.
Картка № 2
1.Творчість Катерини Білокур із с. Богданівки належить до найкращих надбань української культури ХХ століття. 2. Художниця прожила своє життя, визначаючи час за цвітінням квітів і трав. 3. Малюючи їх, Катерина Білокур неначе сягала найдосконалішої, найгармонійнішої краси, яку закладено природою в квітах і якої їй бракувало в житті особистому.
4. Якби майстрині сказали, що квіти можуть бути мертвим об’єктом живопису, вона б , мабуть, простодушно здивувалася. 5. Катерина Білокур − художниця, народжена для квітів, бо вони були її вільною мовою, ними вона оперувала на своїх полотнах із віртуальною легкістю. 6. Катерина Білокур − майстриня компонування. 7. Її картини виникають з мозаїки цілком закінчених фрагментів, наче тчуться в гобелени чи «вишиваються» пензлем.
4. Квіткові вітражі
Учитель
Мені дуже сподобався вислів, що картини Катерини Білокур «наче тчуться в гобелени чи «вишиваються» пензлем». Ми теж створимо свої «вітражі» − синтаксичний розбір речення.
Робота біля дошки. Синтаксичний розбір речення
Катерина Білокур − художниця, народжена для квітів, бо вони були її вільною мовою, ними вона оперувала на своїх полотнах із віртуальною легкістю.(Речення складне з різними видами зв’язку (сполучниковим підрядним і безсполучниковим),розповідне, складається з 3частин:1ч.- реч. просте,розп .,двоскл.,пошир.,ускл. дієприкм. зворотом,головне;2ч.-реч . прос- те,розп.,двоскл.,пошир.,неускл.,підр.; 3ч.-реч.просте,розп.,двоскл., пошир.,не- ускл.). чому?
[ ], бо ( ), [ ].
V. Узагальнення і систематизація знань
Людина і квіти(з використанням складних речень з різними видами зв’язку)
Завдання випереджувального характеру для трьох груп
1 група. (Презентація квіткового календаря)
2 група. (Презентація словника асоціацій )
3 група. (Презентація фільму про Катерину Білокур)
Учень
Катерина Білокур – народна художниця України , геніальна особистість,
одна з визначних постатей XX століття, яка в своїх чудових полотнах втілила невмирущу красу української природи, щедрі дарунки родючої землі і розмаїття квітів – символ радості , щастя і духовного життя народу.
Учень
Картини Катерини Білокур звучать урочисто , як органна музика , в них знаходимо відсвіт глибоких емоцій , думок , світлих почуттів і ясних настроїв, в них просвітлена зачарована квітами душа.
(Звучить пісня «Квітка - душа» у виконанні учениці )
Учитель
Душа кожного із нас – це квітка, про яку треба пам’ятати,яку необхідно леліяти та оберігати.
VІ . Підсумок уроку. Рефлексія
На такій емоційній ноті завершуємо наш квітковий урок.
− Як ви вважаєте, чи досягли ми поставлених цілей?
− Які завдання, виконані на уроці, вам сподобалися? Чому?
ЕМОЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА (Картка № 3)
VII. Домашнє завдання
(на вибір учнів)
1. Скласти тестові завдання «Складне речення з різними видами сполучникового та безсполучникового зв’язку» ,використовуючи матеріал про квіти.
2. Написати твір-мініатюру „Чарівний світ Катерини Білокур”, використовуючи речення з різними видами сполучникового та безсполучникового зв’язку.