Понеділок, 13 червня 2016 21:22

Складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Автор - вчитель ТТЛ Кунцьо Н.С.

Складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Вживання розділових знаків

Кунцьо Н.С.,вчитель української мови і літератури ТехліцеюТернопіль - 2016

Квітковий урок

Тема: Складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку . Вживання розділових знаків

Мета: систематизувати й поглибити знання учнів про складне речення з різними видами зв’язку, смислові відношення між його частинами; вдосконалити вміння складати схеми речень, правильно інтонувати різні типи складних речень, ставити відповідні розділові знаки; розвивати культуру мовлення, логічне мислення, сприяти реалізації творчого потенціалу школярів; виховувати свідоме ставлення до вивчення рідної мови, інтерес до результатів своєї праці, критичне ставлення до своїх помилок, любов до природи.

Тип уроку: урок систематизації і узагальнення знань

Обладнання:  роздавальний матеріал, словник асоціацій, проектор

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

              Добрий день,діти! Ще один урок

              Прийшов до нас за розкладом сьогодні.

              Тому,озброївшись і книгою, й пером,

              Пірнемо знову в мовну цю безодню!

Слово вчителя

    Надворі весна. Починає зеленіти травичка, розпускаються перші квіти, і всім хочеться чогось незвичайного. Тому проведемо квітковий урок на тему : «Складне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Вживання розділових знаків»

  Перше слово побажання для нашого уроку заховане в поданих реченнях. Правильно вставивши літери, ми прочитаємо його.

  1. І..нувало повір’я : кол.. покла….и пуч..чок квіток на ніч під голову, то у сновидіннях людина ..оже поб..чи.... власну долю. А ще гадали , коли людина ….сне навесні на ….й траві, то їй подарована буде здатність у сні передбачати майбутт... (М.Гоголь).

- Яке слово ви склали з пропущених літер?

(Систематизація)

- Тож на цьому уроці ми повинні… (систематизувати і узагальнити вивчене про складне речення з різними видами зв’язку; вміти визначати основні ознаки і структуру складних речень з різними видами зв’язку ( сурядним, підрядним, безсполучниковим); будувати складні речення з різними видами зв’язку; виконувати синтаксичний розбір речення; правильно ставити розділові знаки й обґрунтовувати їх).
ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Повторення теоретичного матеріалу.

Учитель

   Коли приходить весна, дівчата й хлопці поспішають на побачення. Євген і Мар’яна вирішили теж зустрітися біля квіткового дерева. Лише їхній діалог буде не про почуття , а про складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку.
Побачення біля квіткового дерева(діалог хлопця та дівчини про складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку)

IV. Вивчення матеріалу

Учитель

   Кожного разу ,вивчаючи складне речення,я уявляю, що речення — це будинок, а ви — архітектори. Вам потрібно спроектувати будинки для декількох сімей. Кожен будинок (просте речення) буде зручно поєднуватися(сполучні засоби) з сусіднім. Звісно,ви зараз проектувати будинок не будете, бо не маєте креслярського приладдя, але створити квітковий букет із  складних речень з сполучниковим і безсполучниковим

зв’язком зможете. Якщо  правильно складете  речення та вкажете його вид,вам дозволяється поставити у вазу одну квітку. Я думаю: букет буде чудовим.

1. Квітковий букет із речень

 ● Підсніжники - це опущені дзвоники, спершу закриті білястим опушенням, а коли потепліє і мине пора приморозків, розкриваються вони у всій своїй красі.

 ● Роза - найпоетичніша квітка українських народних пісень, найкрасивіша серед усіх квітів, які подарували і якими тішить нас щедра природа.

 ● В книжках пишуть: первоцвіт дарує людині здоров’я, його цілющі властивості відомі здавна, ще древнім грекам, які вважали його квіткою священної гори богів Олімпу.

 ● В німців існувало таке повір’я: якщо дівчина першою на Великдень знайде квітку первоцвіту, то неодмінно цього ж року вийде заміж.

 ● Квітку водяної лілії треба було не зрізати, а тільки зривати, бо зрізане стебло почне кривавитися, і від цього людину стануть переслідувати тяжкі сни, а то й заманить безодня.

● Вірили, хто знайде квітку папороті, буде розуміти мову тварин і рослин, передбачати майбутнє, навіть знаходитиме вкрадені речі.

2. Вважаю, що святковості нашому уроку додадуть правильні відповіді під музичний супровід. (Звучить музика)

  Кодований диктант  (робота у  парах)

( Картка №1)

Завдання: усно проаналізуйте подані речення, запишіть у таблицю номери та схеми, що їм відповідають .

Вид речення Схема речення
Просте речення    
Складносурядне речення    
Складнопідрядне речення з підрядним з’ясувальним    
Складнопідрядне речення з кількома підрядними    
Складне речення з різними видами зв’язку    

  1. Весна, перемішавши промені сонця й фарби веселки, кидала їх з високості на землю.

  2. Вірили колись індіанці, що біле латаття утворилося з іскор, які впали після зіткнення двох зірок.

  3. Минали роки, і чудесна сила чар-зілля поступово кудись зникала.

  4. Неповторна краса, коли цвіте мак.

  5. Теофраст застерігав, що викопувати айстру треба з коренем і обов’язково вночі, попередньо звівши над нею намет – так тільки зберігаються її сили.

  6. Говорять, що здавна в народі шанують подорожник, ромашку, звіробій, полин

 3. Лінгвістичні хованки

Учитель

  Доля багатьох людей пов’язана з квітами. Перед вами текст про народну художницю України Катерину Білокур. В ньому заховалось речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. Знайдіть і  

запишіть його.           

Картка № 2                            

1.Творчість Катерини Білокур із с. Богданівки належить до найкращих надбань української культури ХХ століття. 2. Художниця прожила своє життя, визначаючи час за цвітінням квітів і трав. 3. Малюючи їх, Катерина Білокур неначе сягала найдосконалішої, найгармонійнішої краси, яку закладено природою в квітах і якої їй бракувало в житті особистому.

 4. Якби майстрині сказали, що квіти можуть бути мертвим об’єктом  живопису, вона б , мабуть, простодушно здивувалася.    5. Катерина Білокур − художниця, народжена для квітів, бо вони були її вільною мовою, ними вона оперувала на своїх полотнах із віртуальною легкістю. 6. Катерина Білокур − майстриня компонування. 7. Її картини виникають з мозаїки цілком закінчених фрагментів, наче тчуться в гобелени чи «вишиваються» пензлем.

4. Квіткові вітражі

Учитель

   Мені дуже сподобався вислів, що картини Катерини Білокур «наче тчуться в гобелени чи «вишиваються» пензлем». Ми теж створимо свої «вітражі» − синтаксичний розбір речення.

Робота біля дошки. Синтаксичний розбір речення

  Катерина Білокур − художниця, народжена для квітів, бо вони були її вільною мовою, ними вона оперувала на своїх полотнах із віртуальною легкістю.(Речення складне з різними видами зв’язку (сполучниковим підрядним і безсполучниковим),розповідне, складається з 3частин:1ч.- реч. просте,розп .,двоскл.,пошир.,ускл. дієприкм. зворотом,головне;2ч.-реч . прос- те,розп.,двоскл.,пошир.,неускл.,підр.; 3ч.-реч.просте,розп.,двоскл., пошир.,не- ускл.).           чому?

         [        ], бо (        ), [        ].

V. Узагальнення і систематизація знань

Людина і квіти(з використанням складних речень з різними видами зв’язку)

Завдання випереджувального характеру для трьох груп

 1 група.  (Презентація квіткового календаря)

 2 група.  (Презентація словника асоціацій )

3 група.  (Презентація фільму про Катерину Білокур)

Учень

     Катерина Білокур – народна художниця України , геніальна особистість,

одна з визначних постатей XX століття, яка в своїх чудових полотнах втілила невмирущу красу української природи, щедрі дарунки родючої землі і розмаїття квітів – символ радості , щастя і духовного життя народу.

 Учень

Картини Катерини Білокур звучать урочисто , як органна музика , в них знаходимо відсвіт глибоких емоцій , думок , світлих почуттів і ясних настроїв, в них просвітлена зачарована квітами душа.

 (Звучить пісня «Квітка - душа» у виконанні учениці )

 Учитель

   Душа кожного із нас – це квітка, про яку треба пам’ятати,яку необхідно леліяти та оберігати.

VІ .  Підсумок уроку. Рефлексія

На такій емоційній ноті завершуємо наш квітковий урок.

− Як ви вважаєте, чи досягли ми поставлених цілей?

− Які завдання, виконані на уроці, вам сподобалися? Чому?

 ЕМОЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА (Картка № 3)

VII. Домашнє завдання
(на вибір учнів)
1. Скласти тестові завдання «Складне речення з різними видами сполучникового та безсполучникового зв’язку» ,використовуючи матеріал про квіти.

2. Написати твір-мініатюру „Чарівний світ Катерини Білокур”, використовуючи речення з різними видами сполучникового та безсполучникового зв’язку.

Прочитано 3166 разів