Середа, 09 листопада 2022 11:49

Де вчити українську мову

Мультимедійні проєкти

Мова — ДНК нації — освітній проєкт для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови. На сайті є бібліотека з картками, які пояснюють правила української мови за категоріями: антисуржик, наголос, пароніми, синоніми, фразеологізми, орфографія, правопис 2019 року тощо. Також є розділ з вправами, за допомогою яких можна перевірити свої знання. Під час навчання вас супроводжуватиме кумедний герой — язик Лепетун. Проєкт також має інстаграмфейсбуктвітер та власний додаток.

Проєкт Р.І.Д. — волонтерська ініціатива, яка допомагає краще пізнати лексичний склад української мови. Тут за допомогою яскравих дизайнів розповідають про походження слів та діалекти української мови, порівнюють назви одних і тих самих явищ у різних регіонах, а також діляться історіями про перехід на українську видатних діячів культури — від Марка Вовчка до Миколи Лисенка. Крім цього, проєкт має фейсбук-сторінку з відмінним контентом та додаток, що допомагає вивчати українські слова.

Palianytsia — це додаток у вигляді лексичного пошуковика, який наводить приклади вживання слів та словосполучень у авторитетних джерелах з контекстом. Він допомагає зрозуміти, як говорити правильно та що саме означає те чи інше слово. Команда додатка також веде інстаграм і фейсбук з корисними постами про мову.

Gromad.UA.ny — мовна антишкола, в якій можна обрати співрозмовника зі схожими інтересами та практикувати мову, спілкуючись на цікаві для вас теми. А у телеграм-каналі та YouTube проєкту можна знайти багато мовних порад. 

Shymanovski — інстаграм-блог харизматичного українця Андрія Шимановського, який навчає мови через гумор. Крім інстаграму, Андрій ще активно веде //www.tiktok.com/@shymanovski" target="_blank" style="box-sizing:border-box;background:transparent;color:rgb(62, 165, 204);text-decoration-line:none">TikTok та регулярно проводить мовні марафони зі щоденними майстер-класами та завданнями для дорослих і дітей.

Амбасадорка української Кулікова Ольга — інстаграм-блог викладачки української мови та літератури, де авторка ділиться різними корисними лайфхаками з вивчення мови. Також Ольга має свій YouTube-канал з короткими відеоуроками на різні теми. 

Телеграм

Correctarium — Українська мова — канал онлайн-сервісу перекладів і редактури Correctarium з порадами від фахівців-мовознавців.

Моя мова — канал, де легко й доступно розбирають лексичні та граматичні правила, допомагають позбутися суржику та шукають аналоги російським прислів’ям та приказкам.

М = Моя мова — навчальний канал, в якому публікують пости з поясненням правил української мови. Також авторка каналу щодня проводить безоплатні групові заняття в зумі.

Рідна мова Опитування — канал з цікавими мовними вікторинами. Тут можна перевірити свої знання з фразеології, лексикології, наголошення слів та інших тем.

Мовний трибунал — канал, де навчають правильно говорити українською за допомогою сатири.

Українськомовний ерудит – канал допоможе «прокачати» державну до такого рівня, щоб ви могли виправляти друзів.

Фейсбук

Курси української мови Solovei — сторінка платного курсу з української мови, літератури, історії України та ораторського мистецтва, на якій публікують багато цікавинок про українську мову.

НУМО — навчаємо української мови онлайн — сторінка безоплатних курсів української мови. Тут можна стежити за анонсами курсів, щоб приєднатися до однієї з груп, або просто читати корисні пости й поглиблювати свої знання з української мови.

YouTube

Рубрика «Українська мова» на каналі Твоя підпільна гуманітарка — інформативні відео про мову як концепт, діалекти, походження мовних явищ, новий правопис, фемінітиви, скрипниківку, обсценну лексику та інші спірні мовні теми від українського письменника та перекладача Остапа Українця.

Максим Прудеус — авторський канал коуча з риторики і колишнього телеведучого. У своїх відео Максим дає поради, як перейти з російської на українську та прибрати суржик з різних сфер життя, а також вчить красиво лаятись українською.

На всі двісті — канал вчительки української мови, яка готує учнів до ЗНО. У відео Анна Огойко розбирає найтиповіші завдання зовнішнього незалежного оцінювання з української мови.

Експрес-уроки від Олександра Авраменка — короткі пояснення одного мовного явища чи правила від автора програм зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури.

Солов’їне шоу — розважальне шоу, в якому гравці відповідають на запитання про українську мову. Дивлячись, як грають інші, можна і собі вивчити кілька нових правил.

Сайти та програми

СЛОВНИК.ua — сайт, який містить тлумачний та орфографічний словники, сервіси з формулювання звертань у кличному відмінку та транслітерації слів латиницею, базу антисуржика з понад 700 словами та виразами, а також правопис Української мови 2019 року з можливістю онлайн пошуку окремих правил чи прикладів.

СловОпис — онлайн-проєкт з мовного та культурного просвітництва від Київського університету імені Бориса Грінченка. Творці проєкту допомагають вивчати українську мову в рамках підготовки до ЗНО, створюють текстові та відеоблоги рідковживаних українських слів, а також просвітницькі кампанії щодо правильного вживання слів та виразів. А ще розповідають про відомих українців у сфері мовознавства, етнографії, літератури, історії та культури.

Російсько-український словник сталих виразів — ресурс, який допоможе викорінити з мови російські фразеологізми та почати використовувати українські відповідники.

Горох — онлайн-бібліотека, в якій зібрані найбільш корисні словники української мови.

OnlineCorrector — програма, яка автоматично шукає та виправляє помилки в текстах українською мовою, а також пояснює правила, з якими пов’язані ці помилки. Безоплатна версія дозволяє користуватися коректором під час роботи в Google Документах.

LanguageTool — ресурс для перевірки граматики, стилю та орфографії текстів, зокрема й українською мовою.

Тренажер з правопису — на сайті є теоретичні положення й практичні завдання, які допоможуть засвоїти граматичні правила та перевірити вивчене на практиці.

Дзвона чи дзвону? — сайт, на якому себе перевіряють навіть досвідчені редактори, бо там розкривається одне із найскладніших правил української мови — як правильно писати іменники в родовому відмінку.

Кінобонус

Документальний фільм «Соловей співає. Доки голос має», автори якого ґрунтовно дослідили проблему мовного питання в Україні. Стрічка допомагає зрозуміти, чому вчити українську мову й передавати її наступним поколінням зараз важливо як ніколи.

Документальний фільм «Рутенія: повернення коду нації» про глибинний зміст і символізм кожної літери в рутенській абетці.

Прочитано 134 разів
Детальніше в цій категорії: « Добірка публікацій про українську мову