Субота, 02 квітня 2016 00:33

Іван Франко. "Фарбований Лис". Автор - учитель ТСШ№7 Марія Луканюк.

Тема.  І. Франко «Фарбований Лис»

Мета. Зацікавити п’ятикласників творчістю І.Я.Франка, з’ясувати зміст казки, вчити школярів складати характеристику дійових осіб, виявляти особисте ставлення до прочитаного, поповнювати знання з теорії літератури, розвивати навички виразного читання, за дійовими особами.

Тип уроку: урок-подорож.

Обладнання: портрет І. Я. Франка, карта України.

Хід уроку

Епіграф

Не тим цікава байка-казка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє, звичайно, велику правду. Говорячи ніби про звірів, вона одною бровою підморгує.

Іван Франко.                                                                                     

 І. Організаційний момент.

Вчитель. Цікавою сторінкою нашого учнівського життя сьогодні на уроці стане ще одна мандрівка у царство Казки. Ми вирушаємо в мандри дорогами літературної казки. І до класу зі мною незримо зайшли герої казки прекрасного українського поета, драматурга, ученого, літературного критика, письменника-казкаря.

Розшифруємо її  назву.Шифр написано заздалегідь на дошці.

24.  0.  20. 1. 18. 2. 0. 17. 10. 13.

15. 10. 21.

Посередині дошки розставлені картки-дешифратори (учні розшифровують назву)      

а    б    в    г    ґ    д    е    є    ж    з    и

0    1    2    3   4    5    6    7    8    9    10 

і    ї     й    к    л    м    н    о    п    р    с 

      11  12  13  14  15   16  17  18  19  20  21  

       т   у    ф    х    ц    ч    ш    щ    ь    ю    я

      22  23  24  25  26   27  28  29   30   31  32   

1. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель. – Твір, який вивчатимемо, належить перу незвичайної людини.

                   Це казка «Фарбований Лис» І.Я.Франка.

А епіграфом нашого уроку нехай стануть слова І. Франка.

         Не цікава байка-казка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє, звичайно, велику правду. Говорячи ніби про звірів, вона одною бровою підморгує.

Сьогодні ми ближче познайомимось з великим письменником, доторкнемось душею до його бентежної душі, відчуємо серцем биття його молум’яного серця.

Де і в якій сім’ї народився майбутній письменник-казкар, як здобував освіту, коли почав писати.

Щоб відповісти на ці запитання, пропоную помандрувати літературною картою України.

Спочатку вирушимо на Львівщину, в село Нагуєвичі.

Готуючись до уроку, ми з вами на деякий час стали дослідниками, вивчали окремі сторінки дитинства і творчості письменника.

І сторінка «Дитинство І. Франка. Батьки»

1. Учень. Поетична-хвилинка.

У Франковій хаті пахнуть чорнобривці,

Де скувалось тихо мамине життя .

І доріжка ткана сяє на долівці,

Простиляє стежку до його життя.

У печі селянській там вогонь палає,

 Гріє, наче пам'ять, мліє, мов печаль,

І в одежу слова думку задягає,

 Береже надію зустрічей-прочань.

Господині дому дикі груші сушать –

І чекають знову бажаних гостей.

У Франковій хаті пахнуть дикі груші,

Як життя родюче спраглістю ідей.

На подвір’ї кузня – батькова наука,

До народу свого пломені тепла.

Тут кувалась пісня – зачудовна штука,

Й переможну силу праця їй дала.

Пригощає доля вдячністю святого,

У Франковій хаті гості знов і знов…

Вам стола застелять барвою простого.

У Франковій хаті – правда і любов.

2-й учень-дослідник.

В родині сільського коваля 27 серпня 1856 р. в с. Нагуєвичі народився майбутній письменник-казкар І.Я. Франко. Батько його, Яків Іванович, був шанованою в селі людиною і славився не тільки своєю роботою, а й вдачею-живого, товариського, людяного.

 Маленький хлопчик Івась дуже любив свого батька. Саме батько хлопчика відіграв велику роль у формуванні характеру хлопця та його поглядів на життя. Батько дуже любив сина, часто брав його до кузні, що стала для Івася першою школою життя: «Мене тягло до кузні. Мені хотілося власними очима дивитися на все, слухати всього, що там робиться  і говориться. Мене манило звучне батькове ценькання і грубий, уриваний стук важких молотів…»

У батьковій кузні хлопчик довідався, що на світі є бідні й багаті, добрі і злі люди. Батько виховував у хлопця почуття любові, обов’язку та глибокої пошани до народу. Він розповідав синові багато казок, притч, легенд. Помітний слід у вихованні та житті малого Івася залишила його бабуся Людвіга Кульчитська, що жила у селі Ясениця Сільна.

Учень знаходить на карті цей населений пункт.

Серед зелених луків в оточенні сивого пасма гір зароджувалися його художні уподобання.

3-й учень-дослідник.

А від мами, як казав Франко, у нього серцем м’яке на красу, на добро податливе і горда душа, а ще – непогасна любов до народної пісні:

Тямлю як нині: малим ще дитиною

В мамині пісні заслухався я;

Пісні ті стали красою єдиного

Бідного мого, тяжкого життя («Пісня і праця»)

4-й учень-дослідник

Коли Іванові було шість років, батько віддав його до Ясеницької школи. Тут він навчився читати і писати по-українськи, по-польськи, і по-німецьки, рахувати, співати під час церковної служби.

Після навчання в початковій школі батьки віддають Івана до «нормальної» школи у Дрогобичі ( учень показує місто на карті) викладали тут  німецькою мовою. Та, незважаючи на важкі умови навчання, Франко виявив надзвичайні здібності і став першим учнем класу. Основним було пристрасне, всепоглинаюче бажання вчитись. Франко багато читає. Збирає власну бібліотеку.

Блискуче закінчивши Дрогобицьку гімназію, І.Франко вступає до Львівського університету на філософський факультет ( учень показує м. Львів).

ІІ сторінка. «Творчість Каменяра».

Він був людиною високопоставленою, демократичних поглядів, справжнім «титаном праці» й думки. Його творчий спадок – це понад чотири тисячі творів різних жанрів.

Вчитель. Так. Понад 40 років працював І.Я. Франко на  терені української і світової літератур і науки. Як поет він створив класичні зразки політичної поезії, шедеври лірики світового значення, філософські, історичні, соціально-побутові поеми. Його перу належать вісім повістей  і більше ста оповідань, що становлять цілу епоху  в історії української прози, а також проявив себе як майстер казки.

5-й учень дослідник. Книжку казок про тварин «Коли ще звірі говорили» І. Франко написав для власних дітей – Андрія, Тараса, Петра та Ганни. До цієї книжки і ввійшла казка «Фарбований Лис».

Сам про книжку «Коли ще звірі говорили» І. Я. Франко пише: «… казки ці заставляють сміятися і думати, розбуджують цікавість дітей та увагу до явищ природи… Я бажав би, щоб наші діти в інтересі здорового і морального розвою якнайдовше витали фантазією в тім світі простих характерів і простих відносин у світі, де все видно ясно  і симпатії не потребують ділитися. Відси вони винесуть перші і міцні основи замилування до «чесноти, правдомовності і справедливості»…

Вчитель. Як ви думаєте, чи сам письменник у дитинстві любив казки?

(діти висловлюють свої думки) Як зазначала дочка письменники, Ганна Іванівна; І. Франко знав безліч народних казок. Ще в дитинстві він вмів фантазувати, захоплювався різними вигаданими історіями і тому сам писав казки.

Вчитель. Назвіть українські народні казки, в яких персонажем є хитра Лисичка-Сестричка. Кого вона  найчастіше обдурювала? Про кого найперше дбала?

Вчитель. У казці «Фарбований Лис» І Франко теж змальовує найхитрішого і найспритнішого Лиса Микиту, який не зупиняється ні перед якими злочинами.

Учень. Як називається казка, складена однією людиною-письменником?

Отже, сьогодні ми вивчатимемо літературну казку І Я. Франка «Фарбований Лис».

Ви повинні були прочитати казку всі, читаючи, ви помітили незрозумілі вам слова.

 Тому звернемось до тих, хто працює в «Довідниковому бюро», з проханням пояснити значення слів.

Словникова робота

  1. Ярина – посіви ярих зернових: пшениці, вівса чи ячменю.
  2. Пліт – плетена з лози огорожа.
  3. Курява – пилюка.
  4. Чкурнути – втекти.
  5. Діжа – широка дерев’яна бочка, в якій готують тісто чи хліб.
  6. Миля – міра довжини, більша за кілометр.
  7. Баньки – очі.
  8. Кантата – вокально-інструментальний твір для солістів хору й оркестру.
  9. Витягати соло – співати головну партію.

Робота в групах.

І група уважно дає відповіді на запитання.

Бесіда за питаннями

  1. Читаючи казку, ви сміялися. Над ким? Чи над чим?
  2. Хто є головним персонажем казки І Я. Франка?
  3. Розкажіть про спосіб життя Лиса Микити. Чому він став гордим?
  4. Що на вашу думку, допомагало Лисові врятуватися від собак: кмітливість чи випадковість? (Відповідь підтверджують цитатами з твору.)
  5. Проаналізуйте його міркування в діжці з фарбою та вранці, коли виявив свій незвичайний вигляд.
  6. Чому лисові вдалося так швидко обдурити лісових звірів?
  7. Висловте своє ставлення до Лиса Микити і до звірів.
  8. Що змінилося в житті звірів під час царювання Микити?
  9. Чи згодні ви з тим, що він був справедливим царем? Яким, на вашу думку , має бути справедливий цар?
  10. Чи випадково Лис назвав себе Остромислом?
  11. Що розлютило звірів? На чому трималося царювання Микити?
  12. Чому звірі не прогнали Лиса, а розірвали на шматки?

 На основі відповідей ІІ група складає характеристику до образу Лиса. І записує у таблицю. (запис у зошитах).

Риси характеру Цитати
Гордість …незвичайне щастя і хитрість зробили його гордим
Сміливість Лис Микита відважився , розбігся і одним духом скочив через тин на вулицю
Кмітливість Не довго думаючи, він шмигнув у наближчі отворені сіни, а з сіней на подвір’я
Хитрість Приступіть ближче, я вам усе розповім, - лагідно і солодко говорив Лис.
Необачливість …Всі кинулися на нещасного Лиса Микиту і розірвали його на шматочки.

ІІІ група («Юні художники») зображують образ Лиса на малюнку.

Конкурс-вікторина на краще запитання щодо змісту казки.

Робота в парах. Одні учні формулюють запитання інші-відповідають.

  1. Хто є головним персонажем казки І Франка?
  2. Чим прославився Лис Микита серед своїх товаришів? Якої оцінки заслуговують такі його здібності?
  3. Чи на краще змінили характер Лиса незвичайне щастя і хитрість?
  4. Хто є іншими мешканцями лісу? Якими вони постають перед тобою на відміну від Лиса?
  5. Чи можна сказати, що прочитаний твір-літературна казка! Доведи свою думку.
  6. Яка головна думка в казці? Чого вона навчає?

Підсумок уроку.

Вчитель.

На крилах уяви ми мандрували сьогодні на уроці землею, де народився, жив і творив прекрасний український письменник Іван Якович Франко. Побували у царстві лісових звірів, побачили там справжніх жителів лісу, познайомились із фарбованим Лисом. Ми не прощаємося з автором казки, читателями його твору і будемо чекати того часу коли в старших класах вивчатимемо його мистецьку спадщину.

Домашнє завдання.

Виразно читати казку; відповідати на запитання. Навчитися характеризувати образ Лиса, використовуючи цитати.

 

 

Прочитано 552 разів