Четвер, 28 квітня 2016 22:20

Іван Липа "Дарунок долі". Автор - учитель ТУГ Галина Зуляк

Тема: Дарунок Долі та вміння ним скористатися як основна думка казки «Близнята»І. Липи. Поведінка братів-близнят – різні життєві шляхи, взірці власного вибору.

ТЛ: прозова мова.

Мета: вміти пояснити сенс дарунків Долі; навчити учнів коментувати особливості вдачі братів; розвивати уміння аналізувати описувані автором ситуації; формувати в учнів активну життєву позицію; розвивати вміння висловлювати власну думку та обстоювати її.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет І. Липи, текст твору «Близнята», дидактичний матеріал, презентація, кросворд, яблука.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями:

На минулому уроці ми з вами познайомились з казкою Івана Липи «Близнята» і цікавими епізодами біографії письменника. Ви уважно слухали і навіть допомагали мені в цьому.

Упевнена, що ви усі запам’ятали біографічні відомості, тому ми з вами проведемо асоціативне опитування. Переглядаючи слайди, ви пояснюватимете як вони пов’язані з життям і творчістю Івана Липи.

Слайд 1 – м. Керч (народився і з гори Мітрідат дивився на Чорне й Азовське море).

Слайд 2 – Крим (обійшов увесь Крим з другом на вітрильнику).

Слайд 3 – книжки (розпочав писати у 14–15 років).

Слайд 4 – м. Харків (навчання в університеті).

Слайд 5 – пам’ятник Т. Шевченкові у Каневі (ідея самостійництва, духовного українського відродження).

Слайд 6 – Братство тарасівців (у 1891–1892 рр. діяло вказане братство).

Слайд 7 – лікар (за фахом І. Липа – дитячий лікар).

Слайд 8 –псевдоніми Івана Липи (Петро Шелест, Іван Степовик).

Слайд 9 – м. Винники (передмістя Львова, де працював і похований

І. Липа).

Слайд 10 – «Жити для України, лише задля неї одної» (мета життя

І. Липи).

Учитель: Чому письменник вибрав такий фах, чому писав твори, усе життя був членом Братства тарасівців? Чи є у нашому житті певна сила, що веде нас, допомагає, скеровує?

На це питання дасть відповідь ребус.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів 

ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

Завдання уроку: спробуємо заглянути в казку, поспілкуватися з її героями і разом із цим виконати наступні завдання.

а) уміти пояснити сенс дарунків Долі;

б) простежити за текстом, як ці дарунки хлопці використали в житті;

в) навчитися аналізувати певні ситуації, описані в казці;

г) уміти аргументувати власні судження;

ґ) розпізнавати прозову мову.

Учитель: на уроці в мене будуть помічники, які роздаватимуть яблука – «наші бали». Отже, усі сідаємо зручно і вирушаймо в казку.

Вірш

Казка – вигадка, та в ній,

В шкаралупці золотій

Зерня сховане смачне,

Хто дістане, той почне

Думу думать про життя,

Збудить в серці почуття,

Мов торкнеться до вогню,

Вийде сміло на борню,

За добро і проти зла.

В казці сила немала...

А чи всі були уважні, читаючи казку, тому що прийдеться розв’язувати кросворд.

Поки ми розв’язуватимемо кросворд, троє учнів визначать ознаки казки (народної, літературної, та спільні народної та літературної).

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

«Будь дослідником».

 

Порівняйте мову казок І. Липи «Близнята» та В. Симоненка «Цар Плаксій і Лоскотон».
 
І. Липи «Близнята»В. Симоненка «Цар Плаксій і Лоскотон»
Коли ж мудрий брат вийшов привітати військо і щасливий народ з перемогою, усі побачили, як він змінився за останню ніч. Замість сивини – золоті кучері, замість похиленої старечої постаті – прекрасний юнак.
Там, де гори і долини,
Де гуляє вітровій, –
Там цвіте краса-країна
З дивним ім’ям Сльозолий. 
Але в тому диво-царстві,
Зневажаючи закон,
Жив у мандрах і митарстві
Добрий дядько Лоскотон.
Чим, на ваш погляд, відрізняється прозова мова від віршованої?
Що мав на увазі польський літературознавець Ян Парандовський, порівнюючи прозову мову зі звичайною ходою людини, а віршовану – з танцем? (віршованій мові притаманні ритм, римування).
Заглядає в шибку казка 
Сивими очима, 
Материнська добра ласка 
В неї за плечима.
(Діти розігрують діалог Матері та Долі.) 
Доля. Чого ти хочеш просити в долі для своїх дітей?
Мати. Це ти питаєш? 
Доля. Я!
Мати. Хто ж ти?
Доля. Я негайно виконую всі бажання.
Мати. Я хочу, щоб сини жили краще від мене, щоб не знали бідності й нужденного життя, щоб були щасливими.
Доля. А ще чого хочеш?
Мати. Щоб давали іншим те, чого вони не мають: сумним – радість, заплаканим – сміх, скорботним – утіху, немічним – здоров'я, всім разом – щастя.
Доля. Чи хочеш, щоб твої сини принесли це вчасним людям чи прийдешнім поколінням?
Мати. Нащо дбати про прийдешніх людей? Нехай сучасним це буде. Хоча... Ні! Дай одному щастя для сучасних, а другому – для майбутніх поколінь.
Доля. Завдяки цим подарункам твої діти стануть такими, як ти бажала.
Яка магічна сила була в подарунках Долі? У чому їхній сенс? (три яблука, розуміння людських пристрастей (почуттів), маленька земна куля – допитливість).
 

Учитель:Звичайно, тут доречно було б запитати, як же скористалися дарунками Долі брати?

Як же скористався дарунком Долі перший брат? (Відповіді учнів.):

Прийом-перевтілення.

Я ріс балакучим, допитливим, веселим, збудував палац, веселив людей, виконував їхні бажання за допомогою яблучок, робив так, щоб вони почувалися щасливими. Люди забули про свою державу й потрапили в чужинську неволю, войовники зруйнували палац, а я цього не витримав.

Якщо ж ми спілкуємося з старшим братом, то будьте в ролі інтерв’юерів (кореспондентів) задайте їм питання.

З якою метою ви побудувати палати, що потрібно людині для щастя?

Робота в парах («плече товариша»).

Перший ряд: з’ясуйте на кого чи на що покладався веселий брат у своїх діях, маючи дарунок Долі?

Другий ряд: доведіть, що господар химерних палат живе лише одним днем і не думає про майбутнє свого народу?

Третій ряд: чому народ опинився в неволі? Які наслідки? Як пояснює це автор?

Висновок: усе це через те, що один з братів не зумів скористатися дарунком Долі і не приніс щастя людям.

Учитель: А як склалося життя другого брата? (Відповіді учнів).

Прийом-перевтілення.

Я ріс мовчазним, спокійним, замисленим, любив милуватися природою. Коли виріс, помандрував світом, хотів про все дізнатися й усе зрозуміти, пізнавав людське життя; повернувся ) рідного краю, який був поневолений, захотів ) його визволити, дізнався з дідової казки, як це любити; подолав усі злі чари.

Учитель: А зараз вікторина «Руханка».

Якщо я кажу правду, ви піднімаєте праву руку високо вверх, якщо ні – ліву, а якщо у запитанні є суперечливість, то обидві руки.

Кому належать слова:

1. Для дітей казка – забавка, а для мудрого – загадка (сказав допитливий брат).

2. Посеред океану, на білому камені, лежить шабля (собаки (ні) щури).

Знаю я, що ти дуже цікавий і що не відступиш від свого. Ось тобі човник з вітрилом (океанський цар).

4. Сидить твоє військо у тих садах: у скляному пустує, золотому мріє, у райському спочиває (ворон (ні) щури).

5. Спить він, і сниться йому сон: що говорить до нього його маленька земля, подарована мамою (ні, Долею).

Виразне читання

Учитель: Що ж сказала Земля? ( «Побував ти в усіх країнах...»).

Чому, на вашу думку, відбувається диво перетворення мудрого брата (безсмертний той, хто визволив людей і рідну землю з рабства).

Художній вернісаж

Розгляньте малюнки, юні художники розкажуть нам, що на них зображено.

ІV. Закріплення нового матеріалу.

Учитель: Хто з синів зробив правильний вибір?

Чия поведінка вам більше імпонує, подобається?

Яка основна думка твору? (безсмертний той, хто визволив людей і рідну землю з рабства).

Чи може бути щасливою людина, коли в злиднях, поневолений народ.

Як можна назвати людину, яка любить свій народ і робить все, щоб визволити його з неволі? (патріот)

Рефлексія

Що нового ви дізналися? Що сподобалося?

Як зробити, на вашу думку, правильний вибір.

Які цінності, на ваш погляд, є головними в житті?

Запитайте про це у своїх батьків, рідних.

Домашнє завдання: подумайте, якого дарунку я прошу в Долі (Бога) і як ним скористаюся (усно).

Обмін яблуками як символом щасливої долі, побажання, щоб кожен умів зробити правильний вибір.

 
Прочитано 281 разів