Тема : Г.Малик. «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Морально-етичні проблеми в казці: добро і зло, відповідальність за свої вчинки, уміння долати перешкоди на шляху до мети.
Урок підготувала вчитель української мови та літератури ЗОШ І-ІІІ ст. .№27 Сава І.Б.
Мета: навчити учнів аналізувати казку, визначати основну думку твору; розвивати навички виразного читання, навички висловлювати власні думки; виховувати позитивні риси характеру.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, ілюстрації до твору, роздавальний матеріал, сигнальні картки червоного й зеленого кольорів, проектор.
Перебіг уроку
І. Організаційно-мотиваційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.
Вступне слово вчителя.
Мені до рук потрапило незвичне оголошення, послухайте.
Увага!
Розшукується дівчинка. Особливі прикмети: вона нічого не може доробити до кінця. «Почне малювати – кине, бо набридло. Почне ліпити щось із пластиліну – кине, бо нудно. Навіть заплестися в неї не вистачало терпіння. Заплете одну кіску, а з другою, недоплетеною, так і ходить цілий день». Усі, хто знає про перебування цієї дівчинки, відгукніться!
– Чи відомо вам, діти, про кого мова. ( Про Алю, героїню твору «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» ).
– У цій країні, я гадаю, бодай раз у житті опиняється кожен із нас. Під час уроку ми дізнаємося, як не потрапити до країни Недоладії. Зрозуміло, щоб досягти успіху, нам потрібно визначити мету уроку. Прокладемо уявну стежину знань: продовжіть речення.
Ми аналізуватимемо… казку Г.Малик «Незвичайні пригоди Алі…».
Читатимемо… виразно текст.
Розкриємо… прихований зміст образів твору.
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків, залежностей між елементами вивченого матеріалу.
Прийом «Перевтілення».
Учениця від імені Алі розповідає про те, що трапилося з нею.
Бесіда.
– Хто збудував країну Недоладію? Який матеріал використано під час будівництва? (Недочеревик збудував країну з того, що гублять люди).
– Чи довго ще Недочеревик займатиметься цією роботою? (Залежить від людей. Недочеревик будуватиме доти, поки люди не навчаться хазяйнувати).
– Чому Недочеревик вигадав країну, в якій кожному чогось не вистачає? (Тому, що він не мав душі, серед неповноцінних людей його вада була менш помітною).
– Що найбільше вражало в цьому місті? (Незвичним було те, що ніхто не усміхався).
– Назвіть мешканців цього міста. Хто з них наділений добрими рисами, а хто – злими? ( Добро уособлюють Недоладько, Недоштанько, Недопопелюшка, зло – Недорадник, Недочеревик).
– Правитель Недороль Х – злий чи недобрий персонаж? (Він настільки боягузливий, що не зумів виявити добрі риси характеру).
Робота з підручником.
Учні шукають і зачитують цитати, що характеризують героїв. (Наприклад, карлик Недочеревик – «чоловічок з червоним ковпаком, на ногах черевики із червоними шнурами. Мав неприємний, якийсь неживий, безбарвний голос, дуже неприємний, ніби цвяхом дряпали по склу». Недоладько – «кремезний, широкоплечий хлопчина. Ліва нога коротша від правої, без лівого вуха. Мав лагідні очі» тощо).
Гра «Кіт у мішку».
Діти витягують із мішечка роздруковані прислів’я, приказки, зачитують їх, пояснюють, кого з героїв вони характеризують.
- Душа в п’яти утекла.
- Моя хата скраю, нічого не знаю.
- Злість – зброя слабких.
- Добро будує, а зло руйнує.
- Друг пізнається в біді.
- У лиху годину пізнаєш вірну людину.
- І за холодну воду не береться.
- Бити лихом об землю
- Найгірше колесо у возі найголосніше скрипить.
Фізкультхвилинка.
- V. Узагальнення й систематизація знань.
Робота в парах.
На сигнальних картках роздруковано вчинки Алі. Учні аналізують наслідки цих вчинків. Причому на картках червоного кольору наведено приклади негативних вчинків, а на картках зеленого кольору – позитивних.
| НЕГАТИВНІ ВЧИНКИ | НАСЛІДКИ (учні самостійно заповнюють) |
| Аля нічого не доробляла до кінця. | Дівчинка росла недисциплінованою, потрапила в Недоладію. |
| Дівчинка не любила заплітати волосся. | Аля мала неохайний зовнішній вигляд. |
| Аля не дошила рушник бабусі. | Бабуся образилась, батьки дорікнули. |
| Дівчинка не домалювала чоловіка. | Створила злого Недорадника, який відрубував голови жителям Недоладії. |
| ПОЗИТИВНІ ВЧИНКИ |
НАСЛІДКИ |
| Аля пришила крильце бабці. | Комаха полетіла. |
| Дівчинку полагодила Недоквартирку. | Бабуся Недоквартирка одужала. |
| Аля вуглинкою домалювала вухо, підправила ніс Недоладьку. | Недоладько перетворився в красеня. |
| Недоладяни допомагали один одному. | Жителі міста почали усміхатися. |
Бесіда.
- Чому використано картки різних кольорів?( Червоний попереджує: так чинити не треба, зелений колір сигналізує, що такі вчинки відкривають дорогу до добра, чесності, благородства).
- Чи змінилося життя Алі після того, як вона стала відповідальною? Яким чином? (Безумовно, змінилося. Дівчинка стала впевненішою, завоювала довіру та повагу жителів міста).
Робота з підручником.
Діти шукають поетичні рядки, які виражають головну думку, пояснюють, як їх розуміють.
Виходить, ти і я за все-усе в одвіті? Що тут не доробив – Отам вилазить боком! Буває, що добро З одним виходить оком! А чесність – без руки, А правда – без ноги! Буває, що і з друзів Виходять вороги!
- Чому Г.Малик наприкінці твору запитує читача, чи не приходила до нього Аля? (Авторка спонукає дітей замислитися над своїми вчинками).
«Сходинки духовного зростання». Учні розмірковують над тим, як потрібно працювати над собою, щоб бути відповідальними, дисциплінованими, щоб не розгубити духовні скарби.
Потрібно
- Діяти, творити.
- Не відмежовуватися від інших.
- Долати перешкоди легше з друзями.
- Не сидіти на місці, чекаючи невідомо чого.
- Ставитися до інших з повагою
- Турбуватися про інших.
- Любити ближнього.
Побажання вчителя. Діти, не зупиняйтеся в духовному розвитку. Хай ваше серце випромінює світло ваших учинків!
VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап.
« Займи позицію».
Після обговорення змісту казки Г.Малик я…
- Мабуть,…
- Точно…
- Можливо,..
- Ніколи…
VІІ. Домашнє завдання, інструктаж його виконання.
Навчитися виразно читати в ролях улюблений епізод казки.