Понеділок, 18 липня 2016 10:56

Сольник Н. І., вчитель УМЛ ТЗОШ №14. Цікавий епізод з дитинства письменника Григора Тютюнника.Воєнне дитинство в повісті «Климко»: особисте життя автора і сюжет твору. Переказ епізодів,що вражають.

Сольник Наталія Іванівна, вчитель української мови і літератури ТЗОШ І-ІІІ ступенів №14 ім. Б. ЛепкогоФ

Цікавий епізод з дитинства письменника Григора Тютюнника. Воєнне дитинство в повісті «Климко»: особисте життя автора і сюжет твору. Переказ  епізодів,що вражають.

Мета: поглибити знання про життєвий і творчий шлях Гр.Тютюнника, опрацювати зміст твору, дослідити, як особисте життя автора пов’язане із сюжетом його повісті, розвинути творчу уяву школярів, їх логічне мислення, формувати вміння оцінювати високохудожній твір, вміння грамотно висловлювати свої думки, інтерес до наслідків своєї праці, виховувати важливі гуманні якості людини – чуйність, доброту, турботу про ближнього, здатність співпереживати.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, роздатковий матеріал, проектор.

Епіграф уроку:   З його біографії народжувались біографії його героїв.  (О.Міщенко).

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація учіння.

ІІІ. Операційно - пізнавальний етап. (сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежності між  його елементами ).

  1. Вступне слово вчителя (слайд №4)

«Чесний до прямолінійності, принциповий до жорстокості, від того сам не раз потерпав. Але то вже – Григорів характер, відредагований і затверджений життям»,-  сказав Б.Олійник.

  1. Актуалізація опорних знань.

-         Дослідницька робота (випереджальне завдання: дослідіть біографію та творчий шлях письменника, переглянувши фільм «Григір Тютюнник. Доля» .Прочитайте повість «Климко»).

-         Дайте відповідь на запитання. Що ви знаєте про 30- ті роки 20 століття?. (слайд №5.6)

Словникова робота. (Додаток №1).

  1. Самостійне застосування учнями знань.

Вправа«Рольова гра».

Перенесіться  в ті далекі роки на Полтавщину. Там народився Григір Тютюнник.

Розкажіть від імені автора цікавий епізод з  його життя (слайд №7).

Проблемні запитання.

üЧому дитинство Гр.Тютюнника не можна назвати щасливим?

Відповідь вмотивуйте.

üЯк склалася доля Григора Тютюнника, коли почалася війна? (слайд №8).

ü(Слайд №9). «От ти пишеш по - російськи …. Ну, що ж, як воно так сталось, пиши. Тільки знай, братику, мова – душа народу. Як же ти пишеш про українців не їхньою мовою, як виразиш їхню думку не через їхню мову? Ти обов’язково залізеш в тупик і потупцюєш назад…»

Григорій Тютюнник.

üЯк слова старшого брата Григорія вплинули на молодшого Григора? (Відповіді учнів).

Орієнтовний матеріал для вчителя.

Майже  половина написаного Григорем Тютюнником – про дітей і для дітей, яких він любив по –особливому.

Три повісті: «Облога», «Климко», «Вогник далеко в степу» - побудовані на автобіографічному матеріалі (слайд №10).

         Повість «Климко» переносить нас у важкі  часи фашистської окупації України.

Вправа«Вчимося аналізувати»

  1. Робота в малих групах (робота з картками):

Визначіть тему,основну думку та ідею твору.

І група  визначає тему (зображення важких поневірянь Климка);

ІІ група – основну  думку (тільки сильна людина може подолати будь-які труднощі у часи окупації рідного краю);

ІІІ група - ідею (уславлення сили волі, порядності, доброти, чемності).

  1. Доведіть, переказуючи  уривок з твору, що Климко був щасливий, коли жив із дядьком Кирилом.

üЯка подія змінила життя Климка? (почалась війна ) (слайд №11).

  1. Робота з підручником.

Зачитайте уривок із твору, в якому розповідається  про війну. Поясніть ,чому так дивно сказано про війну? (Так відчув малий Григір)

  1. Релаксуємо. (Слайди «Війна очима дітей»)  (слайд № 12 – 23)       
  2. Вправа«Вчимося переказувати».

-         Розкажіть, з якої причини у висілку стався голод?

-         Розкажіть про подію на базарі.

  1. Вчимося аналізувати та робити висновки.

Вправа«Мікрофон».

-         Поясніть, чому Зульфат кинув каменем у спекулянта. Як ви вважаєте, гнів був справедливим? Обґрунтуєте свою думку.

-         Чи правомірно назвала вчителька Зульфата малим Кармелючком?

-         Чому у Климка виникла ідея іти по сіль?

-         Розкажіть про подорож. Чому автор так детально змальовує цю подорож? (він також подорожував, коли вертався додому).

-         Перекажіть уривок твору, в якому розповідається про перебування хлопчика у Слов’янську (1. Зустріч із шевцем, із дівчиною. 2.Зустріч із тіткою Мариною) .

-         Висловіть власне ставлення до описаних подій.

-         Перекажіть кінцівку твору.

  1. Творча лабораторія. Вправа «Асоціативний ланцюг».

«Намалюйте «життєвий шлях Климка. .

(Слайд №24)

  1. Життя Климка з дядьком Кирилом -  
  2. Початок війни і смерть дядька -           
  3. Зустріч із Зульфатом і вчителькою -      
  4. Подорож до Слов’янська -                      
  5. Події у Слов’янську -                           
  6. Смерть Климка -                                   

Орієнтовний матеріал для вчителя. 

Зверніть  увагу на побудову твору.

Архітектоніка повісті «Климко» Григора Тютюнника суттєво відрізняється від будови всіх раніше прочитаних вами  творів тим,що в ній є такий композиційний прийом,як екскурс.

Екскурс-- відхід від основної сюжетної лінії  і основної теми твору. Мета екскурсу:   висвітлити додаткові питання. Екскурс буває часовим,просторовим,часово-просторовим.

 Встановіть, які ж додаткові питання хоче висвітлити автор у повісті.

Дайте відповідь на запитання.

  1. Які риси характеру найбільше  цінує у людині Григір Тютюнник?

Вправа«Зміни позицію»

-         Розкажіть, як саме загинув Климко.

-         Чому він показав солдатові, де той має сховатися? Про що це свідчить?

-         Дослідіть, як на прикладі взаємостосунків Климка і інших героїв твору виявляється доброта, чуйність, турбота про рідних.

Проміжний контроль отриманих знань. Слайд №25

-         Зробіть висновок, чи безглузда була смерть?

Креатстудія «Уявна подорож  у сьогодення» (Слайд №26)

-         Як би склалося життя Климка сьогодні?

-         Чи став би він на захист рідного краю?

-         Якби Гр. Тютюнник жив сьогодні…

«Коло Вена» (Слайд №27)

Климко                                            Г. Тютюнник

IV. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

         Бесіда за питаннями.

-         Чи досягли ми поставленої мети?

-         Чи епіграф допоміг нам зрозуміти тему?

-         Як особисте життя Григора Тютюнника  пов’язане  із сюжетом його твору?

-         Що візьмемо у життєву дорогу?( Слайд № 28)

Климко

                                                                              Дядько Кирило

Тітка Марина

   Я

       Швець                                                              Зульфат

Вчителька

V. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

Обов,язкове: дібрати і записати цитати, скласти план до характеристики образу Климка.

Прочитано 2538 разів