Неділя, 15 жовтня 2017 02:24

Узагальнення вивченого про прислівник. Автор - учитель ТЗОШ№14 Г.Снітовська

Тема: Узагальнення вивченого про прислівник

Мета:

  • навчальна – повторити вивчене, узагальнити та систематизувати знання семикласників про прислівник як незмінну самостійну частину мови, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль;продовжити вдосконалювати орфографічні навички, уміння і навички правильно вживати у мовленні і письмі прислівники;
  • виховна – виховувати тактовність у поведінці учнів під час роботи в парах і групах;сприяти формуванню моральності й духовної краси дітей;
  • розвивальна – розвивати критичне мислення, розумові та творчі здібності дітей; формувати вміння висловлювати й доводити власну думку.

Форма проведення: мовознавча гра “Квест”

Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна.

Обладнання: картки-завдання для квесту, жетони, тлумачний словник, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, екран та мультимедійний проектор, комп’ютер.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.

Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія і фразеологія.

Культура мовлення і стилістика: використання прислівників як засобу підсилення виразності мовлення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Епіграф нашого уроку  такий:

Думати швидко!

             Виконувати чітко!

             Творчо працювати!

             Каліграфічно писати!

ІІ. Ознайомлення   семикласників із темою, метою і завданнями уроку

1) Оголошення теми і мети уроку

Отже, закінчено вивчення прислівника як частини мови. Завдання на сьогодні – повторити вивчене про прислівник, застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці. Упродовж  останніх уроків ми опрацювали граматичні ознаки прислівника, визначали синтаксичну роль у реченні, особливості творення прислівників, навчилися використовувати їх у мовленні, вивчили орфограму «Правопис прислівників», знаходили й виправляли помилки на вивченні правила. ( Слайд № 2 )

Діти розгортають зошити, записують дату та тему уроку.

  • Сьогодні у нас незвичайний урок – урок мудрості з елементами квест-гри. Коротко знайомимося із перлинами мудрості від відомих українців. Ми  узагальнимо та систематизуємо знання з теми “Прислівник”. Я вірю, що  ви  впораєтеся  з поставленими перед вами завданнями.

2) Словникова робота

Що означає КВЕСТ?  Тлумачний  словник дає таку відповідь:.

– Квест (від англ. quest – пошук, пошуки пригод) –  це гра-випробування ерудованості, начитаності та уміння змагатися у команді.

3) Правила мовознавчого квесту ( Слайд №1 )

(коротко прописані на дошці)

  1. Усі учасники квесту діляться на 2 команди.
  2. Усі учасники квесту прийматимуть участь, ледарів не буде.
  3. Наша гра поділяється на три етапи: І- теоретичний; ІІ- практичний; ІІІ- творчий. Кожний етап умовно позначений певною мудрою порадою від відомих українців.
  4. На проходження кожного етапу вам дається по 6 хвилин, тому ви маєте бути активними.
  5. На І етапі (теоретичному) індивідуально ви витягуєте картку, де є завдання і варіанти відповідей Наприкінці відповіді, яку ви дали є напис переходьте до картки…. Якщо всі правильно відповідатимуть, то утвориться перше теоретичне коло з порадою Святослава Вакарчука. Якщо хтось помилиться, то вислів не утвориться.
  6. На ІІ етапі (практичному) ви вже працюєте в парі.
  7. На ІІІ етапі (творчому) ви вже працюватимете в групах. Вам потрібно правильно виконати творче завдання.
  8. Хоча гра є командною, проте кожен набирає свої бали. За кожну правильну відповідь ви отримуєте квест-жетон.
  9. Якщо учасник неправильно відповів, хтось з команди має право дати правильну відповідь і отримати відповідно квест-жетон.

Слово вчителя.

  • Перед вами листки самооцінювання, на яких намальовані «Дерева мудрості». Ми повинні прикрасити ці дерева квест-жетонами ( У кожного учня на парті конверти із завданнями, квест-жетонами з липучками, роздатковий матеріал(додаток №5,6). За кожну правильну відповідь ви за вказівкою вчителя приклеюєте до гілочки совеня (саме такий символ зображений на квест-жетоні). Правила гри зрозумілі? Отож, гру починаємо.

ІІІ. Повторення і систематизація основних теоретичних положень.

1) Теоретичне коло “Мудра павутинка” (Слайд № 5 )

Учні  отримують картки з питаннями  і варіантами відповіді ( Додаток № 1 ); працюють у команді. До зошита записувати лише цифри. Після виконання – перевірка кода. Учні пояснюють по черзі свій вибір.
Ключ: 1.  7.  11.  9.  12.  6.  5.  4. 8. 10. 3. 11

Або:  1 А   2 Б  3 А  4Б  5 А  6 Б   7 Б   8 Б  9. Б  10 Б  11 Б   12 Б

  • Отже, що нам допоміг зрозуміти І етап уроку? У  першому турі нашого квесту ми пригадали морфологічні ознаки та синтаксичну роль прислівника в реченні;  склали перше теоретичне коло, яке подарувало нам мудру пораду від відомого українського актора Богдана Ступки: “Роби справу чесно, з душею — і твоє до тебе прийде. Треба бути терплячим, але істину золотих слів для нинішнього покоління закривають золоті гори.”

2) Повторення та узагальнення відомостей про розряди прислівників. “Прислівникова мозаїка”  (Слайд № 2 )

Робота в парах. Учні отримують таблицю (Додаток №2 ). Завдання: порожні рядки заповнити відповідною інформацією. Взаємоперевірка.

-Молодці! Із завданням справились швидко та правильно, кожен , хто відповів правильно, отримує квест-жетон, а усі учасники гри – ще одну мудру пораду від відомого українського співака Святослава Вакарчука: “Не дивіться на Україну, як на землю своїх батьків. Дивіться на неї, як на землю своїх дітей. І тоді прийдуть зміни…”

 ІV. Формування вмінь і навичок

  • Весела естафета “Синонімічні забавки”

Гра командна: кожен  з учасників команди по черзі заповнює таблицю, добираючи з довідки синонімічний фразеологізм до поданого прислівника.(Додаток №3) Виграє та команда, яка справилася швидше та якісніше. По завершенні – взаємоперевірка. Правильні відповіді на дошці (слайд № 3 ).

Прислівник Фразеологізм
Несподівано  
Ніколи  
Легко  
Давно  
дуже уважно  
далеко   
як-небудь  
невідомо, як буде  

Довідка: як собаці муху з’їсти; за царя Гороха; де Макар телят не пас;  п’яте через десяте; як грім з ясного неба; від букви до букви; вилами по воді писано; коли рак на горі свисне.

2) Орфографічна хвилинка (Слайд № 4)

Робота індивідуальна. (Додаток №4)

Подані слова записати у відповідну колонку ( разом, окремо та через дефіс), пояснюючи правило.

На..багато, у..сні, з..верху, без..вісти, врешті..решт, по..весняному, по..англійськи, не..як..слід, по..жіночому, по..біч, з..гарячу, на..живо, на..відмінно, так..сяк, з..замолоду, на..славу, по..стонському,до..нині.

Якщо правильно записати слова, то, підкресливши третю літеру від початку кожного прислівника, можна прочитати початок афоризма Григорія Сковороди: “…, навiть найлегше”.

Відповідь:

“Без бажання все важке, навіть найлегше”

3) Лінгвістична фізкультхвилинка “Відбий атаку” ( робота із картками).

Зачитую прислівники, а учні швидко відбивають атаку, підіймаючи синю картку, якщо утворюється ступінь порівняння, і червону, якщо не утворюється.

Влітку, прекрасно, розумно, погано, довіку, щоденно, навесні, гарно, донині, добре, доречно, мало, мудро, щороку, весело, весело. змолоду, сумлінно.

Слово вчителя. Тож, в чому суть другого етапу мовознавчого квесту, що він нам допоміг?

4) Гра  “Знайди зайве” (Слайд №5)

Пояснити свій вибір. Робота в групах: один учень вибирає відповідь, інший – аргументує вибір, спираючись на правило.

  1. Спросоння, навмання, наодинці, по-перше, четверо.
  2. Зненацька, поодинокий, зависокий, недбалий, живий.
  3. Вгорі, наживо, подвоїти, щиро, похапцем.
  4. По-весняному, по-перше, навприсядки, широко,

по  козацькому.

  1. Радісно, заздрісно, щоденно, прекрасно, совісно.
  2. Сам на сам, рік у рік, хоч-не-хоч, раз у раз.

Відповідь:
1.Четверо (числівник). 2. Зненацька (прикметник). 3. Подвоїти (дієслово). 4. По козацькому ( прийменник з іменником). 5.Щоденно (прислівник з двома літерами -н). 6. Хоч-не-хоч (пишеться через два дефіси).

5) Творча студія “Рекламний ролик” 

Кожній команді  пропонується створити “рекламний ролик” на будь-яку тему, використовуючи чим більше прислівників. Представник кожної групи прокручує “ролик”, а інші учні уважно слухають і на кожен прислівник підіймають картку. Ролик, який набере найбільше карток, буде ухвалений.

І команда  Реклама цікавого україномовного фільму (Наприклад, “Іван Сила”)

ІІ команда Реклама  відкриття розважального центру для дітей ( Наприклад, “Холідей”)

Мудра порада від Ліни Костенко: “Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом.”

V. Підведення підсумків уроку

Учні аналізують свої досягнення у процесі роботи, розглядають всі три кола квесту,  підраховують квест-жетони і виставляють оцінки.

VІ. Домашнє завдання

Ввести в речення запропоновані прислівники: радісно, прекрасно, рік у рік, по-весняному, зненацька, наодинці.

Прочитано 1397 разів